İnsansız hava aracı

 1. Reuters: Fas ve Etiyopya SİHA almak için Türkiye ile müzakerelere başladı, Mısır satışa engel olmaları için ABD ve bazı Avrupa ülkelerine başvurdu

  Dağlık Karabağ, Libya, Irak ve Suriye'deki çatışmalarda kullanılan Türk SİHA'ları dünyanın ilgisini çekiyor
  Image caption: Dağlık Karabağ, Libya, Irak ve Suriye'deki çatışmalarda kullanılan Türk SİHA'ları dünyanın ilgisini çekiyor

  Reuters ajansı Fas ve Etiyopya’nın SİHA almak için Türkiye’yle görüştüğünü yazdı.

  Ajans haberini, müzakerelere yakın dört kaynağa dayandırdı.

  Reuters’a konuşan bir Türk diplomat da bu iki ülkenin Bayraktar TB2 model SİHA almak için Türkiye ile müzakerelere başladığını, bunların yedek parçalarına dair garanti ve kullanımına dair eğitimin de anlaşma kapsamına girebileceğini söyledi.

  Adını açıklamak istemeyen Türk kaynak, Fas’ın ilk parti SİHA’ları Mayıs ayında teslim aldığını da ekledi.

  Ajans Mısır’ın, Etiyopya’nın Mavi Nil Nehri üzerinde yaptığı bir baraj nedeniyle bu ülkeyle gerilim yaşadığını ve böylesi bir satışın Ankara-Kahire ilişkilerini kötüleştirme riski taşıdığını aktardı.

  Reuters’a konuşan iki Mısırlı güvenlik kaynağı, Kahire’nin böylesi bir anlaşmaya engel olmak için ABD ve bazı Avrupa ülkeleriyle görüştüğünü belirtti.

  Bir diğer Mısırlı kaynak ise bu anlaşmanın Türkiye ile Mısır arasında yürütülen müzakerelerde gündeme getirilmesi ve netleştirilmesi gerektiğini söyledi.

  Reuters’a konuşan kaynaklar, söz konusu müzakerelerde kaç adet SİHA satışının gündeme geldiğine dair bir bilgi vermedi.

  Daha önce Ukrayna ve NATO üyesi Polonya da Türkiye’den SİHA siparişi vermişti.

  Askeri uzmanlara göre Türkiye’de üretilen SİHA’lar ABD, Çin ve İsrail’in sattığı alternatiflere göre daha ucuz.

  Reuters’ın incelediği Türkiye’nin resmi ihracat verilerinde son aylarda Fas ve Etiyopya’ya savunma ve havacılık ihracatında ciddi bir artış yaşandığı görülüyor.

  Reuters Etiyopya’ya bu yılın ilk üç ayında bu alandaki ihracatın geçen yılın aynı dönemine kıyasla 203 bin dolardan 51 milyon dolara yükseldiğini, Fas’a ihracatın da Eylül ayında geçen yılın aynı dönemine kıyasla 402 bin dolardan 62 milyon dolara çıktığını aktarıyor.

  Ajans bu anlaşmalar hakkında Fas, Etiyopya ve Türkiye’deki resmi makamlara sorular yönelttiklerini fakat bir yanıt alamadıklarını belirtiyor.

  View more on youtube
  View more on youtube
 2. Onur Erem

  BBC Türkçe

  Kargu araçları Ankara'daki üretim tesisinde

  Türkiye'de üretilen Kargu-2 adlı silahlı insansız hava aracı (SİHA) bu ayın başında dünya basınının gündemindeydi. "Katil robotlar aramızda" başlıklı haberlerde Kargu-2'nin yapay zeka ile hedeflerini vuran ilk SİHA olduğu, bunun geçen yıl Libya'da yaşandığı aktarıldı. Peki BM raporunda neler yazıyor? Kargu-2'nin özellikleri neler? Otonom sistemler neden etik tartışmalara yol açıyor? Onur Erem, Kargu-2 hakkında merak edilen sorulara yanıt aradı.

  Daha fazla bilgi
  next
 3. İrem Köker

  BBC Türkçe

  DRONE

  Dağlık Karabağ'daki çatışmalarda Azerbaycan'ın önemli bir kazanım elde etmesinde envanterindeki İHA'ları etkin bir şekilde kullanmasının önemli rol oynadığı belirtiliyor. Bu durum savaş sahasında ne anlama geliyor, Türkiye'nin savunma sanayisini nasıl etkileyebilir?

  Daha fazla bilgi
  next
 4. Eva Ontiveros

  BBC Dünya Servisi

  Close up of Alexandra Wilson wearing her wig and gown

  Alexandra Wilson genç bir İngiliz avukat. Aynı zamanda siyah ve kadın. Wilson, mahkeme salonuna her girdiğinde sanık sanılmasından bıktı. Yaşadıklarını sosyal medyada paylaştığında, çok sayıda kişi şoke oldu ve resmi kurumlar özür diledi. Ama Wilson özür değil, değişim istiyor.

  Daha fazla bilgi
  next
 5. Protesto

  Kenyalı gazeteci Larry Madowo, ABD'de karşılaştığı ırkçılığı BBC'ye yazdı. Madowo, "Hangi ülkeden geldiğinizin önemi yok, önce sizin derinizin rengini görüyorlar" diyor ve ırkçılıkla mücadelenin ortak olması gerektiğini söylüyor.

  Daha fazla bilgi
  next
 6. Drone görüntüleriyle Türkiye'nin ıssızlaşan kentleri

  Video content

  Video caption: Drone görüntüleriyle Türkiye'nin ıssızlaşan kentleri
 7. ROBOSKI

  İnsan Hakları Derneği ve MAZLUMDER'in "katliam" olarak nitelendirdikleri olayın sekizinci yıldönümü. 28 Aralık 2011'de F-16 savaş uçaklarının bombardımanı sonucu 19'u çocuk 34 kişi hayatını kaybetmişti. Olay ve sonrasında yaşananları derledik.

  Daha fazla bilgi
  next
 8. İnsansız hava araçları

  İnsansız Hava Aracı (İHA) üreticisi DJI, bu araçların kimliğini ve kullanıcılarının yerini tespit eden bir cep telefonu uygulaması geliştirdi. Çin merkezli şirket, uygulamanın İHA'lardan kaynaklanan güvenlik tehditlerinin önlenmesine ve kamuoyunda kaygılarının azalmasına yardımcı olacağını söylüyor. Ancak farklı görüşü savunan uzmanlar da var.

  Daha fazla bilgi
  next