Ermenistan

 1. Çavuşoğlu: Azerbaycan’ı yalnız bırakmayız

  Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu

  Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Ankara'da ağırladığı Bahreyn Dışişleri Bakanı Abdullatif bin Rashid Alzayani ile ortak basın toplantısı düzenledi.

  Azerbaycan-Ermenistan gerilimine değinen Çavuşoğlu, "Can Azerbaycan yalnız değildir, yalnız da olmayacaktır. Azerbaycan’ı yalnız bırakmayız" dedi.

  Çavuşoğlu, "Ermenistan'ın provokasyonları Azerbaycan topraklarında terör saldırısıdır" diye konuştu.

  "Azerbaycan Ermanistan'a, kapsamlı bir barış anlaşması yapalım teklifinde bulundu" diyen Çavuşoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

  "Yani savaşı kazanan ve güçlü olan taraf bunu yaptı. Ermenistan ise ateşkesin hemen ardından Azerbaycan topraklarına bazı askerlerini sızdırarak askerimize saldırdı. Bu tutumlar yanlıştır.

  "Bölgenin istikrarı barış için hep birlikte adım atacağız. Ermenistan buna varsa biz de varız. Ama provokasyonlarla ancak kaybeder."

  Azerbaycan, Ermenistan sınırındaki çatışmalarda 7 askerin hayatını kaybettiğini açıkladı

 2. arşiv fotoğrafı

  Geçen yıl Dağlık Karabağ bölgesinde iki ülke arasında yaşanan askeri gerginlikten bu yana görülen en kanlı çatışmalarda, Ermenistan Savunma Bakanlığı'nın açıklamasına göre üç Ermeni askeri yaşamını yitirdi. Azerbaycan, iki askerinin yaralandığını duyurdu. İki ülke de gerginliğin tırmanmasından birbirini sorumlu tuttu.

  Daha fazla bilgi
  next
 3. catısma

  Azerbaycan ve Ermenistan arasında cuma günü yaşanan çatışmalar neticesinde bir Azerbaycan askeri hayatını kaybetti, üç Ermenistan askeri yaralandı. Bugün ise bölgenin sakin olduğu dile getirildi.

  Daha fazla bilgi
  next
 4. Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan

  Ermenistan'da dün yapılan erken genel seçimi, resmi olmayan ilk sonuçlara göre oyların yüzde 53,9'unu alan Başbakan Nikol Paşinyan'ın liderliğindeki Sivil Sözleşme Partisi kazandı. Paşinyan zaferini ilan ederken, eski Cumhurbaşkanı Robert Koçaryan'ın liderliğindeki Ermenistan İttifakı oyların yüzde 21'ini alabildi. Ermenistan İttifakı, sonucu tanımadığını açıkladı.

  Daha fazla bilgi
  next
 5. Rusya: Türkiye’nin Azerbaycan’da üs açma ihtimalini yakından takip ediyoruz, güvenliğimizi sağlamak için adımlar atabiliriz

  Erdoğan ve Aliyev iki ülke arasındaki işbirliğini artırmayı hedefliyor
  Image caption: Erdoğan ve Aliyev iki ülke arasındaki işbirliğini artırmayı hedefliyor

  Kremlin Sözcüsü Dmitri Peskov, Türkiye’nin Azerbaycan’da üs açma ihtimalini yakından takip ettiklerini söyledi.

  Güney Kafkasya’nın güvenliği için Türkiye ile sürekli iletişim halinde olduklarını aktaran Peskov “NATO ülkelerinin askeri altyapılarını sınırımıza yakın noktalara taşıma ihtimalini özel bir ilgiyle takip ediyoruz. Güvenliğimiz ve çıkarlarımızı korumak için ek adımlar atabiliriz” dedi.

  Türkiye ve Azerbaycan bu hafta yeni bir güvenlik işbirliği anlaşması imzalamıştı.

  Anlaşma hakkında konuşan Azerbaycan Devlet Başkanı İlham Aliyev “Bu anlaşmanın en önemli kısmı iki ülkenin savunma sanayisi ve karşılıklı askeri yardım konusundaki işbirliğinin artırılmasıdır” demişti.

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Azerbaycan’da bir askeri üs açılması ihtimaline yönelik bir soruya “Şimdi bu, açıkladığımız maddelerin dışında değil. Burada daha sonra gelişme, genişleme olabilir” demişti.

 6. Ermenistan, Dağlık Karabağ çatışmasına katkıda bulunduğu gerekçesiyle Türkiye’yi AİHM’e şikayet etti

  bayraktar
  Image caption: Azerbaycan'ın Türkiye ile savunma anlaşması bulunuyor

  Ermenistan Türkiye’yi, geçen yıl Dağlık Karabağ’da yaşanan çatışmalara katkıda bulunduğu gerekçesiyle Türkiye’yi Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne (AİHM) şikayet etti.

  Başvuruda Türkiye’nin Azerbaycan’a silah yardımı yaparak insan haklarını ihlal ettiği öne sürüldü.

  AİHM dosyanın kabul edilip edilmeyeceğini görüşecek.

  AİHM’de Ermenistan’ın Azerbaycan’la da karşılıklı davaları bulunuyor.

 7. ABD Başkanı Joe Biden

  ABD Başkanı Joe Biden'ın 1915 olaylarını "Ermeni Soykırımı" olarak tanımlamasına Türkiye sert yanıt verdi. Bu gelişmeler, son dönemde birçok nedenden dolayı zaten gergin seyreden Türk-Amerikan ilişkilerinin nasıl etkileneceği sorusunu gündeme getirdi.

  Daha fazla bilgi
  next