Müslümanlar

 1. Keçiören

  Hayatın her alanına etki eden Covid-19'un, Kurban Bayramı sürecinde hayvan pazarlarında nasıl değişiklikler yaratacağı merak konusuydu. Ümit Oktay Aymelek, Ankara'da Keçiören'deki Bağlum Kurban Pazarı'nda bir gün geçirdi, hayvan satışlarındaki hareketlilik ve pazarlardaki koronavirüs önlemlerini yerinde gözlemleyip, hayvan yetiştiricilerinin sorunlarını dinledi.

  Daha fazla bilgi
  next
 2. Cumhurbaşkanı Erdoğan Ayasofya çıkışında konuştu: Artık burası aslına döndü

  erdoğan

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ayasofya’dan çıkarak Fatih Sultan Mehmet’in türbesini ziyaret etti.

  Erdoğan ziyaret sırasında yaptığı konuşmada Ayasofya için “Artık burası aslına döndü” dedi.

  Aslı kilise olan yapı, 1453'te camiye dönüştürülmüş, 1934'te ise müze yapılmıştı.

  “86 yıllık bir süreci Cumhur İttifakı olarak Sayın Bahçeli’yle, gayretlerimizle, hamdolsun yargının da hakikati görmesiyle sona erdirdik” diyen Erdoğan sözlerine şöyle devam etti:

  “Artık burası aslına döndü. Camiydi, tekrar cami oldu. Cami olarak tüm inananlara hizmete devam eder, tüm insanlığın bir kültür mirası olarak da her dinden insanların gelip gezebileceği bir yer olur.

  “Şimdi de işin gerçek sahibi Fatih Sultan Mehmet Han’ın kabrini bir ziyaret edelim istedik.”

  View more on youtube
 3. Diyanet İşleri Başkanı Erbaş Ayasofya’nın müze yapılması hakkında konuştu: Bizim inancımızda vakıf malı dokunulmazdır, dokunanı yakar! Vakfedenin şartını çiğneyen lanete uğrar

  Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş
  Image caption: Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, elinde bir kılıçla konuştu

  Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, Cuma hutbesinde Ayasofya’nın tarihi ve müzeye çevrilmesi hakkında konuştu.

  “Ayasofya 15 asrı aşan ömrüyle insanlık tarihinin en kıymetli ilim, hikmet ve ibadet mekanlarından biridir” diyen Erbaş, Fatih Sultan Mehmet’in Ayasofya’yı kıyamete kadar cami olmak kaydıyla vakfettiğini söyledi.

  Erbaş, “Bizim inancımızda vakıf malı dokunulmazdır, dokunanı yakar! Vakfedenin şartı vazgeçilmezdir, çiğneyen lanete uğrar” diye konuştu.

  Ayasofya, 1934'te Mustafa Kemal Atatürk'ün başkanlığındaki bakanlar kurulunun kararı tarafından müzeye dönüştürülmüştü.

  Erbaş Cuma hutbesi öncesinde eline bir kılıç aldı.

  Diyanet TV’de yer alan bilgilere göre Osmanlı geleneğinde sağ elde kılıç bulunması düşmana korku vermeyi, sol elde tutulan kılıç ise dosta güven vermeyi simgeliyor.

  Bugün Ayasofya’da çekilen videoda Erbaş’ın kılıcı bazen iki eliyle birlikte, bazen de sol eliyle tuttuğu görülüyor.

  View more on twitter

  A Haber televizyonuna konuşan Tarihçi Prof. Dr. Haluk Selvi ise "İslam geleneğinde kılıç kuşanmak çok önemli bir hadise" dedi ve ekledi:

  "Fethedilen bir beldede ilk önce büyük bir ibadethane camiye çevrilir. O beldeyi fethetmiş olan kişi hutbeye çıkar hutbe irad eder ve bunu kılıç kuşanmış olarak yapar. Bu İslam kültürünün bir geleneği. Aynı zamanda yeşil sancaklarla mihrabın donatılması da İslam'ın sembolü olan yeşil renginin ifadesidir.

  "Aslında bugün kılıç kuşanma geleneği Anadolu'da bir çok şehirde bu gelenek devam ettiriliyor. Kocaeli'nde Orhan Camii fethin bir simgesi olarak imamın belinde kılıçla her cuma minbere çıkıp hutbe verdiği bir mekandır. Bunu devam etmesi çok anlamlıdır."

 4. Cumhurbaşkanı Erdoğan Cuma namazı için Ayasofya’da

  erdoğan

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 86 yıldan sonra kılınacak ilk Cuma namazı için Ayasofya’ya gitti.

  Türkiye saatiyle 13.16’da kılınacak Cuma namazı öncesi şu an Ayasofya’da Kuran okunuyor.

 5. İstanbul Valisi Yerlikaya: Ayasofya’da namaz kılma alanlarının tamamı doldu

  aya sofya

  İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, Ayasofya çevresinde belirlenen namaz kılma alanlarının tamamının dolduğunu duyurdu.

  Twitter hesabından bir paylaşım yapan Yerlikaya, salgın nedeniyle daha fazla kişinin bu alanlara girmesine izin verilmediğini söyledi ve ekledi:“Sabır ve anlayışla birbirimize yardımcı olalım. Ayasofya Camiimiz ibadetiniz için sabaha kadar açık olacak.”

  View more on twitter
 6. İrem Köker & Neyran Elden

  BBC Türkçe

  AYASOFYA

  Ayasofya'nın Müslümanlar için ibadete açılması hazırlıkları kapsamında 9'uncu yüzyılda yapıldığı düşünülen mozaiklerin de namaz sırasında perdeyle kapatılması öngörülüyor. Ayasofya'daki mozaikleri ve tarihsel hikayelerini Nişantaşı Üniversitesi'nden Yrd. Doç. Dr. Sedat Bornovalı, BBC Türkçe'ye anlattı.

  Daha fazla bilgi
  next
 7. Kılıçdaroğlu Ayasofya'daki ilk namaza katılmayacak: CHP kaynakları 'kamera önünde ibadeti doğru bulmuyor' diyor

  Ayşe Sayın

  Ankara

  Kemal Kılıçdaroğlu

  Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, Ayasofya'da Cuma günü kılınacak ilk namaza iktidar ve muhalefet partilerinin liderlerini de davet etti.

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, MHP lideri Devlet Bahçeli'nin katılımıyla kılınacak ilk Cuma namazına CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun ise katılım sağlamayacağı bildirildi.

  Ayasofya'da kılınacak ilk Cuma namazına katılacaklarla ilgili bir yazı kaleme alan Hürriyet gazetesi yazarı Abdülkadir Selvi, Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş'ın, davet ettiği CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun bu daveti geri çevirdiğini yazdı.

  CHP kaynakları, Erbaş'ın davetini doğrularken, Kılıçdaroğlu'nun “kameralar önünde ibadet yapılmasını doğru bulmadığı” için daveti geri çevirdiğini ifade ettiler.

  CHP liderinin Adalet Yürüyüşü sırasında da Ramazan Bayramı namazını küçük bir köy camiinde, kameralara kapalı ortamda kıldırdığına CHP kaynakları şu görüşleri dile getirdiler:

  "Bunun temel sebebi, Sayın Kemal Kılıçdaroğlu'nun 'ibadet Allah için yapılır, siyaset için değil' düşüncesine inanmasıdır. Ayrıca hafta sonu partimizin 37. Olağan Kurultayı'nın yapılacağını da hatırlatmak isterim. Bu yoğun gündemde, başka herhangi bir programa katılmak da mümkün değil."