Çocuk haberleri

 1. Ordu'daki Cemile Hemşire'nin çocuğunun velayeti babadan alınarak anneye verildi

  Cemile DEniz

  Ordu’da boşanma sürecindeyken koronavirüs salgını gerekçe gösterilerek 5 yaşındaki çocuğunun velayeti alınan hemşire Cemile Deniz’in itiraz üzerine, Ordu 2’nci Aile Mahkemesi, ilk kararı bozdu. Çocuğun velayeti babadan alınıp, anne Deniz’e verildi.

  Geçen hafta Ordu'da Aile Mahkemesi, Evde Sağlık Hizmetleri Servisi'nde çalışan hemşire Deniz’in yanında kalan çocuğunun velayetini, koronavirüs salgınını gerekçe göstererek, boşanma aşamasında olduğu eşine vermişti.

  Mahkemenin verdiği kararda, koronavirüsün bulaş oranının yüksek olmasına dikkat çekilerek, “Geçici velayetinin babaya verilmesinin çocuğun yüksek yararına olacaktır” denilmişti.

  Karar sosyal medyada tepkiyle karşılandı.

  Cemile Deniz, “Covid-19 benim suçum değil” diyerek çocuğunun velayetinin yeniden kendisine verilmesini istemişti.

  'Covid-19 benim suçum değil'

  Kararın ardından konuşan Cemile Deniz "İşimi yapmak zorundayım, çocuğumu ve geçimimi sağlamak zorundayım. Covid-19 benim suçum değil. Ülkeye bunu ben yaygınlaştırıp, dünyaya ben bulaştırmadım. Covid-19 sürecinde ben bir kez bile izin kullanmadım. Gerekirse nöbet tuttum, gerekirse gece, gündüz çalıştım. Yani idarem beni nerede görevlendirirse orada çalıştım. Eminim ki pandemi sürecinde o hâkime hanım da balkona çıkıp sağlıkçıları alkışlamıştır. O da belki biz sağlık çalışanlarını destekledi. Bu tarz bir kararı verdiğine ben inanamıyorum” demişti.

  Cemile Deniz’in avukatı İrfan Demir de karara itiraz ettiklerini kaydederek, “Biz kararın iptali için başvurumuzu yaptık. Ben Cemile Hanımın vekili olarak gerçekten büyük bir yara aldığını düşünüyorum. Şu anda sonuç bekliyoruz. Bu sonucun bir an önce verilmesi gerekiyor. Çocuk, annenin çalıştığı sırada polis tarafından alındı" açıklaması yapmıştı.

 2. Sivas'ta boş bir araziye terk edilen yeni doğmuş bebek yaşamını yitirdi

  Bebek

  Sivas'ta yeni doğmuş bir bebek, soğuk havada çıplak halde mahalle arasındaki boş arsaya bırakıldı. Sağlık ekipleri tarafından Cumhuriyet Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi, Çocuk Acil Servisi'ne kaldırılan bebek yaşamını yitirdi.

  Hava sıcaklığının eksi 1 derece civarında olduğu saatlerde arsaya bırakılan bebeğin, hipotermiye girdiği ve bu nedenle de kurtarılamadığı öğrenildi.

  Öte yandan polis ekiplerinin yaptığı çalışmalar sonucunda bebeği söz konusu arsaya bıraktığı ileri sürülen şüpheli bir kişi gözaltına alındı. Olayla ilgili soruşturma sürüyor.

  Daha önce 15 Kasım'da da Manisa'nın Turgutlu ilçesinde ve Samsun'un Çarşamba ilçesinde 3'er günlük olan iki bebek sokağa terk edilmişti.

  Kamera görüntülerden yola çıkılarak bir kişi gözaltına alındı. Sağlık kontrolünden geçirilen şüpheli sorguya alındı.
  Image caption: Kamera görüntülerden yola çıkılarak bir kişi gözaltına alındı. Sağlık kontrolünden geçirilen şüpheli sorguya alındı.
 3. Afganistan'da çocuklar

  Savaşın uzun yıllardır hüküm sürdüğü Afganistan'da her gün ortalama 5 çocuğun hayatını kaybettiği ya da yaralandığı tespit edildi. İngiltere merkezli uluslararası yardım kuruluşu Save the Children (Çocukları koruyun), Birleşmiş Milletler verilerine göre 2005-2019 yılları arasında Afganistan'daki savaşta en az 26 bin 25 çocuğun yaşamını yitirdiğini ya da yaralandığını açıkladı.

  Daha fazla bilgi
  next
 4. CHP milletvekili Sezgin Tanrıkulu’ndan çocuk hakları raporu: Çocuklarımız ağır ve tehlikeli işlerde çalışıyor

  çocuk işçi

  CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, Birleşmiş Milletler Dünya Çocuk Hakları Günü kapsamında bir rapor yayımladı.

  Milli Eğitim Bakanlığı verilerine göre Türkiye’deki bir milyon mülteci çocuğun yüzde 37’sinin okula gidemediğini belirten Tanrıkulu, 2013 yılından bu yana en az 350 çocuğun “iş cinayetlerinde” hayatını kaybettiğini belirtti.

  Tanrıkulu “Çocuklarımız hala Türkiye’de çocuk işçiliğinin en kötü biçimleri kabul edilen alanlarda, yani sokakta, küçük ve orta ölçekli işletmelerde ağır ve tehlikeli işlerde, tarım alanlarında çalışıyor” ifadelerini kullandı.

 5. Peter Murimi, Joel Gunter ve Tom Watson

  BBC Africa Eye

  Five month old baby girl apparently stolen in Nairobi

  BBC Africa Eye ekibinin Kenya'da evsiz annelerin bebeklerinin kaçırılıp satıldığını ortaya çıkaran araştırmasının ardından Kenya polisi, çocuk ticareti yaptıkları suçlamasıyla üç üst düzey sağlık görevlisini gözaltına aldı.

  Daha fazla bilgi
  next
 6. Yusuf Özkan

  Lahey, Hollanda

  Pazar günkü protestoya çok sayıda kişi katıldı

  Hollanda'da çocuklar ve hayvanlara yönelik cinsel istismar görüntülerinin serbest bırakılmasını savunan Yardımseverlik, Özgürlük ve Çeşitlilik Partisi'nin (PNVD) yeniden açılması, Pazar günü Utrecht kentinde düzenlenen gösteri ile protesto edildi.

  Daha fazla bilgi
  next
 7. Fundanur Öztürk

  Ankara

  Anaokulu koronavirüs

  MEB Temel Eğitim Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanan ve Bakan yardımcısı Mustafa Safran imzasıyla ile 81 şehrin valiliklerine gönderilen yazıda hem yeni tedbirler hem de mevcut kuralların nasıl uygulanması gerektiğine dair açıklamalar yer aldı.

  Daha fazla bilgi
  next