Kemal Kılıçdardoğlu

 1. Erdoğan

  Cumhurbaşkanı Erdoğan, Afrika ziyareti öncesi açıklamalarında CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun memurlarla ilgili sözlerine tepki gösterip "Sen nasıl olur da bu ülkenin memurlarını tehdit edersin" dedi. Kılıçdaroğlu, sosyal medya hesabından memurlara seslenip "Vazife namına mafyatik düzene hizmet edemezsiniz" demişti.

  Daha fazla bilgi
  next
 2. Kılıçdaroğlu’nun avukatından savcılığa dilekçe: ‘Soruşturmanın asıl muhatabı Erdoğan’dır, önce onun ifadesini alın’

  Ayşe Sayın

  Ankara

  kolaj

  CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun avukatı Celal Çelik, CHP Lideri’nin “siyasi cinayetler kaygım var” açıklaması ile ilgili soruşturma başlatan Ankara Cumhuriyet Başsavcılığ’ına başvurduklarını açıkladı.

  Çelik, “Soruşturmanın asıl muhatabı Erdoğan’dır, öncelikle onun ifadesini alın” talebinde bulunduklarını duyurdu.

  Kılıçdaroğlu’nun “siyasi cinayetler kaygım var” açıklamasının ardından bazı muhalefet partilerinin yönetici ve genel başkanları da benzer tehdit ve duyumlar aldıklarını açıklamıştı.

  Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı da bu iddialar üzerine soruşturma başlattı.

  Savcılığın “tanık” olarak bilgisine başvurması halindeki tutumu merak edilen Kılıçdaroğlu’nun avukatı Celal Çelik, sosyal medya hesabından, savcılığa bir dilekçe ile başvurduklarını duyurdu.

  Çelik, şu görüşlere yer verdi:

  Quote Message: Sayın Genel Başkanımız Kılıçdaroğlu’nun talimatı çerçevesinde Ankara C. Başsavcılığına dilekçe sunup, ‘Siyasi Cinayetler/Tehditler’ özelinde başlatılmış soruşturmanın asıl muhatabı Erdoğan'dır. Öncelikle onun ifadesini alın. O ifadeden sonra beyanda bulunacağız dedik.
 3. Ayşe Sayın

  BBC Türkçe, Ankara

  Kılıçdaroğlu

  CHP lideri Kılıçdaroğlu'nun "Siyasi cinayetler kaygım var" açıklaması, siyasette tartışma yaratırken, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nın resen soruşturma başlatmasıyla da yargıya taşındı. Kılıçdaroğlu'nun avukatı Celal Çelik, CHP liderinin ifade verip vermeyeceği sorusunu yanıtladı.

  Daha fazla bilgi
  next
 4. Ayşe Sayın

  Ankara

  CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu

  Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın "iktidardan gitmemek için her şeyi yapabileceğini" savunarak, "Siyasi cinayetler kaygım var" sözleriyle ilgili Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nın "resen soruşturma" başlatması, AKP'de de tartışılıyor. Ankara'dan Ayşe Sayın'ın haberi.

  Daha fazla bilgi
  next
 5. Ayşe Sayın

  BBC Türkçe, Ankara

  Kılıçdaroğlu

  CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, mecliste BBC Türkçe'nin de aralarında olduğu bazı gazetecilerin sorularını yanıtladı. Kılıçdaroğlu, 'siyasi cinayetler' ile ilgili tartışmalara "Erdoğan'ın sözleri bir takım çevreleri cesaretlendiriyor. Savcıların Erdoğan'dan bilgi alması lazım, bunların başına ne gelecek diye sorması lazım" dedi.

  Daha fazla bilgi
  next
 6. CHP lideri Kılıçdaroğlu: Ciddi sorunlar var, biliyorum ama sakın umutsuzluğa kapılmayın

  kılıçdaroğlu

  CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin grup toplantısında artan fiyatlara dair açıklamalarda bulundu.

  Kılıçdaroğlu “Hepsinin derdi aynı. Hayat pahalılığı herkesin dilinde. Türkiye'yi bu hale kim getirdi?” dedi ve ekledi:

  “Çiftçi, memur, esnaf, ev hanımı kardeşim size sesleniyorum. Bize yetkiyi vereceksiniz, dostlarımızla birlikte bu ülkede nasıl bir bahar havası estireceğimizi göreceksiniz.

  “Dertlisiniz biliyorum. Ciddi sorunlar var biliyorum ama sakın umutsuzluğa kapılmayın. Türkiye güçlü ülkedir sadece yönetilmiyor temel sorunu bu.”

  CHP lideri, son haftalarda kağıt toplama işçilerine yapılan baskınları da eleştirdi ve “Mazlumun ahı indirecektir şahı. Kendisini şah görenler, padişah görenler, mazlumların karşısında nasıl düştüklerini görecekler” diye konuştu.

  'Kavala ve Demirtaş neden içeride?'

  83 milyon adına adalet talep ettiğini dile getiren Kılıçdaroğlu şöyle devam etti:

  Quote Message: Masum insanların hapishanelerde kin ve intikam duygusuyla tutulmasını istemiyorum. Yazıktır, günahtır. Osman Kavala neden hapiste? Selahattin Demirtaş neden hapiste? Askeri öğrenciler, avukatlar, neden hapiste? Kin ve öfkeyle devleti yönetmeyeceğiz. Türkiye'ye adaleti getireceğiz"
 7. AKP Sözcüsü Çelik: Kılıçdaroğlu'nun 'siyasi cinayetler'den bahsederek Cumhurbaşkanımızı hedef göstermesi ahlaki olmayan bir tavırdır

  AKP Sözcüsü Ömer Çelik, "CHP Genel Başkanı'nın 'belli kişileri öldürmek'ten ve 'siyasi cinayetler'den bahsederek Sayın Cumhurbaşkanımızı hedef göstermesi ahlaki olmayan bir tavırdır ve sorumsuzluktur. Karanlık dönemlerde planlı kurguların parçası olan bu yaklaşımın tekrar edilmesi asla kabul edilemez" dedi.

  View more on twitter
 8. Kılıçdaroğlu: Belli gruplar ellerine silah alıp belli kişileri öldürme yoluna gitmezlerse gerilim olmaz

  CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Türkiye'de siyasi cinayetlerin yaşanabileceği konusunda kaygılı olduğunu söyledi.

  Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın seçimlere giderken gerilimi doruk noktasına çıkarmayı sevdiğini, bunu da geniş kitlelerin var olan yönetim etrafında konuşlanmasını sağlamak için yaptığını ifade etti.

  Kılıçdaroğlu kendi parti tabanına, "Biz bu gerilimden olabildiğince uzak durmalıyız" mesajını verdi.

  Hürriyet gazetesinden Hande Fırat, Mersin'de nakliyecilerle buluşması sonrasında gazetecilerle akşam yemeği yiyen Kılıçdaroğlu'nun açıklamalarını aktardı.

  Fırat, Kılıçdaroğlu'nun bahsini ettiği seçimlerdeki gerilim ortamı ile ilgili, "Karşı taraf gerilimi tırmandıracaktır. Çok daha sert bir ortamda siyaset yapmayı nasıl sağlayabiliriz, onun arayışına girecektir ama ben şundan eminim, eğer belli gruplar ellerine silah alıp belli kişileri öldürme yoluna gitmezlerse bir gerilim olmaz. Umarım öyle bir tablo da Türkiye’de yaşanmaz" dediğini yazdı.

  Kılıçdaroğlu, bu cümleleriyle neyi kast ettiğine ilişkin başka bir soruya ise şöyle yanıt verdi:

  Quote Message: Siyasi cinayetler. Böyle kaygılarım var. Erdoğan’ın bizzat kendi ifadeleridir. 'Dur bakalım daha başınıza neler gelecek' dedi. Ülkeyi yöneten ve devletin bütün güçleri elinde olan bir insan bunu söylüyorsa, çok tehlikeli bir cümle. Açıkça tehdit ediyor. Erdoğan iktidardan gitmemek için her yolu deneyecektir."

  'Dua et ki Gelin Hanım'a çok ileri gitmeden bir ders verdiler'

  Cumhurbaşkanı Erdoğan, Meral Akşener'e yönelik Mayıs 2021'de yaptığı bir konuşmasında "Bu daha bir, daha neler olacak neler. Daha dur bakalım, bunlar iyi günler" demişti.

  Quote Message: Gelin Hanım'a [Meral Akşener] memleketim Rize'de görüldüğü gibi gayet güzel bir ders veriliyor. Nerede nasıl adım atılacağını çok iyi bilmek lazım. Burası Rize. Sen Rize'nin uşağına bu şekilde hakaret edip onu Netanyahu gibi bebek katillerinin yanına koymaya kalkarsan işte yapılacak olan budur. Yine dua et ki Gelin Hanım'a çok ileri gitmeden bir ders verdiler. İkizdere yetmedi bir de Çayeli'ne gittin. Orada da zaten gerekeni yaptılar. Bu daha bir, daha neler olacak neler. Daha dur bakalım, bunlar iyi günler."
 9. Kılıçdaroğlu: Erdoğan 'Anayasanın ilk dört maddesi değişsin' dediğimi zannediyor, hemen bağımsız bir kuruluştan sağlık raporu almalı

  CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın bağımsız bir kuruluştan hemen sağlık raporu alması gerektiğini savundu.

  Sosyal medya hesaplarından yaptığı paylaşımında Kılıçdaroğlu, bu açıklamasının gerekçesi olaraksa, "AK Parti’nin ileri gelenleri “Anayasanın ilk dört maddesinin değişmesini” talep ediyor; Erdoğan, benim söylediğimi zannediyor" ifadelerini kullandı.

  View more on twitter

  'ilk 4 maddeyi değiştirme fikri, tüm CHP'lilerin iradesi midir, yoksa Kılıçdaroğlu'nun kişisel fikri midir?'

  Cumhurbaşkanı Erdoğan, bugün partisinin Meclis grup toplantısında yeni Anayasa çalışmalarına ilişkin değerlendirmelerde bulunmuş ve şöyle konuşmuştu:

  Quote Message: Biz yeni anayasa diyoruz birileri çıkıyor, gerekirse ilk 4 maddeyi de değiştiririz diyerek PKK güdümündeki siyasi yapıya göz kırpıyor. Buradan soruyorum, acaba ilk 4 maddeyi değiştirme fikri, tüm CHP'lilerin iradesi midir, yoksa Kılıçdaroğlu'nun kişisel fikri midir?" from Recep Tayyip Erdoğan
  Recep Tayyip Erdoğan

  Hafta başında ise Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu Üyesi ve eski TBMM Başkanı İsmail Kahraman, Anadolu Ajansı'na yaptığı açıklamada dindar anayasa' çağrısı yapmış ve "Değişmez maddeler anayasaya konmamalıdır" demişti:

  Quote Message: Değişmez maddeler anayasaya konmamalıdır. Milletin isteği halinde değiştirilebilir. Millet kendini idare etmek için bir araya geliyor da bir karar veriyorsa demokrasinin gereğini yerine getirmek lazımdır. Parlamenter sistem demokrasiyle bağdaşmaz.

  Kahraman, ardından A Haber kanalında sözlerine açıklık getirmiş ve "Anayasa sözlerimle ilgili çarpıtma var; ilk 4 maddeye dokunmak mümkün mü?" demişti.

 10. Kılıçdaroğlu'ndan Erdoğan'a: Ayda 2 bin 825 lira aylık alan asgari ücretlinin nasıl geçindiğini biliyor musun?

  Kılıcdaroglu

  CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı market alışverişi sonrası yaptığı “Fiyatlar gayet uygun” açıklaması sebebiyle eleştirdi.

  Partisinin Meclis grup toplantısında konuşan Kılıçdaroğlu, “Milleti mi kandırıyorsun?” diyerek seslendiği Erdoğan’a, “Sen bedava yaşıyorsun zaten. Her şey bedava. Sen acaba, ayda 2 bin 825 lira aylık alan asgari ücretlinin nasıl geçindiğini biliyor musun? Elektrik, su, doğalgaz, yol masrafı, okul masrafı, kira öder. Sen geçin bakalım” dedi.

  Erdoğan, geçtiğimiz günlerde evinin yakınlarındaki Tarım Kredi Kooperatifi'ne ait bir süpermarkette alışveriş yapmış ve ardından da "Gördüğünüz gibi market, çeşitli ürünler noktasında, kalite noktasında, fiyatlar noktasında gayet uygun" demişti.

  'Nisan 2021'de 5 milyon 166 bin kişi elektrik faturası ödeyemedi'

  Quote Message: “Bakın. Bir tablo. Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığı’nın koyduğu bilgiler. Ocak 2021, 1 milyon 137 bin vatandaş elektrik parasını ödemiyor. 4 ay sonra Nisan ayında 1 milyondan 5 milyon 166 bine çıktı. Bir insan keyfe keder ‘ödemiyorum’ der mi? Bir de açma kapama parası ödeyecek.”