Norveç

 1. Norveç Başbakanı Solberg’e Covid-19 kurallarını ihlal ettiği gerekçesiyle para cezası kesildi

  Norveç polisi, Başbakan Erna Solberg’e ailesi ile gerçekleştirdiği doğum günü kutlamasında Covid-19 salgını kapsamındaki sosyal mesafe kurallarını ihlal ettiği gerekçesiyle para cezası kestiğini duyurdu.

  Reuters’ın aktardığı habere göre, polisin 20 bin Norveç kronu (yaklaşık 19 bin TL) para cezası kestiği Solberg ihlal gerekçesiyle özür diledi.

  Ülkede 10 kişiden fazla insanın bir araya geldiği etkinlikler yasak olmasına rağmen Başbakan Solberg’in 13 aile üyesi ile birlikte Şubat sonunda 60’ıncı yaşını kutladığı belirtildi.

  Polis şefi Ole Saeverud, bu tür vakaların pek çoğunda polisin para cezası vermeyeceğini, ancak başbakanın kısıtlamaları getiren hükümetin başında yer aldığını söyledi ve ekledi:

  “Yasa herkes için aynı olsa da, herkes yasa önünde eşit değildir.”

  24 Şubat 1961'de Norveç'in Bergen şehrinde doğan Solberg, 2013'ten bu yana iki dönemdir ülkede başbakanlık görevini yürütüyor.

  Norveç Başbakanı Erna Solberg
 2. Lucy Proctor ve Linda Pressly

  BBC News

  Sanat terapisi Malin'in tedavisine yardımcı oldu.

  Psikozlu hastalara özellikle ağır vakalarda zorla ilaç tedavisi uygulanıyor, ama bu ilaçların yan etkileri bazı hastalarda yaşam kalitesini çok etkiliyor. Norveç'de ulusal sağlık sistemi kapsamına başlatılan ilaçsız psikoz tedavisi bu bakımdan bütün dünyada ilgiyle takip edilen bir deney sunuyor.

  Daha fazla bilgi
  next
 3. Longyearbyen, Norveç'in Svalbard takımadalarında, Spitsbergen Adası'nda küçük bir kömür madeni kasabası.

  Kuzey Kutbu'ndaki sıcaklıklar küresel ortalamanın iki katından fazla artıyor ve buz yığınları eridikçe, yeni ortaya çıkarılan maden kaynakları ve ticaret yolları üzerinde hak iddia etmek isteyen küresel süper güçler arasında da rekabet kızışıyor.

  Daha fazla bilgi
  next