WhatsApp

 1. Zoe Kleinman

  BBC Teknoloji Muhabiri

  WhatsApp

  WhatsApp, tarihinin ilk gizlilik odaklı reklam kampanyasını başlattı. WhatsApp yöneticisi Will Cathcart, BBC'ye yaptığı açıklamada "Hükümetlerin daha az değil daha fazla güvenlik talep etmesi gerekiyor" dedi. 2021'in başında şartlar ve kurallarını değiştirdikten sonra kullanıcılardan yoğun eleştiri alan çevrimiçi mesajlaşma platformu, hükümetlerden gelen "şifreleme konusunda taviz verme" baskısına karşı sağlam bir duruş sergilediğini açıkladı.

  Daha fazla bilgi
  next
 2. Adalet Bakanı Gül: WhatsApp'ın zorunlu güncellemesi çifte standarttır

  WhatsApp

  Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, WhatsApp'ın zorunlu güncellemesi hakkında, "Farklı ülkelerde farklı tutum içerisine girilmesi çifte standarttır" dedi.

  WhatsApp, kullanıcılarına son günlerde yeni gizlilik sözleşmesini kabul etmeleri, yoksa uygulamayı akıllı telefonlarından silmeleri yönünde bir uyarı göndermişti.

  Bu durum hem Türkiye hem de dünyanın dört bir yanında kullanıcıların WhatsApp uygulamasını silme kampanyasına katılmalarına yol açtı.

  16 Ocak'ta WhatsApp, dünya üzerinde kullanıcıların büyük tepki gösterdiği gizlilik sözleşmesinde yapacağı veri paylaşımıyla ilgili düzenlemeyi ertelediğini açıkladı.

  WhatsApp, veri paylaşımıyla ilgili gizlilik sözleşmesi değişikliğini erteledi - BBC News Türkçe

 3. H. Akın Ünver

  Kadir Has Üniversitesi

  WhatsApp

  WhatsApp'ın kullanım şartları ve gizlilik politikasını değiştireceğini duyurmasıyla beraber başlayan güvenlik tartışmaları, kullanıcıları alternatif arayışlarına yöneltti. Peki, WhatsApp şartnamesini neden değiştirdi ve kullanıcılar için riskler neler? Alternatif uygulamalar hangi özellikleri ile tercih ediliyor? Kadir Has Üniversitesi'nden H. Akın Ünver yazdı.

  Daha fazla bilgi
  next
 4. Ayşe Sayın

  BBC Türkçe, Ankara

  sosyal medya

  Twitter, Facebook gibi milyonlarca kullanıcısı olan sosyal medya şirketlerine, bir dizi yükümlülük ve yaptırım öngören yasa bugün yürürlüğe girdi. Ankara'dan Ayşe Sayın, düzenlemeyi ve muhalefetin itiraz nedenlerini yazdı.

  Daha fazla bilgi
  next
 5. Facebook

  Facebook, sahibi olduğu uygulamalar Instagram, Messenger ve WhatsApp'ı birbirine bağlayarak platformlar arasında da mesajlaşmayı mümkün kılacak. Plan, sadece WhatsApp hesabı olanların, başka bir uygulama indirmek ya da uygulamalar arasında geçiş yapmak zorunda olmadan Instagram ve Messenger kullanıcılarına ya da bu uygulamalardan WhastApp'a mesaj gönderebilmesi fikrini temel alıyor.

  Daha fazla bilgi
  next
 6. Guardian: Bağımsızlık yanlısı Katalan siyasetçilere siber saldırı yapıldı

  Katalonya Parlamentosu Sözcüsü Roger Torrent
  Image caption: Katalonya Parlamentosu Sözcüsü Roger Torrent

  İngiltere’de yayımlanan The Guardian gazetesi, İspanyol El Pais ile birlikte hazırladığı haberde, Katalonya’da bağımsızlık yanlısı siyasetçilerin cep telefonlarının casus yazılım tarafından takip edildiğini yazdı.

  Katalonya Parlamentosu Sözcüsü Roger Torrent’in yanı sıra en az iki bağımsızlık yanlısı siyasetçi de hedef alındı.

  Gazeteye konuşan uzmanlar, bunun siyasi bir casusluk faaliyeti olabileceğini söyledi.

  Torrent, kendisini İspanya devletinin hedef aldığını düşünüyor ve bu izlemenin de hiçbir yasal karar olmadan yapıldığını savunuyor.

  Mart 2019’da, İsrail şirketi NSO Group’un sattığı Pegasus adlı casus yazılımla 1.400 WhatsApp kullanıcısının takip edildiği açıklanmıştı.

  WhatsApp, İsrailli şirkete ABD’de bir dava açmıştı.

  NSO Group ise yazılımlarının yalnızca suçluları takip etmek isteyen hükümetlere satıldığını savunuyor.

 7. WhatsApp'ta bazı özellikler devre dışı, sorunun nedeni bilinmiyor

  WhatsApp
  Image caption: WhatsApp

  Dünyanın pek çok ülkesinde, en çok kullanılan mesajlaşma uygulaması WhatsApp'ta son görülme ve çevrim içi özelliğinin kaybolduğu, gizlilik ayarlarına da erişilemediği bildiriliyor.

  WhatsApp'ın sunucularında bir sorun mu olduğu, yoksa şirketin uygulamadaki bazı özellikleri devre dışı mı bıraktığı henüz bilinmiyor.

  Türkiye'de de WhatsApp akşam saatlerinde Twitter'da trending topic ve Google'da en çok aranan kelime oldu.

  Konuyla ilgili olarak WhatsApp'tan herhangi bir açıklama yapılmadı.

  Facebook WhatsApp'ı 2014'te yaklaşık 20 milyar dolara satın almıştı.

  WhatsApp Şubat ayında dünyada 2 milyardan fazla kişinin uygulamayı kullandığını açıklamıştı.

 8. Aylin Yazan

  BBC Türkçe

  infodemi

  Koronavirüsün beden sağlığımız üzerindeki etkilerini artık az çok biliyoruz, peki ya psikolojik etkilerini? Salgın ve karantinaya nasıl ruhsal tepkiler vermemiz olası? Virüs çocuklara nasıl anlatılır? Ve ruh sağlığımızı ilgilendiren birçok soru daha... Serinin 6. bölümünde salgın sürecinde sahte bilgi ve komplo teroilerinin yayılmına bakıyoruz. Başkent Üniversitesi ve Türk Psikologlar Derneği'nden Sosyal Psikolog Prof. Dr. Doğan Kökdemir anlatıyor.

  Daha fazla bilgi
  next