Gıda

 1. pazar

  Reuters haber ajansı, Türkiye ekonomisiyle ilgili kapsamlı bir analiz yayımladı. Analizde, "Türkiye'de gıda fiyatları o kadar arttı ki, bazı insanlar gelecek aylarda daha da artacak fiyatlardan kaçınmak için ellerindeki tüm parayı pirinç ve makarna stoklamaya yatırıyor" denildi.

  Daha fazla bilgi
  next
 2. Yusuf Özkan

  Lahey, Hollanda

  Robbe Vandenhoucke'nin Facebook sayfasından bir kare

  Belçika'da bu ay sonu açılması hedeflenen bir restoranın çalışanları; yaşı, boyu, kilosu, cinsiyeti ve günlük haraketliliğine bakarak müşterilerinin ne yemesi gerektiğine karar verecek. Restoranın işletmecileri, amaçlarının, insanları sağlıklı bir tabağın ne olduğu konusunda bilinçli hale getirmek olduğunu söylüyor.

  Daha fazla bilgi
  next
 3. Ilgın Yorulmaz

  Tokyo

  sıra bekleyenler

  Her yılbaşında kızarmış tavuk zinciri Kentucky Fried Chicken'dan milyonlarca kızarmış tavuk siparişi veren Japonların bu farklı Noel ritüeli ülkede yaşayan yabancılar tarafından şaşkınlıkla izleniyor.

  Daha fazla bilgi
  next
 4. Geçiş sürecinin sona ermesine haftalar kala hala bir ticaret anlaşması olmaması kaygıları artırıyor

  İngiltere'nin Brexit geçiş süreci 31 Aralık'ta sona erecek ve Avrupa Birliği'nden fiilen ayrılması gerekecek. Ancak İngiltere ile AB arasında dış ticaret konusunda hala anlaşmaya varılamadı. Bu belirsizliğin yılbaşından itibaren gıda ürünleri tedariki ve fiyatları başta olmak üzere ekonomide yaratabileceği etkiler kaygılara neden oluyor.

  Daha fazla bilgi
  next
 5. Haber ve video: Esra Yalçınalp

  Grafikler: Selim Büyükgüner

  Aslan balığı

  Aslan balıkları, balon balıkları, sokkanlar, dev deniz kestaneleri... Türkiye denizleri bir süredir yabancı türlerin istilası altında. Balıkçılar yerli türlerin azalmasından, tüketiciler ise balık fiyatlarının yükselmesinden şikayetçi. Türkiye denizlerine istilacı türlerin girişi, aslında 1940'lı yıllarda başlamış. Peki neden şimdi çoğaldı ve hızlandı?

  Daha fazla bilgi
  next
 6. Lucía Blasco

  BBC News Mundo

  bir tabakta salata.

  Oxford Üniversitesi'nden Deneysel Psikolog Charles Spence, patates cipsi, bisüvi ve kahvaltı gevreği gibi çıtırdayan gıdalara olan düşkünlüğümüzün, tükettiğimiz gıdaları nasıl dinleğimizle ilgili olduğunu söylüyor.

  Daha fazla bilgi
  next
 7. EGM: Sahte içki operasyonlarında 7 kişi tutuklandı

  Sahte içki

  Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM), son günlerde sahte içki sebebiyle artan ölümlerin ardından yapılan operasyonlarda 7 kişinin tutuklandığını bildirdi.

  EGM tarafından yapılan açıklamada, "Son zamanlarda alkollü içki zehirlenmesine bağlı olarak farklı illerimizde ölüm olayları yaşanmıştır. Olaylarla ilgili Emniyet birimlerimizce yapılan operasyonlar neticesinde yakalanan 58 şüpheliden 7'si tutuklanmıştır" denildi.

  Yazılı açıklamada, toplum sağlığının korunması amacıyla Emniyet Genel Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele birimlerince, 2020 yılında bin 483 alkollü içki kaçakçılığı ve sahteciliği operasyonu gerçekleştirildiği bildirildi.

  Operasyonlarda 2 bin 242 şüpheli hakkında adli işlem yapıldığı, 215 bin 285 şişe ile 606 bin 706 litre sahte ve kaçak alkollü içki ele geçirildiği, 128 yasa dışı alkollü içki imalathanesinin deşifre edildiği belirtildi.

 8. Sahte içki sebebiyle gerçekleşen ölümler: Zonguldak'ta da 1 kişi yaşamını yitirdi

  Zonguldak'tan hastane

  Zonguldak'ın Ereğli ilçesinde, sahte içki içince fenalaşıp, hastaneye kaldırılan 54 yaşındaki Harun İnanç isimli kişi hayatını kaybetti,

  Hayati tehlikesi bulunan bir başka kişi ise yoğun bakım servisinde tedaviye alındı.

  Polis, sahte alkollerin nereden temin edildiği konusunda çalışmalarını sürdürüyor.

  Bu ölümün ardından Türkiye'de geçen haftadan bu yana sahte içki sebebiyle gerçekleşen ölümlerin sayısı 45'e yükseldi.