Çevre

 1. Ayşe Sayın

  BBC Türkçe, Muğla

  İzmir'in Karşıyaka ilçesindeki Bostanlı semtinde kıyıya yakın noktalar, "deniz marulu" adı verilen yosun türü nedeniyle yeşile büründü

  Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcısı Mehmet Emin Birpınar, Türkiye'nin çevre ve iklim değişikliğiyle mücadele konusunda Avrupa Birliği (AB) standartlarına gelmesi için kişi başına en az 1000 euro harcaması gerektiğini ve bunun da 80 milyar euro civarında bir para anlamına geldiğini söyledi. Birpınar Türkiye'nin "karbon nötr" hedefini de 2053 olarak belirlediğini ve bu hedefe de ulaşacağına inandığını söyledi. Ayşe Sayın'ın haberi.

  Daha fazla bilgi
  next
 2. İklim değişikliği çizimi

  Kasım ayında İskoçya'da yapılacak 26. Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Konferansı (COP26), dünyada iklim konusunda atılacak adımlarla ilgili beklentileri yükseltti. Peki COP26'dan neler beklenebilir ve zirveden hangi kararlar çıkması bekleniyor?

  Daha fazla bilgi
  next
 3. Matt McGrath

  BBC Çevre Muhabiri

  Çin'deki bir kömürlü enerji santrali

  Glasgow'da yapılacak kritik iklim konferansına sadece iki hafta kala yayımlanan kapsamlı bir araştırma, Covid-19 krizinden çıkışın ekonomide yol açtığı canlanma ile fosil yakıt kullanımının büyük hızla yeniden arttığına işaret ediyor.

  Daha fazla bilgi
  next
 4. Erdoğan: Çevre kaynaklı sorunlarla mücadele belli ülkelere havale edilemez

  Erdogan

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, iklim değişikliği ve çevre kaynaklı sorunlarla mücadelenin belli ülkelere havale edemeyeceği, ekonomik gücü ve tarihi sorumluluğu ne olursa olsun tüm ülkelerin bu konuda sorumluluk alması gerektiğini söyledi.

  "BM Biyolojik Çeşitlilik Sözleşmesi 15. Taraflar Konferansı"na (COP15) video mesaj gönderen Erdoğan şöyle konuştu:

  Quote Message: Dünyadaki 8 bitki gen merkezinden 3'ü Türkiye'de kesişmektedir. Anadolu buğdayın, mercimeğin, nohudun, zeytinin, elmanın, kirazın ve daha sayamadığımız yüzlerce bitkinin ana vatanıdır.
  Quote Message: Ulusal Biyolojik Çeşitlilik Envanter ve İzleme Projemiz sayesinde biyolojik çeşitlilik envanterimizi çıkardık. Envanteri yapılan türlerden 428'i yerel endemik, 3 bin 275'i de endemik tür olup bu türler dünya üzerinde sadece Türkiye'de bulunuyor.
 5. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı: Boğaziçi asla imara açılmayacak

  Boğaziçi Üniversitesi

  Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, birinci derece doğal sit alanı olan Boğaziçi Üniversitesi yerleşkesi ve yakın çevresinin bulunduğu 422 bin metrekarelik alanın koruma statüsü düşürülmesiyle ilgili açıklama yaptı.

  Bakanlık üniversitenin imara açılabileceğiyle ilgili haberleri yalanlayarak, "Boğaziçi asla imara açılmayacak" dedi.

  Quote Message: Boğaziçi öngörünüm alanı ve sahil şeritlerinde koruma esasları ve yapılanma şartları, Boğaziçi Kanunu ve İmar Planı kapsamında belirlenmekte olup bu alanlarda Boğaziçi Kanunu’na aykırı hiçbir uygulama ve faaliyetin gerçekleştirilmesi mümkün değildir. Ayrıca Bakanlığımızın, Boğaziçi Üniversitesi arazisine yönelik herhangi bir planlama çalışması bulunmamaktadır" from Çevre ve Şehircilik Bakanlığı
  Çevre ve Şehircilik Bakanlığı
 6. Paris İklim Anlaşması'na ilişkin kanun teklifinin görüşmelerine TBMM Genel Kurulu'nda başlandı

  Paris İklim Anlaşması'na ilişkin kanun teklifinin görüşmelerine TBMM Genel Kurulu'nda başlandı.

  Kanun teklifi, dün akşam saatlerinde Dışişleri Komisyonu tarafından kabul edilmiş ve Meclis Genel Kurulu'na gönderilmişti.

  Kanun teklifinin kabul edilmesi durumunda Türkiye, iklim anlaşmasının taraflarından biri olacak.