Meral Akşener

 1. İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener'den 15 Temmuz mesajı: 'Milet iradesi karşısında hiçbir güç duramaz'

  İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Twitter'da 15 Temmuz darbe girişiminin yıl dönümü için bir mesaj paylaştı.

  View more on twitter
 2. Akşener'den Erdoğan'ın 'Memleketi bunlara teslim edemeyiz' sözlerine yanıt : İktidar teslim edilmez, devredilir

  Meral akşener

  İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın "Memleketi bunlara teslim edemeyiz" ifadesine yanıt verdi.

  Akşener partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada, "Sayın Erdoğan devleti teslim aldığını sanıyor, seçim kaybedince de teslim edeceğini düşünüyor. Bak Sayın Erdoğan, iktidar teslim edilmez, devredilir" dedi.

  Akşener "Kendisi yine çıktığı bir kürsüde dedi ki; memleketi bunlara teslim edemeyiz. Beş kere dinledim, acaba yanlış mı duydum diye. Devleti teslim aldığını sanıyor biliyor musunuz? Sayın Erdoğan devleti teslim aldığını sanıyor, seçim kaybedince de teslim edeceğini düşünüyor. Bak Sayın Erdoğan, iktidar teslim edilmez, devredilir. Millet sandıkta kararını ortaya koyar, o karara göre iktidar devredilir." ifadelerini kullandı.

 3. İrem Köker

  BBC Türkçe

  abd dolari

  Türkiye'de muhalefet partilerinin, iktidara geldikten sonra Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın "Hayalim" diye nitelendirdiği Kanal İstanbul için alınan borçları ödemeyeceklerini ilan etmeleriyle başlayan tartışma sürüyor. Bu tartışma kapsamında son olarak uluslararası hukukta var olan "tiksindirici borç" kavramı gündeme geldi. Tiksindirici borç kavramı ne anlama geliyor, Kanal İstanbul için uygulanabilir mi? BBC Türkçe'den İrem Köker'in haberi.

  Daha fazla bilgi
  next
 4. Meral Akşener’den Elmalı davası açıklaması: Faillerin aramızda geziyor olması kabul edilemez

  akşener

  İYİ Parti lideri Meral Akşener, bugünkü TBMM’deki grup toplantısında Elmalı davası hakkında açıklamalarda bulundu.

  Türkiye’de tecavüzcülerin, gazeteci ve milletvekillerini darp eden kişilerin ceza almadığını söyleyen Akşener, “Hukuka olan güvenimizin pamuk ipliğine bağlı hale getirildiği bir dönemde bu korkunç suçun faillerinin aramızda geziyor olması kabul edilemez” dedi.

  Hukukçulara “Milletin adalet duygusuyla oynamayın” diye seslenen Akşener, sözlerine şöyle devam etti:

  “Çocuklarımız çizerek anlatmışlar, anlaması gereken vicdansızlar anlamamış. Açılan HSK soruşturması doğru yönde atılmış bir adımdır. Ancak toplum vicdanını rahatlatmak için devamı gerek.”

  Akşener ayrıca toplantıda Artagan Projesi’ni açıkladı.

  Projede İYİ Parti iktidara geldikten sonra ekonomide dijital dönüşümü hedefleyen bu projenin detaylarından bahseden Akşener, Artagan ile kayıt dışı ekonominin ortadan kalkacağını ve Türkiye’ye daha fazla yatırım geleceğini söyledi.

 5. Meral Akşener: Sayın Erdoğan’ı aklını başına almaya davet ediyorum

  Meral Akşener

  İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener, partisinin TBMM’deki grup toplantısında yaptığı konuşmada Türkiye’nin Afganistan Kabil Havaalanı’nın güvenliğini sağlama konusundaki planını eleştirdi:

  “Biliyorsunuz ABD Afganistan’dan çekiliyor ama aklı oradaki havaalanında kalıyor. Ne yaparım diye düşünürken içeride Amerika’ya etmedik laf bırakmadık Sayın Erdoğan devreye giriyor, bu işe gönüllü oluyor. Buradan Sayın Erdoğan’ı aklını başına almaya davet ediyorum. Sırf sen yeni ABD Başkanı’na şirin görüneceksin diye böyle bir riske girmenin akılla izah edilecek tarafı yoktur. Afganistan’ı kim bu hale getirdiyse bırak o toplasın.”

  Akşener, İyi Parti Grup Başkanvekili Lütfü Türkkan’ın “TOKİ arazisine kaçak yapıldığı” gerekçesiyle yıkım kararı verilen çiftliğiyle ilgili de “Kim nerede ne yapmışsa, hepsinin takipçisi olmazsam, hepsini rezil etmezsem namerdim” ifadelerini kullandı:

  Quote Message: Şimdi yandınız. Madem ki devletten kiralanmış yerlere, tırnak içinde çökülme diye kabul ediliyor, kira mira olmadan çökülen yerleri takip edeceğim. Nasıl iyi takip ettiğimi de Sayın Erdoğan görecek.”
 6. Akşener'den 'Açları da sen doyuruver' diyen Erdoğan'a tepki: Sen bostan korkuluğu musun?

  Meral Akşener

  İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, erken seçim çağrısı yaptı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın "Millet açsa siz doyurun" açıklamasına "Bana diyorsun ki 'Açları da sen doyuruver.' Olur, in oradan doyurmayan namerttir. Sen bostan korkuluğu musun?" sözleriyle tepki gösterdi.

  Partisinin TBMM'deki grup toplantısında konuşan Akşener konuşmasına, bir şehidin oğlunu kürsüye çıkarmak istediklerini, ancak "başına iş gelmemesi için" çıkarmadıklarını belirtti.

  Ardından mektubu okumaya başlayan İYİ Parti lideri, şehit oğlunun özel okullara girmek için şehit bursundan yararlanamadığını söyledi.

  Annesiyle birlikte okullara başvuran şehit oğluna "O kadar çoksunuz ki hangi birinize burs verelim" yanıtı verildiğini okudu.

  'Kanka diplomasisi'

  Akşener, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, ABD Başkanı Joe Biden ile gerçekleştirdiği görüşmeye ilişkin, "Dünün 'Ey Biden'ı, bugünün 'Dostum Biden'ı oluverdi. İşte size Sayın Erdoğan'ın bipolar dış politika anlayışının son örneği. İşte size kanka diplomasisinin Türkiye'yi getirdiği son nokta" diye konuştu

  Erdoğan'ın 'Hamdolsun 24 Nisan konusu gündeme gelmedi' sözlerini hatırlatan Akşener "Kendisi gündeme getirmesi gerekirken getirmemiş, ama hamdolsun Biden da gündeme getirmemiş. Vay be, halimize bakar mısınız? Küçük ortak siyasi kıvraklıkta Erdoğan'a uyum sağlamış görünüyor. Minik minik ortak, bu işlere ne diyecek? Merak ediyorum" dedi.

  'Emeklilerin dişlerine bakın'

  "Bugüne kadar gördüğüm bütün emeklilerin, rastladığım tüm emeklilerin dişlerine bakın, dişlerine. Çoğu çektirmiş, yeri boş "diyen Akşener "Diş nedir biliyor musunuz? Diş refahın işaretidir. Bomboş. Benimle gezenler bunu görüyor. Ve böyle bir Türkiye ile karşı karşıyayız. Döndürüp o insanlara hakaret ediliyor, 'Sen aç değilsin, sana aç diyenler doyuversin.' Böyle bir mantığı, böyle bir kalbi anlamam mümkün değil benim." ifadelerini kullandı.

  View more on twitter
 7. Erdoğan'ın 'Millet açmış, siz de doyuruverin' sözlerine Akşener'den yanıt: 'Senin şirazen artık iyice kaydı'

  İYİ Parti lideri Meral Akşener, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın "Neymiş millet açmış, siz de doyuruverin" sözleriyle muhalafete yüklenmesine, "Senin şirazen artık iyice kaydı" diyerek yanıt verdi.

  Erken seçim çağrısını yineleyen Akşener, "Sen hiç merak etme, ilk seçimde seni gönderip insanlarımızı onları mahkum ettiğin bu çileden kurtaracağız" dedi.

  View more on twitter
 8. Meral Akşener

  İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Halk TV yayınında yaptığı açıklamada, 2023'te yapılması öngörülen Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Millet İttifakı'nın tek aday çıkarmasından yana olduğunu, HDP'nin ise ayrı aday çıkarması gerektiğini söyledi.

  Daha fazla bilgi
  next
 9. Ayşe Sayın

  BBC Türkçe, Ankara

  İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener

  İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, uzun süredir üzerinde çalışılan "iyileştirilmiş ve güçlendirilmiş parlamenter sistem" önerisini partisinin grup toplantısında açıkladı. Akşener'in yeni sistem önerisinde, "partili cumhurbaşkanlığına son verilmesi", cumhurbaşkanının 6 yıllığına bir kez seçilmesi ve sonrasında siyaset yasağı getirilmesi, bazı kurul yönetimlerinde yüzde 25 kadın kotası uygulanması, özerk üniversite, seçim barajının yüzde 5'e indirilmesi, 15 Temmuz darbe girişiminden sonra kapatılan harp okulları, askeri liselerin yeniden açılması, kadın cinayetleri için ayrı bir yasal düzenleme vaadleri öne çıkan başlıklar oldu.

  Daha fazla bilgi
  next
 10. Akşener, İkizdere ziyaretinde çıkan gerginlikle ilgili konuştu: 'O çirkinlik hak aramanın yanında durma eylemimizi örtemedi'

  Akşener

  İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Rize'nin İkizdere ilçesine yaptığı ziyaretinde yaşanan gerginlik hakkında, "O çirkinlik hak aramanın yanında durma eylemimizi örtemedi" dedi. CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu da gerilime Twitter'dan tepki gösterdi.

  Akşener, bir süredir taş ocağı projesine karşı devam eden protestolara destek için gittiği İkizdere'de bir kişiyle tartıştı.

  Esnaf ziyareti esnasında yanına gelen kişi Akşener'e, "PKK ile işbirliği yapanlarla neden birliktesiniz? Açıklama yapar mısınız?" diye sordu.

  Akşener de bu soruyu, "Yapmıyoruz kardeşim. Ezan saati iftira ediyorsunuz. Sizi Allah'a havale ediyorum. Meral Akşener'e diyorsunuz. Megri megriyi ben mi söyledim? Osman Öcalan'ın mektubunu ben mi okuttun? Hadi oradan" cümleleriyle yanıtladı.

  Bunun ardından İYİ Partililerle bir grup arasında arbede çıktı.

  Programını tamamlayıp İstanbul'a dönen Akşener ise havalimanında olaya ilişkin şu açıklamayı yaptı:

  Quote Message: Ne İkizdere'de ne Çayeli'nde herhangi bir davranışla karşılaşmadım. İki ilçedeki bütün vatandaşlarımıza çok teşekkür ediyorum. Onlar da çok üzüldüler bu görüntüden, ne Çayeli'ne ne İkizdere'ye yakışmadı. Partimizi, kendimi, övmek, propaganda yapmak için gitmemiştik. İkizdere'deki o taş ocağına karşı hakkını korumaya çalışan, sesini duyurmaya çalışan, köylülerin durumunu görmek üzere gitmiştik ve onu sizlerin aracılığıyla kamuoyunda o sesi tekrar tekrar duyurmak amacıyla gitmiştik. Bütün bunların sonuçları olarak o çirkinlik bu yapmaya çalıştığımız hak aramanın yanında durma eylemimizi örtemedi, örtemeyecek. Çirkinlik sahibini çirkinleştirir. Dolayısıyla herhangi bir sorun yok."

  'Seçimden korkma Erdoğan'

  CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu ise Twitter'da paylaştığı mesajında, "Meral Hanım’a Rize’de yapılan saldırı kim bilir ileride hangi videonun konusu olacak. Bu ülkenin dip köşe temizliğe ihtiyacı var. Seçimden korkma Erdoğan" dedi ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a yaptığı erken seçim çağrısını yineledi.

  View more on twitter

  Gerilime İYİ Partililer de Twitter'dan tepki gösterdi:

  View more on twitter
  View more on twitter