Çocuk haberleri

 1. İngiltere'de bir polisin Sarah Everard'ı öldürmesinden sonra kadınlar protesto için sokaklara çıkmıştı

  "Kadına karşı şiddetle mücadeleye terörle mücadele kadar önem verilmeli" çağrısı, Türkiye'de Covid salgınında dördüncü dalga, İngiltere'de 30 bin kadından aşı sonrası "düzensiz regl" şikayeti, yanan ormanların 30 yılda kendilerini yenileme süreci ve "Avrupa'nın kraliçesi" Almanya Başbakanı Angela Merkel'in hikayesi"... BBC Türkçe, Bundle okuyucuları için haftanın öne çıkan gelişmelerini derledi.

  Daha fazla bilgi
  next
 2. Jane Wakefield

  BBC Teknoloji Muhabiri

  selfie çeken kız

  Sosyal medya devi Facebook, Instagram'ın gençlerde olumsuz beden algısını derinleştirdiği ve ruh sağlığını olumsuz etkilediğine dair araştırmanın bulgularını gizlemekle suçlanıyor.

  Daha fazla bilgi
  next
 3. Sophie Hardach

  BBC Future

  A sleeping child

  Küçük çocuklarda solunum yolu hastalıklarına yol açan Respiratuvar Sinsitiyal Virüs (RSV), Kuzey Yarımküre'de son aylarda beklenmeyen hızda yayılıyor. Normalde kış aylarında artışa geçip yaz aylarında neredeyse tamamen kaybolan mevsimsel virüs, Kuzey Yarımküre'de birçok ülkede çocuk hastanelerinde bu yıl Haziran ayında yoğunluk yaşanmasına neden oldu.

  Daha fazla bilgi
  next
 4. Jim Reed

  BBC Sağlık Muhabiri

  Child holding his vaccination card

  İngiltere'de sağlık birimlerinin tavsiyesi üzerine 12-15 yaş aralığındaki çocuklara Covid aşısı yapılabiliyor. Başka bazı ülkelerde çocuklara Covid aşısı yapılsa da, yaklaşımlar ve yöntemler değişebiliyor.

  Daha fazla bilgi
  next
 5. Nick Triggle & Philippa Roxby

  BBC News

  aşı

  İngiltere'de halk sağlığı alanında hükümete tavsiyelerde bulunan sağlık danışmanlarına göre, 12-15 yaş grubundaki sağlıklı çocuklara da Covid aşısı tek doz halinde sunulabilir.

  Daha fazla bilgi
  next
 6. Şanlıurfa’da babasının ‘evlenmek istemediği için’ dövdükten sonra tiner yakarak öldürdüğü 13 yaşındaki Amara defnedildi

  cenaze

  Şanlıurfa’da evlenmek istemeyince babasının tinerle yaktığı 13 yaşındaki Amara Dwla'nın cenazesi, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'nın talimatıyla görevliler tarafından alınıp mezarlığın kimsesizler bölümünde toprağa verildi.

  Uyarı: Bu haberde aktarılan şiddet olayları bazı okurları rahatsız edebilir

  Olay, 2 Eylül'de Şıhmaksut Mahallesi'nde meydana geldi.

  DHA’nın haberine göre Filistin asıllı Suriye uyruklu Ahmet Mohammad Dwla, kızları Amara ve Lamur Dwla arasında tartışma çıktı.

  İnşaatlarda kalıp ustası olarak çalışan Ahmet Mohammad Dwla, evlenmek istemeyen kızı Amara'yı dövdükten sonra banyoda üzerine tiner dökerek ateşe verdi.

  Amara'nın çığlıklarının duyulmaması için yüksek sesle müzik açan Ahmet Mohammad Dwla, diğer kızını da alarak evden kaçtı.

  Komşuların ihbarıyla kapıyı kırarak eve giren sağlık ekipleri, Amara'yı hastaneye kaldırdı. Tüm müdahalelere rağmen Amara, kurtarılamadı. Amara'nın ambulansta kendisini babası ile kardeşinin yaktığını söylemesi üzerine Ahmet Mohammad Dwla ile Lamur Dwla'yı yolda yürüdükleri sırada gözaltına alındı.

  Emniyetteki sorgusunda suçlamaları kabul etmeyen Ahmet Mohammad Dwla tutuklanırken, kızı devlet korumasına alındı.

  Amara Dwla'nın cenazesine yakınları sahip çıkmayınca Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, harekete geçti.

  Talimat üzerine Şanlıurfa Aile ve Sosyal Hizmetler Müdürü Hasan Bilici ile personeli Amara Dwla'nın cenazesini Mehmet Akif İnan Eğitim ve Araştırma Hastanesi morgundan teslim aldı. Amara'nın cenazesi, Yeni Asri Mezarlığı'nda kılınan cenaze namazın ardından kimsesizler bölümüne defnedildi.

  cenaze
 7. aşı olan çocuk

  İngiltere'de hükümete aşılama konusunda tavsiyelerde bulunan uzmanlardan oluşan Aşılama ve Bağışıklık Komitesi'nin (JCVI) 12-15 yaş grubundaki sağlıklı çocukların aşı programına dahil edilmemesi yönünde tavsiye vermesi, tartışmaya neden oldu. Hükümet okullar açılmaya hazırlanırken bu yaş grubun aşı programına dahil edilmesini değerlendiriyor.

  Daha fazla bilgi
  next