Kanada

 1. Emmanuel Macron bids farewell to Canadian Prime Minister Justin Trudeau as he leaves the Elysee presidential Palace

  Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ve Kanada Başbakanı Justin Trudeau, ifade özgürlüğü konusunda yaşadıkları anlaşmazlığın ardından Perşembe günü bir telefon görüşmesi yaptı. İki ülkeden yapılan açıklamalarda Macron ve Trudeau'nun, ifade özgürlüğünün yanı sıra insan hakları ve "terörizme karşı beraber mücadele etme" konularını ele aldığı aktarıldı.

  Daha fazla bilgi
  next
 2. Saldırının düzenlendiği yer

  Kanada'nın Quebec kentinde düzenlenen saldırıda 2 kişi öldü, 5 kişi de yaralandı. Quebec polisi, Orta Çağ kostümü giymiş bir erkeğin Cumartesi gecesi kentin tarihi bölgesinde parlamento binası yakınında etrafındakilere saldırdığını açıkladı.

  Daha fazla bilgi
  next
 3. Nathan Hrushkin ve babası

  Kanada'nın Alberta eyaletinde 12 yaşındaki Nathan Hrushkin 69 milyon yıllık dinozor fosili buldu. BBC'ye konuşan Hrushkin, bir kayanın içinde duran fosilin ucunu gördüğü an "donup kaldığını" belirterek "O kadar şaşırdım ki heyecanlanamadım bile" dedi.

  Daha fazla bilgi
  next
 4. Kanada Dışişleri Bakanı Francois-Philippe Champagne

  Kanada, askeri teknolojisinin Azerbaycan ve Ermenistan arasında çatışmaların yaşandığı Dağlık Karabağ bölgesinde kullanılıp kullanılmadığı netleşinceye kadar, Türkiye'ye bir kısım insansız hava aracı teknolojisinin ihracatını dondurdu. Türkiye Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada Kanada'nın Yemen'deki krize askeri olarak müdahil olan ülkelere silah ihraç ettiği belirtilerek karar "çifte standart" olarak yorumlandı.

  Daha fazla bilgi
  next
 5. İngiltere ve Kanada, Belarus lideri Lukashenko'ya yaptırım uyguladı

  Aleksander Lukaşenko

  İngiltere ve Kanada, Belarus Cumhurbaşkanı Aleksander Lukaşenko'ya, oğluna ve diğer üst düzey yetkililere yaptırım uyguladı.

  Seyahat yasakları da getirilen yaptırımlar kapsamında iki ülke Lukaşenko'yu seçime hile karıştırmak ve protestoculara şiddet uygulamakla suçlayarak mal varlığını dondurdu.

  Alınan kararla birlikte Batılı ülkeler tarafından Belarus liderine ilk kez yaptırım uygulanmış oldu.

  İngiltere Dışişleri Bakanı Dominic Raab Reuters'e yaptığı açıklamada Lukaşenko'nun "gördüğümüz insan hakları ihlalleri ve bu seçime yönelik hileli yaklaşımı" için bir bedel ödemesi gerektiğini söyledi.

  Raab, "Lukashenko ve Putin gibilerinin, insan hakları ihlallerinin ve seçim hilelerinin hesabının sorulmayacağını düşündüğü bir duruma sahip olamayız" diye konuştu.

  Kanada Dışişleri Bakanı François-Philippe Champagne ise Reuters'e verdiği demeçte, “Belarus halkının yanında durmak zorunda olduğumuz kararlılık burada bitmeyecek. Bu bir ilk adım. Duruma göre daha neler yapılabileceğini görmek için uluslararası ortaklarımızla çalışmaya devam edeceğiz" dedi.

  26 yıldır iktidarda olan Lukaşenko geçtiğimiz haftalarda yemin ederek resmen görevine başlamıştı. Seçimlerin ardından ise başlayan protestolarda 12 binden fazla kişi gözaltına alındı.

 6. Kanadalı sağlık yetkilisi: Seks sırasında maske takın

  Kanada

  Kanada’nın kamu sağlığından sorumlu en üst düzey yetkilisi Dr. Theresa Tam, aynı evde yaşamayan kişilerin cinsel birliktelik sırasında öpüşmemesi ve maske takması gerektiğini söyledi:

  “Covid-19 salgını sırasında fiziksel yakınlık gerektiren diğer tüm aktiviteler gibi, seks sırasında da virüsün yayılması ve virüs kapma riskini en aza indirmek için yapabileceğiniz şeyler var.”

  Dr. Tam, “en güvenlisinin ise pandemi boyunca hiç seks yapmamak olduğunu” söyledi.

 7. Crown Prince Mohammed bin Salman

  Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman, eksi bir Suudi istihbarat yetkilisinin öldürülmesi için Kanada'ya bir suikast timi göndermekle suçlanıyor. Dava dosyasına göre, suikast planı, Cemal Kaşıkçı'nın İstanbul'da öldürülmesinin iki hafta sonrasında gerçekleştirilmek istendi.

  Daha fazla bilgi
  next
 8. Marcella Zoia

  Kanada'nın Toronto kentinde geçen yıl 45'inci kattaki bir dairenin balkonundan işlek bir otoyola sandalye fırlatan Marcella Zoia adlı kişi, başkalarının hayatını tehlikeye atmak suçundan yargılandığı davada 2.000 dolar cezaya çarptırıldı.

  Daha fazla bilgi
  next