Danimarka

 1. ABD'nin Ankara Büyükelçiliği

  ABD, Kanada, Yeni Zelanda ve Hollanda elçilikleri, geçen hafta Osman Kavala ile ilgili yaptıkları açıklamayla ilgili Pazartesi günü Twitter hesaplarından Viyana Sözleşmesi'nin "içişlerine karışmama" ilkesini içeren 41. maddesine uyacaklarını paylaştı. Kabine toplantısının ardından bir açıklama yapan Erdoğan ise, "Büyükelçilerin artık Türkiye'nin egemenlik hakları konusundaki beyanlarında daha dikkatli olacaklarına inanıyoruz" dedi.

  Daha fazla bilgi
  next
 2. 10 ülkeden dördü Twitter'dan açıklama yayınladı, altısı ABD'nin Viyana Sözleşmesi'ne riayet edeceğini paylaştı

  Osman Kavala'nın serbest bırakılması için çağrı yapan 10 ülkenin büyükelçilikleri de Twitter hesaplarından paylaşımlarda bulundu.

  ABD, Kanada, Yeni Zelanda ve Hollanda elçilikleri Twitter hesabından birer açıklama yaparak Viyana Sözlemesi'nin 41. maddesine riayet edeceklerini duyurdu.

  Almanya, Fransa, Norveç, İsveç, Danimarka ve Finlandiya ise ABD Büyükelçiliği'nin açıklamasını retweet etmekle yetindi.

  Öte yandan ABD'nin mesajında 10 ülkenin söz konusu maddeye riayet edeceği değil, yalnızca ABD'nin riayet edeceği yer alıyordu.

  Böylece retweet etme yöntemini seçen ülkeler, kendilerinin bu sözleşmeye riayet edeceğini değil, ABD'nin riayet edeceğini paylaşmış oldu.

  Viyana Sözleşmesi'nin 41. maddesinde şu ifadeler yer alıyor:

  Quote Message: Ayrıcalıklarına ve bağışıklıklarına hâlel gelmeksizin, bu gibi ayrıcalıklardan ve bağışıklıklardan yararlanan bütün şahıslar kabul eden Devletin kanunlarına ve nizamlarına riayet etmekle yükümlüdür. Anılan Devletin iç işlerine karışmamakla da bu şahıslar keza yükümlüdür.
 3. Syrian women get ready to leave the Kurdish-run al-Hol camp holding relatives of alleged Islamic State (IS) group fighters

  Almanya, IŞİD'e katılmış sekiz kadınla birlikte 23 çocuğun Suriye'nin kuzeyindeki bir kamptan Almanya'ya getirildiğini açıkladı. Almanya Dışişleri Bakanlığı, Suriye'deki vatandaşlarını geri almak Almanya ile ortak bir operasyon yapan Danimarka'nın da üç kadın ve 14 çocuğu ülkelerine geri götürdüğünü duyurdu.

  Daha fazla bilgi
  next
 4. Kunsten Müzesi

  Kopenhag'daki müzenin yetkilileri, kağıt para kullanarak eski eserlerini yeniden yorumlaması için Danimarkalı ressam Jens Haaning'e 534 bin kron (83 bin dolar) ödedi. Ressamın boş tuvaller teslim etmesi üzerine, paranın iadesi istendi.

  Daha fazla bilgi
  next
 5. Reuters: Danimarka’da bir Türk vatandaşına ‘terör saldırısı planlamaktan’ 10 yıl ceza verildi, Danimarka vatandaşlığı iptal edildi

  Danimarka'da bir cezaevi
  Image caption: Danimarka'da bir cezaevi

  Danimarka’da bir mahkeme, Türkiye-Danimarka çifte vatandaşı bir kişiyi “terör saldırısı planlama suçundan 10 yıl hapis cezasına mahkum etti.

  Reuters’ın aktardığı habere göre adı açıklanmayan ve Danimarka vatandaşlığı iptal edilen şahıs, cezasını çektikten sonra Türkiye’ye sınır dışı edilecek ve Danimarka’ya girişi ömür boyu yasaklanacak.

  24 yaşında olan ve Kopenhag’da yaşayan şahıs, bir süre istihbarat örgütlerinin takibinde kaldıktan sonra Nisan 2020’de silah ve mühimmat alması üzerine tutuklanmış, evinde yapılan aramada IŞİD bayrağı bulunmuştu.

  Danimarka ajansı Ritzau’ya konuşan şahsın avukatı Rolf Gregersen, “Türkiye’ye pek çok Danimarkalının gittiğinden daha az gitmiş birinden bahsediyoruz. Danimarka ona vatandaşlık verdikten sonra sorumluluğunu üstlenmeliydi. Bir mektup gönderir gibi başka ülkeye gönderilmesi doğru değil” dedi.

 6. Whale's are driven to swim onto the beach in the Faroe Islands

  Danimarka'ya bağlı Faroe Adaları'nda, 1400'den fazla yunusun avlanarak öldürülmesi tepki çekti. Botlarla karaya sürülen yunus sürüsü, sahilde bıçaklanarak öldürüldü. Skalabotnur sahili akan kan nedeniyle kıpkırmızı oldu. Öldürülen yunuslar karaya çekilerek, tüketim için burada bekleyenlere dağıtıldı.

  Daha fazla bilgi
  next
 7. eriksen

  Avrupa Futbol Şampiyonası'nda (EURO 2020) Cumartesi günü Danimarka ile Finlandiya arasında oynanan maç sırasında kalbi duran 29 yaşındaki futbolcu Christian Eriksen'in durumunun stabil ve iyi olduğu açıklandı. Danimarka Futbol Federasyonu İletişim Direktörü Jakob Hoeyer, Eriksen'in durumuyla ilgili yaptığı açıklamada, "Kendisiyle sürekli temas halindeyiz. Durumu dünküyle aynı; şu anda stabil ve iyi durumda" dedi.

  Daha fazla bilgi
  next
 8. Danimarka sınırı

  Yaklaşık 10 yıldır savaş ortamının hüküm sürdüğü Suriye'yi terk ederek Danimarka'ya göç eden sığınmacılar, kendilerine gönderilen bir e-mail ile ülkedeki oturma izinlerinin yenilenmeyeceğini öğrendi. Danimarkalı otoriteler, Suriye'nin "belli bölgelerinin güvenli olduğunu" savundu.

  Daha fazla bilgi
  next