Nijerya

 1. Kara Balta

  İki yıl boyunca Kara Balta'yı izleyen BBC Africa Eye araştırma ekibinin gördüğü ve bir kısmını teyit ettiği belgeler ve tanıklıklardan elde edilen bilgiye göre, Nijerya'da şiddet, cinayet ve yolsuzlukla ilişkili mafya tarzı bir örgütlenme, ülkenin siyasi sistemine nüfuz etti ve ülke sınırlarını aşarak küresel çaplı bir dolandırıcılık ağı kurdu.

  Daha fazla bilgi
  next
 2. Onlookers at the building site

  Nijerya'nın en büyük kenti Lagos'ta 22 katlı bir bina yıkıldı. Şehrin en varlıklı bölgelerinden Ikoyi'de, pazartesi günü yerel saatle 14.45'te gerçekleşen kazada, göçük altında kalan çok sayıda kişiden hala haber alınamıyor.

  Daha fazla bilgi
  next
 3. Swaminathan Natarajan

  BBC Dünya Servisi

  BBC'ye konuşan kadınların fotoğrafları

  İklim zirvesi COP26 öncesi dünyanın dört bir yanından gençler iklim değişikliğinin hayatları üzerindeki etkileri BBC'ye anlattı. Gençler, "İklim değişikliği, hayatlarımızı ve kimliğimizi tehlikeye atıyor" diyor.

  Daha fazla bilgi
  next
 4. Yusuf Buhari ve Zahra Bayero

  Nijerya'nın elit aileleri ile soylu dini liderlerini bir araya getiren görkemli ülkenin Cumhurbaşkanı Muhammadu Buhari'nin oğlu Yusuf Buhari ile ülkenin en önemli dini liderlerinden biri olan Bichi Emiri Nasir Ado Bayero'nun kızı Zahra Nasir Bayero, görkemli bir düğünle evlendi.

  Daha fazla bilgi
  next
 5. The 279 schoolgirls were freed on Tuesday, and reunited with their parents on Wednesday

  Nijerya'da geçen hafta okullarından kaçırıldıktan sonra serbest bırakılan 279 kız öğrencinin ailelerine teslim töreni sırasında güvenlik güçlerinin ateş açtığı bildiriliyor.

  Daha fazla bilgi
  next
 6. Serbest bırakılan kızlar bir hükümet binasına götürüldü

  Nijerya'nın kuzeybatısında geçen hafta kaçırılan 279 kız öğrenci bu hafta serbest bırakıldı. Yetkililer geçen hafta 317 öğrencinin kaçırıldığına dair açıklamanın gerçeği yansıtmadığını, kaçırılan öğrenci sayısının 279 olduğunu da duyurdu.

  Daha fazla bilgi
  next
 7. Leigh Day Hukuk Bürosu

  İngiltere'de Yüksek Mahkeme, Nijerya'da Nijer Nehri Deltası'nda yaşayanların, çevre kirliliği nedeniyle dev petrol şirketi Shell'e İngilize mahkemelerinde dava açabileceklerine hükmetti. Yüksek Mahkeme, daha önce şirketin bu konuda haklı olduğuna hükmeden temyiz mahkemesinin kararını hatalı buldu.

  Daha fazla bilgi
  next
 8. Yusuf Özkan

  Lahey, Hollanda

  A man scoops spilled crude oil allegedly caused by Shell equipment failure floating at the bank of B-Dere waterways in Ogoniland, Rivers State, on August 11, 2011.

  Hollanda'daki Lahey Temyiz Mahkemesi, dünyanın ikinci büyük petrol şirketi Shell'in, Nijerya'daki tarım arazilerini kirleten petrol sızıntısından sorumlu olduğuna hükmetti. Shell, sızıntıdan zarar gördükleri gerekçesiyle davacı olan dört Nijeryalı çiftçiye tazminat ödeyecak. B0u karar, petrol kirliliğinden etkilenen diğer çiftçiler için de emsal teşkil edecek.

  Daha fazla bilgi
  next