IMF

 1. imf

  IMF, Temmuz ayı Dünya Ekonomik Görünüm raporunda Türkiye için öngördüğü 2021 ve 2022 büyüme tahminleri 0,2'şer puan aşağı çekti. IMF'ye göre, Türkiye ekonomisinin 2021'de yüzde 5,8; 2022'de de yüzde 3,3 büyümesi bekleniyor.

  Daha fazla bilgi
  next
 2. Çağıl Kasapoğlu

  BBC Türkçe

  Türkiye'nin Mogadişu'nun Gego bölgesinde gıda, yakıt yardımı yaptı.

  Türkiye'nin, Somali'nin IMF'ye olan vadesi geçmiş borcunun ödenmesine katkıda bulunması, ülke içindeki ekonomik sıkıntılar gerekçe gösterilerek kimi muhalifler tarafından eleştirildi, Somali hükümetinde ise karar memnuniyetle karşılandı. Bu karar Türkiye'nin Afrika politikası açısından ne anlama geliyor? Çağıl Kasapoğlu'nun haberi.

  Daha fazla bilgi
  next
 3. IMF

  Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye'nin IMF'ye borcunu kapattıktan sonra Fon'un Türkiye'den 5 milyar dolar borç istediğini söyledi. Ekonomi yönetiminin eski bürokratları ise Türkiye'nin IMF'ye 5 milyar dolarlık taahhütte bulunduğunu ancak bu kredinin kullanılmadığını belirtti. IMF'nin web sitesinde de Eylül 2019'a kadar taahhüdün geçerli olduğu ancak bu kaynağın kullanılmadığı görülüyor.

  Daha fazla bilgi
  next
 4. IMF küresel ekonomide büyüme tahminlerini daha da düşürdü, Türkiye ekonomisinin bu yıl yüzde 5 daralması öngörülüyor

  IMF logosu

  Uluslararası Para Fonu IMF, bu yıl ve gelecek yıl küresel ekonomi için yaptığı ekonomik büyüme tahminlerini daha da düşürdü.

  IMF şimdi, bu yıl ekonomik küresel faaliyetlerin yaklaşık yüzde 5 oranında düşeceğini söylüyor.

  Bu, kuruluşun Nisan ayında yaptığı tahminden yaklaşık yüzde 2 daha düşük bir oran.

  Türkiye tahmini: 2020'de yüzde 5 küçülme, 2021'de yüzde 5 büyüme

  2020'de tek tek neredeyse tüm ülke ekonomilerinin küçüleceğini söyleyen IMF, Türkiye ekonomisinin de 2020'de yüzde 5 küçüleceğini, 2021'de ise yüzde 5 büyüyeceğini tahmin ediyor.

  Kuruluş dünya genelinde şirketler kapanır ve insanlar işlerini kaybederken, bu durumun "ekonomik yaraları" derinleştireceğini vurguladı.

  IMF hayatta kalabilen işletmelerin etkinliğinin ise, işyeri güvenliği ve hijyeni artırmak için atılacak adımlarla azalacağını kaydetti.

  IMF'nin başlıca dünya ekonomileri için için tahmileriyse şöyle;

  • İngiltere: Bu yıl %-10, 2; gelecek yıl %+6,3
  • ABD: Bu yıl % -8; gelecek ylı % +4,8
  • İtalya ve İspanya : Bu yıl % -12,8 gelecek yıl ; % +6, 3
  • Rusya: Bu yıl % -6,6; gelecek yıl % +4,1
  • Çin: Bu yıl % +1; gelecek yıl % +8,2
  • Hindistan: Bu yıl % -4.5% ; gelecek yıl % +6
  • Brezilya: Bu yıl % -9.1: gelecek yıl % +3.6%
 5. Boston

  Dünya Bankası, koronavirüs salgınının dünya ekonomisinde 19. yüzyıldan bu yana en büyük çöküşe neden olacağı tahmininde bulundu. Washington merkezli kuruluş bugün açıkladığı Küresel Ekonomik Görünüm Raporu'nda dünya ekonomisinin 2020'de yüzde 5,2 küçüleceğini öngördü.

  Daha fazla bilgi
  next
 6. Joe Tidy

  Cyber-security reporter

  Trump

  ABD'de polisin George Floyd'u öldürmesinin ardından protesto gösterileri ülke genelinde yayıldı. Anonymous adlı, maskeli hacker'ların oluşturduğu grup da, protestolar sırasında küllerinden doğarak yeniden harekete geçti.

  Daha fazla bilgi
  next
 7. Cristina Georgieva

  Uluslararası Para Fonu IMF Başkanı Kristalina Georgieva, küresel ekonomik tahminlerin daha da düşürebileceğini söyledi. Georgieva ayrıca, ABD ile Çin’e koronavirüs salgınında ekonomik toparlanmayı zayıflatabilecek bir ticaret savaşını alevlendirmeme uyarısında bulundu.

  Daha fazla bilgi
  next
 8. Ergin Yıldızoğlu

  İktisatçı

  Tarım

  Salgın dünya ekonomisinin çok kırılgan olduğu bir dönemde patlak verdi. Devletlerin salgına karşı almaya başladığı önlemler, dünya ekonomisinin sorunlarını "küresel depresyon" olarak tanımlanabilecek bir düzeyde ağırlaştırdı. Bir gıda krizi olasılığı da gündemde. İktisatçı Ergin Yıldızoğlu'nun analizi.

  Daha fazla bilgi
  next
 9. IMF, koronavirüsle mücadeleye yoğunlaşmaları için 25 ülkenin altı aylık borçlarını hafifletme kararı aldı

  Georgieva

  Uluslararası Para Fonu (IMF), koronavirüs salgını ile mücadeleye yoğunlaşmaları için 25 ülkenin borçlarını hafifletme kararı aldı.

  IMF Başkanı Kristalina Georgieva, yönetim kurulunda Pazartesi günü alınan kararla ilk etapta belirlenen bu ülkelere, IMF’ye olan borçlarını altı ay ödemelerini sağlayacak karşılıksız kredi verileceğini açıkladı.

  Zor durumadaki ülkelere ayrılan özel bir fonda 500 milyon dolar bulunduğu, bunun İngiltere’den söz verilen 185 milyon dolar ile Japonya’dan 100 milyon doların yanı sıra Çin, Hollanda ve diğer ülkelerden açıklanmayan miktarları da içerdiği belirtildi. IMF fondaki toplam kaynağı 1,4 milyar dolara çıkarmaya çalışıyor.

  Georgieva, “Bu karşılıksız kredilerle en yoksul ve dezavantajlı üyelerimizin IMF’ye olan borçlarının gelecek altı ay boyunca ödenmesi sağlanacak ve sınırlı finansal kaynaklarını acil sağlık ve diğer alanlardaki çalışmalarına kanalize etmelerine yardımcı olacak” dedi.

  Çoğu Afrika'dan olmak üzere bu 25 ülke arasında Afganistan, Haiti, Nepal, Tacikistan ve Yemen de bulunuyor.