İsrail

 1. İsrail'de binlerce kişi hükümetin koronavirüs salgınına karşı tutumunu protesto ediyor

  İsrail proteso

  İsrail'de koronavirüs kısıtlamaları uygulama konusunda hükümetin yetkilerini artıran yeni bir yasanın kabul edilmesi üzerine ülkede hoşnutsuzluk arttı.

  Virüsün yayılmasını önlemek amacıyla uygulanan kısıtlamalar nedeniyle ülkede ekonomik kriz ve işsizliğin tırmanması, protesto gösterilerinin de artmasına neden oldu.

  Son haftalarda İsrail'de günlük vaka sayısı 1000'i aştı. Başbakan Binyamin Netanyahu, bugünden dönüp geri baktığında ekonominin yeniden açılışını erken yaptıklarını söyledi.

  Protestolara öncülük eden Siyah Bayrak hareketinin lideri Shikma Schwartzman, "Tam bir karmaşa, ülkemizin krizden nasıl çıkacağına dair bir plan yok" dedi.

 2. İsrail’de hemşireler personel eksikliğini protesto için grev yapıyor

  İsrail

  İsrail’de hemşireler, ‘zaten kötü olan koşulların koronavirüs salgını döneminde daha da kötü olduğunu’ belirterek ülke çapında greve gitti.

  Hemşireler, zaten az olan çalışan sayısının, 800’ün üzerinde hemşirenin karantinaya alınması ve yerlerine kimsenin getirilmemesi sebebiyle iyice azalmasından ve iş yükünün artmasından da şikayetçi.

  Hemşireler Sendikası’nın başındaki İlana Cohen, bu şartlar altında çalışmanın “imkansız” olduğunu söylüyor:

  “Meseleyi kendi inisiyatifimizle çözmekten başka çaremiz yoktu. Aksi halde gelecek kış sağlık sisteminin çökmesinin önüne geçemeyiz.”

  Koronavirüs vakalarının sayısının azalmasının ardından önlemleri yumuşatan İsrail’de, son haftalarda vaka sayısı yeniden arttı. Hastanelere yığılma olunca acil olmayan ameliyatlar ve tedaviler ertelendi.

  Geçen hafta sonu da bazı kamusal alanlar kapatıldı ve kalabalık toplanmalar yeniden yasaklandı. Vakaların artmaya devam etmesi halinde sokağa çıkma kısıtlamalarının da yeniden uygulanmaya başlaması planlanıyor.

 3. Vera Sajrawi

  BBC İzleme Servisi, Kudüs

  Tahin üreticisi şirketin yaptığı bağış homofobik tepkilere yol açtı

  İsrailli Araplara ait tahin üreticisi El Arz şirketi LGBTQ hakları için bağış yapınca muhafazakar kesimlerin tepkileriyle karşılaştı ama hak örgütleri ve politikacılardan destek de buldu.

  Daha fazla bilgi
  next
 4. İsrail istihbaratına Covid-19 hastalarının cep telefonlarına erişim izni

  Covid

  İsrail parlamentosu, koronavirüs teşhisi konanların cep telefonlarının yurt içi istihbarat servisleri tarafından üç hafta boyunca takip edilmesine izin veren yasayı onayladı.

  Yasaya göre Şin Bet, hastaların koronavirüs teşhisi konmadan önceki 14 gün boyunca konum bilgilerine erişecek. Hükümet, yeni vakaların tespit edilmesi için bu bunun gerekli olduğunu savunuyor.

  Benzer önlemler Mart ayında da alınmak istenmiş, gizlilik hakları savunucuları karşı çıkmış, Yüksek Mahkeme de bu tür önlemlerin yasal düzenlemeyle belirlenmesi gerektiği veya düşürülmesi gerektiği hükmüne varmıştı.

  Dünya genelinde şüpheli vakaların takibi için getirilen dijital önlemler gizlilik hakkının korunmasıyla ilgili de kaygılara neden oldu.

  İtalya'da temas takip uygulaması Immuni tartışmalar eşliğinde kullanımda

  Türkiye ve dünyadaki temas takip uygulamaları güvenli mi, hak ve mahremiyet ihlallerine yol açar mı?

 5. Batı ŞEria

  İsrail ile Ürdün nehri arasında tepelerle dolu Batı Şeria, İsrail ile Filistinliler arasındaki derin ayrışmanın merkezinde yer alıyor. İsrail'de koalisyon ortakları henüz anlaşamamış olsa da Başbakan Netanyahu, Batı Şeria'yı ilhak planında kararlı. Peki, İsrail neden şimdi Batı Şeria'yı ilhak etmek istiyor? BBC'den Paul Adams'ın anlatımıyla.

  Daha fazla bilgi
  next
 6. Binyamin Netanyahu

  İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, işgal altındaki Batı Şeria'nın bazı bölümlerini ilhak etmeyi planladığını açıklamıştı. Netanyahu'nun bu yaz girişimde bulunabileceği ilhak planı neye dayanıyor, neden şimdi gündeme geldi ve ne tepkiler gösteriliyor?

  Daha fazla bilgi
  next
 7. İşçi Partisi Eğitim Sözcüsü Rebecca Long-Bailey

  Ana muhalefet İşçi Partisi lideri Keir Starmer'ın, partinin sol kanadından Eğitim Sözcüsü Rebecca Long-Bailey'i görevden alması, parti içindeki anti-semitizm (Yahudi düşmanlığı) tartışmasını yeniden alevlendirdi.

  Daha fazla bilgi
  next
 8. İsrailli yerleşim yerleri ve çevresine örülen duvarlar, Filistinlilerin yaşadığı bölgelerin birbiriyle bağlantısını kesiyor

  İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, hem ülke içinden hem de dışından elen itirazlar sonrası, Batı Şeria'nın bazı bölgelerini ilhak etme planını erteleyebileceğini söyledi. Netanyahu, daha önce planı 1 Temmuz'da kabinede ve Parlamento'da oylamaya sunacağını açıklamıştı.

  Daha fazla bilgi
  next