Müslümanlar

 1. Diyanet; midye, kalamar, yengeç, ıstakoz, karides gibi deniz canlıların yenilmesiyle ilgili fetva yayımladı

  mussel

  Diyanet İşleri Başkanlığı, internet sitesinde İslamiyet’te midye, kalamar, yengeç, ıstakoz, karides gibi deniz canlıların yenilmesiyle ilgili fetva yayımladı.

  Diyanet, Kur’an'da Maide Suresi'nde denizden elde edilen yiyeceklerin helal olduğunun ifade edildiğini bildirdi.

  Ancak İslamiyet'te Hanefi mezhebinde midye, kalamar, yengeç, ıstakoz, karides gibi deniz canlılarını yemenin helal olmadığını aktardı.

  Şafii mezhebi için ise kurbağa, yengeç, kaplumbağa ve su yılanının yenmesi helal olmadığını aktaran Diyanet şu açıklamayı yaptı:

  “[Şafii mezhebinde] Deniz canlıları sadece suda yaşayabiliyor ve sudan çıktığında boğazlanmış hayvan gibi kısa sürede ölüyorsa, şekline ve ölüm durumuna bakılmaksızın yenmesi helaldir. Ancak aslen suda yaşayan fakat karada da yaşayabilme özelliğine sahip olan hayvanlara gelince bunlardan eti yenen kara hayvanlarına benzeyenlerin yenmesi, boğazlanması şartıyla helal, eti yenmeyenlere benzeyenlerin yenmesi ise haramdır.”

  Diyanet'in bu açıklaması sosyal medyada tartışmalara neden oldu:

  View more on twitter
  View more on twitter
  View more on twitter
  View more on twitter
 2. Muhammed Mursi

  Muhammed Mursi, 2019 yılında Mısır'ın eski cumhurbaşkanı casuslukla suçlanarak yargılandığı davanın duruşmasında mahkeme salonunda hayatını kaybetmişti. Mursi 2012'de Mısır'da halkoyuyla seçilmiş, ertesi yıl darbeyle devrilmişti. Ona yönelik eleştirilerin başında ise "Tüm Mısırlıların cumhurbaşkanı olacağı sözünü tutmaması" geliyordu.

  Daha fazla bilgi
  next
 3. Boris Johnson

  İngiltere'de iktidardaki Muhafazakar Parti'ye ilişkin İslamofobi suçlamalarını ve eleştirilerini değerlendiren bir raporda, partinin "Müslümanlara karşı hassasiyet göstermediği" izlenimi yarattığı belirtildi. Raporda, İngiltere Başbakanı ve Muhafazakar Parti lideri Boris Johnson'ın burka ile ilgili eski yorumları da incelenmişti. Johnson, Ağustos 2018'de Daily Telegraph gazetesindeki köşe yazısında, burka giyen kadınları "posta kutusuna" ve "banka soyguncusuna" benzetmişti.

  Daha fazla bilgi
  next
 4. Furkan Vakfı kurucusu Alparslan Kuytul gözaltına alındı

  kuytul

  Furkan Vakfı kurucusu Alparslan Kuytul gözaltına alındı.

  Twitter hesabından yapılan açıklamada, Kuytul’un 14 yaşındaki oğluyla birlikte gözaltına alındığı, çok sayıda takipçisinin de çeşitli camilerde gözaltına alındığı aktarıldı.

  View more on twitter
 5. Emniyet Genel Müdürlüğü’nden camide biber gazı açıklaması: Müdahale sırasında yapılan yanlış yönlendirme ile orada bulunmaması gereken bir personel, tam da aranılan provokasyonun nedenini oluşturacak şekilde göz yaşartıcı gaz kullanmıştır

  camide arbede

  Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM) dün Gaziantep’te bir camide kolluk kuvvetlerinin biber gazı kullanmasına dair açıklama yaptı.

  Furkan Vakfı’na daha önce “silahlı terör örgütlerini övme” gerekçesiyle kayyum atandığını ve hakkında kapatma davası açıldığını belirten EGM, camileri terk etmeyeceklerini açıklayan şahısların pandemi nedeniyle getirilen kuralları ihlal ettiğini vurguladı.

  EGM’nin açıklamasında şu ifadeler yer aldı:

  “Yaşanan olay karşısında anılan şahıslar, kolluk güçlerince defalarca uyarılmış, uyarılara hakaret ve küfürlerle karşılık verilmiş, bunun üzerine kademeli güç kullanmak suretiyle müdahale edilmiştir. Müdahale sırasında yapılan yanlış yönlendirme ile orada bulunmaması gereken bir personel, tam da aranılan provokasyonun nedenini oluşturacak şekilde göz yaşartıcı gaz kullanmıştır.

  “Olayla ilgili adli ve idari soruşturma açılmış, bahsedilen personel açığa alınmıştır.”

  Gaziantep Valiliği olayın ardından üç camide 76 kişinin gözaltına alındığını açıklamıştı.

 6. Antalya Müftüsü Yalçınkaya: Ramazanda koronavirüs olanlar orucunu bayramdan sonra tutabilir

  yalçınkaya

  Antalya Müftüsü Nazif Fethi Yalçınkaya, ramazan ayında koronavirüs olması nedeniyle oruç tutamayan kişilerin, tutmadığı gün kadar orucunu bayramdan sonra da tutabileceğini söyledi.

  Yalçınkaya, kronik hastalığı nedeniyle orucunu tutamayanların ise günde 28 liradan fidye ödemesi gerektiğini belirtti.

  DHA’ya konuşan Yalçınkaya, camilerde teravi namazı kılınmayacağını da hatırlattı.