Kanada

 1. Reality Check

  BBC News

  California yangın

  Rekor sıcaklıkların etkisindeki ABD ve Kanada'nın batı kesimleri, her yıl görülen yangın sezonuna bu yıl tehlikeli koşullar altında girdi. Bu yılki orman yangınlarının geçen yıllara göre daha yıkıcı ve şiddetli olma ihtimali bir hayli yüksek.

  Daha fazla bilgi
  next
 2. The Beckwourth Complex fire

  ABD'nin batı yakasını etkileyen sıcak hava dalgası bölgede çok sayıda orman yangınına yol açtı. Rekor kıran sıcaklıklar nedeniyle çıkan yangınlar, bazı yerleşimlerin tahliye edilmesine yol açtı. Konu hakkında yapılan bir araştırma, iklim değişikliği olmasaydı bu sıcak hava dalgasının da mümkün olamayacağını ortaya koydu.

  Daha fazla bilgi
  next
 3. Roger Harrabin

  BBC Çevre Uzmanı

  serinleyen çocuk

  ABD ve Kanada'nın kuzey batısında hava sıcaklığı 1937'deki 45 derece seviyesini 4,6 derece aştı ve bu günlerce sürdü. İklim krizi konusunda politikacıların ve toplumun attığı ve atmayı planladığı adımlar, doğa olaylarındaki aşırı değişikliklerin gerisinde kalıyor.

  Daha fazla bilgi
  next
 4. Ishleen Kaur

  BBC'den Ishleen Kaur dünyadaki en büyük yoga hareketlerinden olan Şivananda’da tutkulu bir yoga öğretmeniydi. Ta ki bir gün bir sosyal medya paylaşımını gördükten sonra çok sayıda cinsel istismar şikayetini ortaya çıkarana kadar.

  Daha fazla bilgi
  next
 5. British Colombia'da çıkan yangınlar

  Rekor hava sıcaklıklarının kaydedildiği Kanada'nın batısında yıldırım düşmesi sonucu 130'dan fazla orman yangını çıktı. Halk sağlığı yetkilileri, rekor derecelere çıkan sıcakların geçen hafta içinde 719 ani ölüm vakasına neden olduğunu belirtiyor.

  Daha fazla bilgi
  next
 6. Kanada'nın Vancouver kentinde yüksek sıcaklıklar nedeniyle okullara ara verildi, Covid aşı merkezleri kapatıldı.

  Kanada ve ABD'nin batı kesimleri başta olmak üzere Kuzey Yarımküre'de hissedilen aşırı sıcaklar, iklim değişikliğinin sonuçları konusundaki endişeleri artırıyor. Uzmanlar, insan kaynaklı küresel ısınma ve iklim değişikliğinin, sıcak hava dalgaları ve aşırı hava olaylarının görülme sıklığını artırdığını belirtiyor.

  Daha fazla bilgi
  next
 7. A man cools off at a misting station during the scorching weather of a heatwave in Vancouver, British Columbia, Canada

  Kanada'da rekorları alt üst eden, daha önce görülmemiş yükseklikteki sıcak hava dalgası nedeniyle onlarca kişi hayatını kaybetti. British Columbia eyaletindeki Lytton'da üst üste üç gün sıcak hava rekoru kırıldı ve termometreler son olarak 49,4 dereceyi gösterdi.

  Daha fazla bilgi
  next