Cinsiyet değiştiren

 1. madrid

  Tasarı Parlamento'da onaylanırsa, trans bireyler herhangi bir tıbbi teşhis veya hormon tedavisi olmadan isimlerini ve resmi evraklarda cinsiyetlerini istedikleri gibi değiştirebilecek. 14 ve 15 yaşındaki çocukların da ebeveynlerinin izniyle cinsiyet değiştirmeleri yasal hale gelecek.

  Daha fazla bilgi
  next
 2. Yusuf Özkan

  Lahey, Hollanda

  hastane odası

  Hükümet kimliklerinde cinsiyet değişikliğine isteyen trans bireylerin geçmişte kısırlaştırma işlemine zorlanmış olması nedeniyle özür diledi. Hükümet, artık yürürlükte olmayan bu yasa nedeniyle maddi ve manevi zarar gören trans bireylere 5'er bin euro tazminat ödenmesine de karar verdi.

  Daha fazla bilgi
  next
 3. Laverne Cox daha önce de başına bu tür olaylar gelmesine rağmen her seferinde şok yaşadığını söylüyor

  Los Angeles'da transfobik bir saldırıya hedef olan Amerikan dizisi Orange is the New Black oyuncusu Laverne Cox, 'Trans bir bireyseniz güvenliğiniz yok' dedi. Popüler Amerikan televizyon dizisi Orange is the New Black yıldızı, Instagrama koyduğu 10 dakikalık bir videoda, Pazar günü bir arkadaşıyla parkta yürürken başına gelenleri anlattı.

  Daha fazla bilgi
  next
 4. Ghislaine Maxwell attends an event in New York in October 2016

  ABD'de cinsel taciz, tecavüz ve pedofili hükümlüsü Jeffrey Epstein'in sevgilisi olan Ghislaine Maxwell'in, geçmişte verdiği bir ifade kamuoyuna açıklandı. Maxwell, Epstein'in "reşit olmayan kızlarla uygunsuz durumlarına" dair hiçbir tanıklığının olmadığını iddia ediyor.

  Daha fazla bilgi
  next
 5. PROTESTO

  153 yazar, akademisyen ve insan hakları savunucusu, son dönemde yaşanan tartışmalarda "hoşgörüsüz bir ortam" oluşmaya başladığını öne sürdü. Ancak mektup, sosyal medyada tartışma yarattı ve tepki topladı. Bazı isimler, mektubun "ifade özgürlüğüne yöneltilmiş bir eleştiri" olduğu yorumunu yaptı.

  Daha fazla bilgi
  next
 6. JK Rowling

  Harry Potter serisinin yazarı J.K. Rowling, trans bireylerle ilgili yorumları nedeniyle aldığı eleştirilerin ardından web sayfasında yayımladığı uzun ve şahsi bilgiler içeren bir makalede ilk kez, aile içi tacize ve cinsel saldırıya maruz kaldığını açıkladı.

  Daha fazla bilgi
  next