Güney Kore

 1. Shincheonji Kilisesi tarikatının lideri Lee Man-hee

  Güney Kore'deki koronavirüs vakalarının üçte birinden fazlasıyla ilişkilendirilen Shincheonji Kilisesi tarikatının lideri, üyelerine ilişkin bilgileri gizlediği gerekçesiyle gözaltına alındı.

  Daha fazla bilgi
  next
 2. Güney Kore'ye ait Ganghwa adasından Kuzey Kore'ye bakan bir kişi

  Güney Kore'de sınır güvenliğinden sorumlu bir tümenin komutanı, Kuzey Koreli bir kaçağın, yedi kez kameralara takılmasına rağmen, yüzerek ülkesine geri dönmesini engelleyemediği gerekçesiyle görevinden alındı.

  Daha fazla bilgi
  next
 3. Ganghwa adasından Kuzey Kore sahilleri görünüyor

  Üç yıl önce Güney'e iltica edip geçen hafta yüzerek Kuzey'e geri dönen kişinin Kuzey Kore'nin koronavirüs olduğundan kuşkulanılan ilk hastası olduğu açıklanmıştı ama Güney Kore bunun mümkün olmadığını söylüyor.

  Daha fazla bilgi
  next
 4. Güney Kore'de vaka sayısı artıyor: Yeni vakalar Irak'tan dönen işçilerde görüldü

  Güney Kore

  Güney Kore, Perşembe günü 61 yeni koronavirüs vakası görüldüğünü duyurdu. Bir gün önce kayda geçen vaka sayısı ise 39’du.

  Güney Kore sağlık yetkilileri 47 yeni vakanın ülke dışından gelenlerden kaynaklandığını söyledi. Yeni vaka tanısı konanlar arasında 20 kişinin Irak’tan dönen inşaat işçileri olduğu belirtildi.

  Güney Kore’nin Yonhap haber ajansının haberine göre yetkililer, Irak’tan dönecek başka inşaat işçileri de bulunduğunu bu nedenle vaka sayılarının artabileceğini söyledi.

 5. Güney Kore'de Daegu şehri, koronavirüsün yayılmasına sebep olduğu gerekçesiyle bir kiliseye dava açtı

  Güney Kore

  Güney Kore'de koronavirüs salgının merkezi olduğu kabul edilen Daegu şehri, ülkedeki vakaların 5 bininden fazlasına yol açtığı gerekçesiyle şehirdeki bir kiliseye "sivil kayıp" davası açtı.

  Güney Kore, virüsün Şubat ve Mart aylarında ilk olarak Shincheonji İsa Kilisesi üyeleri arasında geniş çaplı olarak yayılması sebebiyle, Çin'den sonra salgının çok sayıda kişiyi etkilediği ikinci ülke olmuştu.

  Şehir, kiliseye, devletin getirdiği kısıtlama ve önlemlere uymadığı gerekçesiyle yaklaşık 82 bin dolarlık tazminat davası açtı.

  Kilise ise hükümetin açıklamalarıyla uyumlu hareket ettiğini savunuyor.

  Güney Kore'de 12 bin 400'ün üzerindeki koronavirüs vakalarının 5 bin 213'ünün, bu kiliseyle bağlantılı olduğu tahmin ediliyor.

  Daha önce de yetkililer şikayet dilekçesi vererek kilisenin belediyenin getirdiği kurallara uymadığını; ardından da takip amaçlı talep edilen üyelerin isim listesini paylaşmadığını bildirmişti.

  Kilisenin kurucuları, koronavirüs kapıp daha sonra iyileşenlerin plazma bağışı yapmasını istemiş; 4 bin kilise üyesi de "iyi niyet göstergesi" olarak bağışçı olmayı kabul etmişti.

  Ülkede 281 kişi koronavirüs sebebiyle hayatını kaybetti.

 6. Güney Kore

  Dünya çapında Covid-19 ile mücadelede en başarılı ülkelerden biri olarak görülen Güney Kore'de yetkililer, az sayıda olsa bile yeni vaka gruplarının ortaya çıkışıyla birlikte, salgında ikinci dalganın başladığını söylüyorlar.

  Daha fazla bilgi
  next