Cezayir

 1. Abdülaziz Buteflika

  Cezayir'in eski Cumhurbaşkanı Abdülaziz Buteflika 84 yaşında hayatını kaybetti. Buteflika, 20 yıllık iktidarından sonra beşinci defa cumhurbaşkanlığına aday olacağını açıklaması üzerine çıkan protestoların ardından 2019'da görevini bırakmıştı.

  Daha fazla bilgi
  next
 2. Djamel Ben Ismail

  BBC'den Kayleen Devlin, Cezayir'deki ölümcül orman yangınlarıyla mücadele için yardıma koşan genç bir sanatçının hayatının bir güruh tarafından sona erdirilmesinin, dehşet verici hikayesini yazdı.

  Daha fazla bilgi
  next
 3. Cezayir'de koronovirüs kısıtlamaları gevşetiliyor

  Cezayir'de dezenfekte yapan görevliler

  Cezayir, koronavirüs salgını nedeniyle uygulanan kısıtlamaların "sağlık krizinin ekonomik ve sosyal etkisini azaltmak amacıyla" gevşetileceğini duyurdu.

  Başbakanlıktan yapılan açıklamada, inşaat ve kamu işleri için malzeme satan işletmeler, beyaz eşya, kumaş, mücevher, hazır giyim, ayakkabı, kozmetik ve parfüm, ev ve ofis mobilyası satan dükkanlar ile pastaneler ve kuaförlerin açılacağı, ayrıca taksilerin de şehiriçinde çalışmaya başlayacağı belirtildi.

  Cezayir ekonomisi, düşen petrol fiyatlarının da etkisiyle salgın yüzünden önemli bir darbe aldı.

  Resmi verilere göre 3256 vakanın görüldüğü ülkede, 419 kişi ölürken, 1479 kişi iyileşti.

 4. Buşarib

  Göstericiler uzun süredir, "müesses nizamın parçası" oldukları gördükleri Buşarib'in görevi bırakmasını talep ediyordu. Ülkede Perşembe günü yapılması planlanan cumhurbaşkanlığı seçimi geçen ay, aday sayısının azlığı gerekçe gösterilerek ertelenmişti.

  Daha fazla bilgi
  next