Gıda güvenliği

 1. Lindsey Galloway

  BBC Travel

  Dijital güvenlik, sağlık güvenliği ve altyapı güvenliği açısından ikinci gelen Singapur, dijital gözetleme ve temas takip ile bu özelliklerini kullanarak daha pandeminin ilk günlerinde hızlı bir şekilde ilerledi.

  Covid-19 pandemisiyle beraber dünyanın dört bir yanındaki şehirler, güvenlik kavramının ne olduğunu tekrar gözden geçirdi. Economist dergisinin araştırma birimi Economist Intelligence Unit (EIU) 2021 yılına dair güvenli şehirler endeksini yayınladı. Bu sıralamaya göre Kopenhag, Toronto, Singapur, Sidney ve Tokyo ilk beş sıraya yerleşti.

  Daha fazla bilgi
  next
 2. Angie Brown

  BBC İskoçya

  Malcolm Brown

  İskoçya'da yaşayan 71 yaşındaki Malcolm Brown, Eylül 2020'de eşiyle birlikte iki haftalık bir tatil için Kuşadası'na gitti. Brown, Türkiye'de yediği yemekten zehirlendiğini ve boyundan aşağısının felç olduğunu anlattı.

  Daha fazla bilgi
  next
 3. MORRISONS

  BM Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) Gıda Fiyatları Endeksi'ne göre Covid salgınının üretim, istihdam ve nakliyede yol açtığı kesintilerin de etkisiyle Mayıs ayında küresel gıda fiyatları geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 40'a yakın arttı. BM, küresel düzeyde yüksek enflasyon tehlikesine işaret ediyor.

  Daha fazla bilgi
  next
 4. Gida

  Birleşmiş Milletler Çevre Programı tarafından yapılan bir araştırma Türkiye'de her yıl 7,7 milyon tondan fazla gıdanın israf edildiğine işaret ediyor. 2021 BM Gıda İsrafı Endeksi Raporu'na göre Türkiye'de her yıl kişi başına 93 kilogram yiyecek çöpe gidiyor.

  Daha fazla bilgi
  next
 5. pazar

  Reuters haber ajansı, Türkiye ekonomisiyle ilgili kapsamlı bir analiz yayımladı. Analizde, "Türkiye'de gıda fiyatları o kadar arttı ki, bazı insanlar gelecek aylarda daha da artacak fiyatlardan kaçınmak için ellerindeki tüm parayı pirinç ve makarna stoklamaya yatırıyor" denildi.

  Daha fazla bilgi
  next
 6. Haber ve video: Esra Yalçınalp

  Grafikler: Selim Büyükgüner

  Aslan balığı

  Aslan balıkları, balon balıkları, sokkanlar, dev deniz kestaneleri... Türkiye denizleri bir süredir yabancı türlerin istilası altında. Balıkçılar yerli türlerin azalmasından, tüketiciler ise balık fiyatlarının yükselmesinden şikayetçi. Türkiye denizlerine istilacı türlerin girişi, aslında 1940'lı yıllarda başlamış. Peki neden şimdi çoğaldı ve hızlandı?

  Daha fazla bilgi
  next
 7. Lucía Blasco

  BBC News Mundo

  bir tabakta salata.

  Oxford Üniversitesi'nden Deneysel Psikolog Charles Spence, patates cipsi, bisüvi ve kahvaltı gevreği gibi çıtırdayan gıdalara olan düşkünlüğümüzün, tükettiğimiz gıdaları nasıl dinleğimizle ilgili olduğunu söylüyor.

  Daha fazla bilgi
  next
 8. EGM: Sahte içki operasyonlarında 7 kişi tutuklandı

  Sahte içki

  Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM), son günlerde sahte içki sebebiyle artan ölümlerin ardından yapılan operasyonlarda 7 kişinin tutuklandığını bildirdi.

  EGM tarafından yapılan açıklamada, "Son zamanlarda alkollü içki zehirlenmesine bağlı olarak farklı illerimizde ölüm olayları yaşanmıştır. Olaylarla ilgili Emniyet birimlerimizce yapılan operasyonlar neticesinde yakalanan 58 şüpheliden 7'si tutuklanmıştır" denildi.

  Yazılı açıklamada, toplum sağlığının korunması amacıyla Emniyet Genel Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele birimlerince, 2020 yılında bin 483 alkollü içki kaçakçılığı ve sahteciliği operasyonu gerçekleştirildiği bildirildi.

  Operasyonlarda 2 bin 242 şüpheli hakkında adli işlem yapıldığı, 215 bin 285 şişe ile 606 bin 706 litre sahte ve kaçak alkollü içki ele geçirildiği, 128 yasa dışı alkollü içki imalathanesinin deşifre edildiği belirtildi.

 9. Sahte içki sebebiyle gerçekleşen ölümler: Zonguldak'ta da 1 kişi yaşamını yitirdi

  Zonguldak'tan hastane

  Zonguldak'ın Ereğli ilçesinde, sahte içki içince fenalaşıp, hastaneye kaldırılan 54 yaşındaki Harun İnanç isimli kişi hayatını kaybetti,

  Hayati tehlikesi bulunan bir başka kişi ise yoğun bakım servisinde tedaviye alındı.

  Polis, sahte alkollerin nereden temin edildiği konusunda çalışmalarını sürdürüyor.

  Bu ölümün ardından Türkiye'de geçen haftadan bu yana sahte içki sebebiyle gerçekleşen ölümlerin sayısı 45'e yükseldi.