Avrupa Birliği

 1. pasaport

  Brexit geçiş dönemi kurallarının yıl sonunda son bulmasının ardından İngiltere vatandaşlarının Avrupa Birliği sınırlarından ne şekilde geçeceği hala belirsizlik taşıyor. İngiltere hükümetinin bir tür hızlı geçiş arayışına Avrupa Komisyonu sıcak bakmıyor.

  Daha fazla bilgi
  next
 2. Polonya kürtaj yasağına karşı gösteri

  Polonya'da kürtajı neredeyse tümüyle yasaklayan mahkeme kararının ardından başkent Varşova'da toplanan göstericilere karşı polis biber gazı kullandı. Anayasa Mahkemesi, fetüsün kusurlu olduğu durumlarda yapılan kürtajların da anayasaya aykırı olduğuna hükmetmişti.

  Daha fazla bilgi
  next
 3. Yunanistan’dan AB’ye çağrı: Türkiye’ye silah ambargosu uygulayın

  Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias
  Image caption: Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias

  Yunanistan, Türkiye silah ambargosu uygulanması için Avrupa Birliği ülkelerine çağrı yaptı.

  Dışişleri Bakanı Nikos Dendias Almanya, İspanya ve İtalya dışişleri bakanlarına gönderdiği mektupta Türkiye’ye silah satmamalarını istedi.

  Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas’a gönderilen mektupta Türkiye’ye denizaltı, firkateyn ve hava aracı satışının sonlandırılması talep edildi.

  Avrupa Komisyonu’na da bir mektup gönderen Dendias, Türkiye’nin ihlalleri nedeniyle gümrük birliği anlaşmasının askıya alınmasını istedi.

  Geçen haftaki AB zirvesinde “Türkiye’nin tek taraflı eylem ve provokasyonları” kınanmıştı.

  AB, Türkiye’nin tutumunu değiştirmemesi durumunda Aralık ayındaki zirvede yaptırım kararı çıkabileceğini açıklamıştı.

 4. AİHM, sendika.org'a erişim engeli konusunda Türkiye'den savunma istedi

  AİHM

  Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi, sendika.org internet sitesinin erişime engellenmesi davasında, Türkiye'den 8 Ocak 2021'e dek savunma yapmasını istedi.

  Sendika.Org’un 2015 yılından beri erişime engellenmesine ve Anayasa Mahkemesi’nin (AYM) yaklaşık 5 yıl boyunca dosyayı ele almaması üzerine Sendika.Org avukatları 10 Şubat 2020 tarihinde Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne (AİHM) başvurmuş ve Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin (AİHS) 10, 13 ve 18. maddelerinin ihlal edildiğini iddia etmişti.

  AYM, AİHM’ye yapılan başvurunun ardından Sendika.Org başvurusunu incelemiş ve 11 Mart 2020 tarihinde ihlal kararı vermişti.

  AYM, ihlalin ortadan kaldırılması için kararı Gölbaşı Sulh Ceza Hakimliği’ne göndermişti.

  Sendika.Org avukatlarından Av. Doğukan Tonguç Cankurt, erişim engelleriyle ilgili AİHS’nin 18. maddesinden hükümete soru yöneltilmesinin bir ilk olduğuna işaret etti.

 5. Teenagers using smartphones

  İrlanda Veri Koruma Kurumu (DPC) platformdaki çocuklara ait verilerin korunması konusunda Instagram'a soruşturma başlattı. Instagram'ın sahibi Facebook, AB yasalarını ihlal ettiği sonucuna varılırsa büyük bir para cezası alabilir.

  Daha fazla bilgi
  next
 6. Boris Johnson 'Yeni yıla AB ile serbest ticaret anlaşmasız girmeye hazır olmalıyız' diyor

  İngiltere Başbakanı Boris Johnson, Avrupa Birliği'ni (AB), yıl sonunda geçiş sürecinin sona ermesiyle fiilen başlayacak Brexit sonrası döneme yönelik serbest ticaret anlaşması ihtimalini ortadan kaldırmakla suçladı. Johnson, Brüksel yaklaşımını köklü bir şekilde değiştirmezse, İngiltere'nin yıl sonunda AB'yle ticaret anlaşması imzalamamaya hazır olduğunu söyledi.

  Daha fazla bilgi
  next
 7. Yusuf Özkan

  Lahey, Hollanda

  aşılama

  Avrupa Komisyonu, koronavirüse karşı olası bir aşı bulunması durumunda, aşının öncelikli olarak sağlık çalışanlarına, 60 yaş ve üzerindekilere ve sağlık sorunları nedeniyle risk altında bulunan kişilere yapılmasını kararlaştırdı.

  Daha fazla bilgi
  next
 8. Övgü Pınar

  Roma

  Luigi Di Maio

  İtalya Dışişleri Bakanı Luigi Di Maio, Akdeniz'de yaşanan krizlerde İtalya'nın tutumunu açıklarken Avrupa Birliği'nin Türkiye'yi "tecrit etmesine" karşı çıktı. Di Maio, "AB, Türkiye ile diyalog kapılarını kapatmamalı" dedi. Roma'dan Övgü Pınar'ın haberi.

  Daha fazla bilgi
  next