Fransa

 1. 2019 file picture of a dead fish floating on the Seine river in Conflans-Sainte-Honorine, near Paris

  Fransız balıkçılık federasyonu, kuzeydoğu Fransa'da bir nehirde binlerce balığın ölmesinin ardından, küresel gıda devi Nestle hakkında suç duyurusunda bulundu. Bölgedeki Nestle fabrikası birkaç saat süren, kimyasal bulundurmayan biyolojik atık sızıntısı olduğunu doğruladı. Kirlilikten 14 tür etkilendi.

  Daha fazla bilgi
  next
 2. Erdoğan

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İsrail ve Birleşik Arap Emirlikleri arasında imzalanan ilişkilerin normalleştirilmesi mutabakatına tepki göstererek “Filistin’e dair atılan adım yenilir yutulur bir gelişme değil” diye konuştu.

  Catch up
  next
 3. Stelyo Berberakis

  Atina

  Oruç Reis

  Türkiye'nin Oruç Reis gemisini sismik arama çalışmaları için Doğu Akdeniz'e göndermesiyle Ankara ve Atina arasında başlayan deniz sınırları gerilimi, bugün Avrupa Birliği ülkelerinin dışişleri bakanlarının gündeminde.

  Daha fazla bilgi
  next
 4. Manş Denizi göçmenler

  İngiltere'ye ulaşmak isteyen göçmenler, giderek artan şekilde Fransa ile Ada arasındaki Manş Denizi rotasını kullanıyor. Ocak ayından bu yana 4 binden fazla göçmen bu yolla İngiltere'ye ulaştı. Peki botlarla yapılan göçmen geçişi neden son aylarda bu denli yükseldi?

  Daha fazla bilgi
  next
 5. Fransa’da bulaşıcı hastalıklar uzmanı: İşyerleri koronavirüsün en çok bulaştığı yer, insanlar evden çalışmalı

  fransa

  Fransa’nın başkenti Paris’teki La Pitie-Salpetriere Hastanesi’nin Bulaşıcı Hastalıklar Bölüm Başkanı Eric Caumes, koronavirüs vakalarının en çok işyerlerinde bulaştığını açıkladı ve insanların olabildiğince evden çalışması gerektiğini söyledi.

  Caumes, şirketlerin bu konuda sorumluluk alması gerektiğini belirtti.

  Sağlık Bakanlığı verilerine göre 9 Mayıs’tan bu yana koronavirüs vakalarının yüzde 22’si özel ve kamu şirketlerinde virüs kaptı.

  Vakaların yaklaşık yüzde 30’unun virüsü nerede kaptığı ise inceleniyor.

  Bulaşmaların yüzde 16’sının sağlık kuruluşlarında, yüzde 14’ünün de akrabalar arasında gerçekleştiği belirtiliyor.

  Huzurevleri ve çekirdek aileler bu listenin dışında tutuluyor.

  Fransa’da bulaşımların yüzde 1’i toplu taşımada, yüzde 4’ü de okul ve üniversitelerde gerçekleşti.

 6. Fransa iki Rafael savaş uçağını geçici olarak Girit Adası'na konuşlandı

  Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Türkiye'nin Doğu Akdeniz'de Oruç Reis gemisi ile hidrokarbon arama faaliyetlerine tepki gösterdi ve bölgedeki askeri varlıklarını geçici olarak artıracaklarını söyledi. Perşembe sabahı "Lafayette" adlı Fransız fırkateyni iki Rafale savaş uçağı eşliğinde Doğu Akdeniz'e gönderildi. Türkiye-Fransa ilişkileri; Doğu Akdeniz, Libya, Suriye ve NATO'nun tavrı nedeniyle gergin.

  Daha fazla bilgi
  next
 7. Henry Laurens

  Henry Laurens, Lübnan'da siyaset ve dış aktörlerin etkilerine ilişkin olarak BBC Türkçe'nin sorularını yanıtladı. Laurens, "Hizbullah'ın silahlarıyla ilgili tartışmalar, Emel ve Hizbullah arasındaki hegemoni tartışmaları, diğer tüm toplumları Şiileri karşılarına almaya itebilir. Asıl tehlike, risk bu olur" diyor.

  Daha fazla bilgi
  next
 8. Paris'teki malikane

  Fransa'nın başkenti Paris'in merkezinde 35,1 milyon euroya satılan terk edilmiş bir malikanenin kilerinde bir ceset bulundu. Cesedin 30 yıl önce öldüğü belirlenen Jean-Pierre Renaud adlı bir kişiye ait olduğu açıklandı. Cesette yapılan incelemede bazı kemiklerin kırık olduğu ve bıçak yaraları bulunduğu tespit edildi.

  Daha fazla bilgi
  next