Fransa

 1. Johnson ve Macron

  Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un, özel bir diyaloğu sırasında İngiltere Başbakanı Boris Johnson'a "palyaço" dediği belirtildi. Fransa'da yayınlanan Le Canard enchaine dergisi Macron'un İngiltere Başbakanı için "bir görgüsüzün davranışlarına sahip olduğunu söylediği" bilgisini de verdi.

  Daha fazla bilgi
  next
 2. Mohamed Isa Omar

  Muhammed İsa Ömer, Manş Denizi'nin buz gibi sularından çıkarılalı bir hafta oldu. Fransa'dan şişme botla İngiltere'ye geçmeye çalışıyordu. Manş Denizi'ndeki en ölümcül kazadan kurtulan iki göçmenden biriydi. Fransa'da bir otoparkta tekerlekli sandalyede otururken, hala şoktaydı. 28 yaşındaki genç, alçak bir sesle BBC Farsça Servisi'ne başından geçenleri anlatırken o gece yaşadıklarının etkisinden kurtulamadığı görülüyordu: "Gözümün önünde insanlar öldü. Yüzme bilmeyenler birkaç dakika içinde boğularak can verdi. Su soğuktu, çok soğuktu."

  Daha fazla bilgi
  next
 3. Maryam Nuri Mohamed Amin

  Bu hafta Manş Denizi'ni geçerek İngiltere'ye ulaşmaya çalışırken hayatını kaybeden göçmenlerden ilkinin kimliği belli oldu. 24 yaşındaki Iraklı bir Kürt olan Meryem Nuri Muhammed Emin, şişme botun batması sonucu ölen 27 kişiden biriydi.

  Daha fazla bilgi
  next
 4. Övgü Pınar

  Roma

  Draghi ve Macron

  İtalya ile Fransa arasında, Akdeniz ve Afrika'da, çevre-iklim, güvenlik, kültür ve ekonomi gibi birçok alanda iş birliğini güçlendirme amaçlı bir anlaşma imzalandı. İtalya Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nın "Quirinale Anlaşması" olarak adlandırdığı metin, 1963'te Fransa ile Almanya'nın imzaladığı Elysée Anlaşması'na benzetiliyor. Anlaşma; pandemi, Brexit ve Almanya'da Angela Merkel döneminin bitişi gibi nedenlerle Avrupa Birliği'nde (AB) istikrarsızlık riskine karşı bir güç birliği adımı olarak değerlendiriliyor.

  Daha fazla bilgi
  next
 5. French police patrol the Slack dunes, the day after 27 migrants died

  Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, İngiltere'yi iki ülke arasındaki göçmen krizinin çözümünde ciddi olmamakla suçladı. Macron, Avrupa Birliği (AB) İçişleri Bakanları'nın Pazar günü İngiliz mevkidaşları Priti Patel olmadan toplanacaklarını söyledi.

  Daha fazla bilgi
  next
 6. PA MEDIA

  Dün Fransa'dan İngiltere'ye geçmeye çalışırken batan göçmen botunda hayatını kaybeden 27 kişi arasında hamile bir kadın ve üç çocuğun da olduğu açıklandı. Fransa İçişleri Bakanı Gerald Darmanin, yaşamını yitiren 24 yetişkinden 17'sinin erkek, yedisinin kadın olduğunu söyledi.

  Daha fazla bilgi
  next
 7. Göçmen botu

  Manş Denizi'nden İngiltere'ye doğru hareket eden bir göçmen botu Fransa'nın Calais kenti yakınlarında battı. Olayda 27 kişi boğularak hayatını kaybetti. Fransa'da yerel medya, bir geminin göçmen botunu alabora ettiğini aktardı. Fransa Cumhurbaşkanı Macron, "Manş'ın mezarlığa dönüşmesine izin vermeyeceğiz" dedi. İngiltere Başbakanı Johnson ise insan kaçakçılığı çetelerini durdurmak için her şeyi yapacağını söyledi.

  Daha fazla bilgi
  next
 8. French footballer Karim Benzema

  Fransız Milli Takımı ve Real Madrid'in golcüsü Karim Benzema, geçmişte Fenerbahçe'de de forma giyen bir diğer Fransız futbolcu Mathieu Valbuena'ya seks kasetiyle şantaj yapmak için komplo kurmaktan suçlu bulundu. Benzema'ya bir yıl tecili hapis cezası verilirken, ünlü futbolcu 75 bin euro da para cezası aldı.

  Daha fazla bilgi
  next