İsveç

 1. Magdalena Andersson

  Çarşamba günü İsveç'in ilk kadın başbakanı seçildikten sonra saatler sonra istifa etmek zorunda kalan Sosyal Demokrat Parti lideri Magdalena Andersson bugün Parlamento'da yapılan oylamada yeniden göreve seçildi.

  Daha fazla bilgi
  next
 2. Sweden's Minister of Finance Magdalena Andersson delivers a speech after being elected as party leader of the Social Democratic Party at the party"s congress, in Gothenburg, Sweden, November 4, 2021

  İsveç'in ilk kadın başbakanı Magdalena Andersson, görevine başladıktan saatler sonra istifa etti. Çarşamba günü İsveç Parlamentosu'nun görevini onayladığı Andersson, koalisyon ortağı Yeşiller Partisi'nin hükümetten çekilmesi ve kendisi tarafından hazırlanan bütçenin de parlamentodan geçmemesinin ardından görevini bıraktı.

  Daha fazla bilgi
  next
 3. Austrian police officers check a man's identity and vaccination certificate during a control in Voesendorf, district Moedling, Austria, on November 16, 2021

  Koronavirüsün neden olduğu Covid-19 hastalığı Avrupa'da yeniden hızla yayılıyor. Birçok ülke hastalığa karşı yeni önlemler uygulamaya başladı. Almanya'da günlük vaka sayısı 65 bin 371'e ulaşarak rekor kırdı. Başbakan Angela Merkel, "Dördüncü dalga tüm gücüyle bizi vuruyor" dedi.

  Daha fazla bilgi
  next
 4. ABBA

  Ünlü İsveçli pop müzik grubu ABBA'nın, 40 yıl aradan sonra hazırladığı yeni albümü "Voyage" (Seyahat) bugün piyasaya çıktı. ABBA üyeleri, son kez albüm çıkardıklarını ve "Voyage" ile müziğe veda edeceklerini söylüyor. Yeni albümde 10 şarkı var.

  Daha fazla bilgi
  next
 5. 10 ülkeden dördü Twitter'dan açıklama yayınladı, altısı ABD'nin Viyana Sözleşmesi'ne riayet edeceğini paylaştı

  Osman Kavala'nın serbest bırakılması için çağrı yapan 10 ülkenin büyükelçilikleri de Twitter hesaplarından paylaşımlarda bulundu.

  ABD, Kanada, Yeni Zelanda ve Hollanda elçilikleri Twitter hesabından birer açıklama yaparak Viyana Sözlemesi'nin 41. maddesine riayet edeceklerini duyurdu.

  Almanya, Fransa, Norveç, İsveç, Danimarka ve Finlandiya ise ABD Büyükelçiliği'nin açıklamasını retweet etmekle yetindi.

  Öte yandan ABD'nin mesajında 10 ülkenin söz konusu maddeye riayet edeceği değil, yalnızca ABD'nin riayet edeceği yer alıyordu.

  Böylece retweet etme yöntemini seçen ülkeler, kendilerinin bu sözleşmeye riayet edeceğini değil, ABD'nin riayet edeceğini paylaşmış oldu.

  Viyana Sözleşmesi'nin 41. maddesinde şu ifadeler yer alıyor:

  Quote Message: Ayrıcalıklarına ve bağışıklıklarına hâlel gelmeksizin, bu gibi ayrıcalıklardan ve bağışıklıklardan yararlanan bütün şahıslar kabul eden Devletin kanunlarına ve nizamlarına riayet etmekle yükümlüdür. Anılan Devletin iç işlerine karışmamakla da bu şahıslar keza yükümlüdür.
 6. İsrail'de maske zorunluluğu Haziran ayında kaldırıldı

  Türkiye dahil birçok ülke 1,5 yılı aşkın süredir farklı düzeylerde uygulanan pandemi kısıtlamalarını kaldırıyor. İngiltere'de hükümet 19 Temmuz'dan itibaren hemen hemen bütün önlemlerinin kaldırılacağını açıkladı. Bu kararlar farklı ülkelerde nasıl sonuçlar verdi?

  Daha fazla bilgi
  next
 7. Stephanie Hegarty

  Nüfus muhabiri

  Türkiye

  ABD ve Çin'de olduğu gibi Türkiye'de de geçtiğimiz yıl doğum oranları düşüş gösterdi. Hükümetler nüfuslarının düşmesini engellemek için çeşitli ekonomik modeller denese de bunun daha farklı sosyal ve kültürel yolları da var. Öyleyse bir hükümet insanları çocuk sahibi olmaya nasıl ikna edebilir?

  Daha fazla bilgi
  next