Sudan

 1. Fehim Taştekin

  Gazeteci-Yazar

  sudanlı asker

  Sudan'da 1989'da Ömer el-Beşir, İslamcıların desteklediği bir darbeyle iktidara gelmişti. 30 yıl sonra el-Beşir'in iktidarını 4 aylık isyanla bitiren Sudanlıların askerlerle imtihanı bitmiyor. Ülkedeki son durumu ve güç dengelerini, gazeteci Fehim Taştekin kaleme aldı.

  Daha fazla bilgi
  next
 2. Sudan'da kaçırılan iki Türk vatandaşı Sudan güvenlik güçlerinin düzenlediği operasyonla kurtarıldı

  Sudan

  Sudan'ın Darfur eyaletinde salı günü kaçırılan biri mühendis biri idari personel iki Türk vatandaşı, Sudan güvenlik güçlerinin operasyonuyla kurtarıldı.

  Türkiye'nin Hartum Büyükelçisi İrfan Neziroğlu, Faşir kentinde çalıştıkları elektrik santralinden evlerine gittikleri sırada kaçırılan mühendis Fırat Can Baran ile idari personel Ömer Cünedioğlu'nun serbest kalmasıyla ilgili Anadolu Ajansı'na konuştu:

  "İki gündür ilgili kurumlarla yoğun irtibat halindeydik. Vatandaşlarımızın sağlık durumları ve moralleri gayet iyi. Faşir kentine 180 kilometre uzaklıktaki Kabkabiye bölgesindeki bir askeri tesiste misafir ediliyorlar. Helikopterle Faşir kentine oradan da başkent Hartum'a getirilecekler."

  Kuzey Darfur eyaletine bağlı Faşir kentindeki Türk elektrik santralinde çalışan 2 Türk vatandaşı ve Sudanlı şoför, 7 Aralık akşamı işten eve döndükleri sırada kimliği belirsiz kişilerce, içinde bulundukları araçla birlikte bilinmeyen bir yere götürülmüştü.

 3. “Sudan’ın Darfur bölgesinde Türk mühendisler kaçırıldı”

  Sudan

  Sudan yerel basını, 7 Aralık’ta Kuzey Darfur’un El Fashir bölgesinde Türkiye’den gelen mühendisleri kaçırdığını yazdı. Darfur Eyaleti’ne elektrik sağlayan santralde çalıştığı belirtilen işçilerden henüz bir alınmadığı da belirtildi.

  Darfur’un idarecisi Mani Arko Minawi, resmi Twitter hesabından yaptığı paylaşımda mühendislerin kaçırılmasından duyduğu üzüntüyü belirtip “Darfur halkı için çalışan bu kişilerin güvenlikleri ve salıverilmeleri için” çağrıda bulundu.

  Bölgede farklı aşiretler ve gruplar arasında çatışmalar sürerken binlerce kişi evlerini terk etmek zorunda kaldı. Çok sayıda sivil de savaşçılarla birlikte çatışmalarda hayatını kaybetti.

  Yerel basına göre silahlı gruplar, yönetimin kendilerine saldıran bazı aşiretlerin liderlerinin tutuklanmasını talep ediyor. Bu haberlere göre Türk mühendisler de bu talep için pazarlık kozu olarak kullanmak üzere kaçırıldı.

 4. göstericiler

  Sudan'da 25 Ekim'de ordunun darbe yaparak yönetime el koymasını protesto etmek için dün başkent Hartum'da sokaklara dökülen protestoculara güvenlik güçleri ateş açtı. En az 15 gösterici hayatını kaybetti. Yaralanan yüzlerce kişi hastanede tedavi görüyor.

  Daha fazla bilgi
  next
 5. Ülkede sokak protestoları devam ediyor

  Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi, Sudan'da darbeyle yönetimi ele geçiren orduya, ülkede sivillerin liderliğindeki hükümetin görevini sürdürmesi çağrısı yaptı. Güvenlik Konseyi, oy birliğiyle aldığı kararda, Sudan'da Pazartesi günü yapılan darbenin "ciddi kaygı" yarattığını belirtti.

  Daha fazla bilgi
  next
 6. Sudan Egemenlik Konseyi Başkanı Orgeneral Abdulfettah el-Burhan

  Afrika Birliği, Sudan'ın üyeliğini, ülkede sivilerin öncülüğünde bir geçiş hükümeti kurulana dek askıya aldı. Yapılan açıklamada, darbenin Sudan Anayasası'na aykırı olduğu belirtildi. Dünya Bankası, Sudan'a tüm ekonomik yardımları askıya aldığını duyurdu. Peki Sudan'da ordu neden yönetime el koydu, bundan sonra ülkede ne olabilir?

  Daha fazla bilgi
  next