Kıbrıs

 1. Kapalı Maraş

  Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) Cuma günü Türkiye ve Kıbrıslı Türkleri Kapalı Maraş bölgesinde bir bölümün daha açılması kararını görüşmek üzere bir araya geldi. BMGK'nın 15 üyesi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 20 Temmuz'da yaptığı Kıbrıs'ta iki devlet ve "Maraş bölgesinin yüzde 3,5'u kadar bir bölgenin de açılacağı" açıklamasını kınadı. Dışişleri Bakanlığı ise kararı reddettiğini duyurdu.

  Daha fazla bilgi
  next
 2. Kapalı Maraş bölgesinde bir askeri tabela

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, Kuzey Kıbrıs'ı ziyaretinde kapalı Maraş bölgesinin bir kısmının daha açılacağını açıklamasının yankıları sürüyor. Kıbrıs yönetimi, konuyla ilgili olarak Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'ne başvuruda bulundu.

  Daha fazla bilgi
  next
 3. NULAND

  ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Victoria Nuland, Kıbrıs'ta iki bağımsız devletli çözümü kabul etmediklerini söyledi. Nuland, Türkiye'nin Rusya'dan S-400'den başka silahlar alması halinde yeni yaptırımlar uygulanacağını vurguladı.

  Daha fazla bilgi
  next
 4. Kapalı Maraş

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kapalı Maraş bölgesinin yüzde 3,5'luk bir kısmının açılacağını söyledi. Maraş'ın açılması halinde Kıbrıslı Rumların iade talepleri de görüşülebilecek. Ancak bu açıklama, birçok Batılı ülkeden Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) kararlarına aykırı olduğu gerekçesiyle tepki aldı.

  Daha fazla bilgi
  next
 5. Erdoğan

  Kıbrıs Harekâtı'nın 47'nci yıldönümünde Kuzey Kıbrıs'ta konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye'nin iki devletli çözüme destek verdiğini yineledi, Rum yönetimini "samimiyetsizlikle" suçladı. AB'yi de Kuzey Kıbrıs'a destek verme sözünde durmamakla eleştiren Erdoğan, "Avrupa Birliği mali noktada, idari noktada Kuzey Kıbrıs'a desteklerini verecekti. Verdi mi? Hayır, vermedi. Niye? Bunların hayatı yalan üzerine kurulu" dedi.

  Daha fazla bilgi
  next
 6. Erdoğan

  Kuzey Kıbrıs'ta bayram namazı sonrası açıklamalar yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Beyaz Saray’ın, Afganistan’ın başkenti Kabil’deki havalimanının işletmesine Türkiye tarafından devam edilmesini istediğini ancak bunun gerçekleşmesi için 3 şartları olduğunu söyledi. Gelişmeleri canlı sayfamızda aktarıyoruz.

  Daha fazla bilgi
  next
 7. Erdoğan

  Cumhurbaşkanı Erdoğan, 1974'teki Kıbrıs Harekatı'nın yıl dönümü için yapılacak törenlere katılmak üzere Kuzey Kıbrıs'ta. Kuzey Kıbrıs Meclisi'nde yaptığı konuşmada günler öncesinde duyurusunu yaptığı müjdeyle ilgili Erdoğan "Cumhurbaşkanlığı külliyesinin inşasına başlıyoruz" dedi. Ziyareti öncesi açıklamasında Erdoğan, adada yeni bir müzakere sürecinin "ancak iki eşit ve egemen devlet" modeliyle olabileceğini söyledi.

  Daha fazla bilgi
  next
 8. Engin Karaman

  BBC Türkçe

  Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Kuzey Kıbrıs Cumhurbaşkanı Ersin Tatar.

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın bugün Kuzey Kıbrıs'ta katılacağı Meclis oturumu, muhalefet partileri tarafından boykot edilecek. Muhalefet, Türkiye ile Kuzey Kıbrıs ilişkilerinin "doğru zeminden kaydığı" ve Türkiye'nin tepeden bakan bir yaklaşıma sahip olduğu eleştirisini yapıyor. Kuzey Kıbrıs lideri Ersin Tatar, boykot kararını "ihanet" olarak niteledi.

  Daha fazla bilgi
  next
 9. Stelyo Berberakis

  Atina

  Dendias ve Erdoğan

  Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias, Londra merkezli Arapça yayın yapan Asharq Al Awsat gazetesine verdiği röportajda, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 20 Temmuz'da yapacağı ve bir sürpriz açıklayacağını belirtti Kıbrıs ziyaretini merakla beklediklerini söyledi.

  Daha fazla bilgi
  next