Gıda

 1. İstanbul Fırıncılar Odası’ndan ekmeğe zam talebi: 230 gram ekmek 2,5 TL olsun

  fiyat listesi

  İstanbul Fırıncılar Odası, ekmeğe zam yapılması için İstanbul Ticaret Odası’na başvurdu.

  DHA’nın aktardığı habere göre İstanbul Fırıncılar Odası Yönetim Kurulu’nun bu ay yaptığı toplantıda alınan karar ile 230 gram ekmeğin 2,5 TL olması talep edildi.

  Ajans, il genelinde pek çok fırının şimdiden zam yapmaya başladığını aktardı.

  DHA’ya konuşan Beşiktaş'taki fırın işletmecisi İbrahim Can "Un fiyatları çok yüksek olduğu için biz mecburiyetten zam yapıyoruz. Unun torbası 200 liranın üzerinde. Bu maliyetlere nasıl kurtaracağız?” ifadelerini kullandı.

  Fatih'te fırıncılık yapan Yılmaz Özdemir ise "Aslında 2,5 lira bile kurtarmıyor" diye konuştu.

  Sarıyer’de fırın işleten İdris Şişman da "Şu an ekmek 2,5 lira. Başkan 2,5 lira dediği zaman 2,5 liradan satıyoruz" ifadelerini kullandı.

 2. Angie Brown

  BBC İskoçya

  Malcolm Brown

  İskoçya'da yaşayan 71 yaşındaki Malcolm Brown, Eylül 2020'de eşiyle birlikte iki haftalık bir tatil için Kuşadası'na gitti. Brown, Türkiye'de yediği yemekten zehirlendiğini ve boyundan aşağısının felç olduğunu anlattı.

  Daha fazla bilgi
  next
 3. MORRISONS

  BM Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) Gıda Fiyatları Endeksi'ne göre Covid salgınının üretim, istihdam ve nakliyede yol açtığı kesintilerin de etkisiyle Mayıs ayında küresel gıda fiyatları geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 40'a yakın arttı. BM, küresel düzeyde yüksek enflasyon tehlikesine işaret ediyor.

  Daha fazla bilgi
  next
 4. MARKET

  İçişleri Bakanlığı, iki yeni genelge yayımladı. İlk genelgeye göre, marketlerde temel gıda ve temizlik ürünleri dışındaki malların satışına kısıtlama getirildi. İkinci genelgede ise pazar yerlerinin cumartesi günleri belli saatlerde açık olacağı belirtildi.

  Daha fazla bilgi
  next
 5. Fundanur Öztürk

  Ankara

  TEKEL

  İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, dün akşam katıldığı bir televizyon programında alkol satışı yasağıyla ilgili olarak, "Geçtiğimiz hafta sonlarından farkı yok, seyahati bile yasakladık, anayasal hakkı. Herkes fedakârlık yapacak. Bu konuda rahatsızlığım yok" dedi. Ancak hukukçular, sokağa çıkma yasağı süresince tekel bayii ve marketler alkolde alkol satışını yasaklayacak herhangi bir yasal gerekçe olmadığını belirtiyor.

  Daha fazla bilgi
  next
 6. Ed Butler, Edwin Lane ve Bryan Lufkin

  BBC Business Daily

  Türkiye'de 17 Mayıs'a kadar alkol satışının yasaklanması pek çok kişinin tepkisini çekti

  Bazı ülkeler pandemi sırasında dönem dönem alkollü içecek tüketimini yasaklayarak hastaneler üzerindeki baskıyı azaltmayı hedefledi. Peki bunun etkisi ne oldu?

  Daha fazla bilgi
  next
 7. DHA: Sezonun ilk karpuzu 80 liradan, dilimleri 15 liradan satılıyor

  karpuz

  Sezonun ilk karpuzu pazar tezgahına yüksek fiyatla girdi.

  DHA’nın haberine göre kilosu 8 liradan satılan, tanesi 80 TL'yi bulan karpuz tüketicinin isteği üzerine 15 TL'lik dilimlerle satılmaya başlandı.

  İran karpuzu olarak pazardaki yerini alan karpuzu Antalya’daki semt pazarında satan Arda Ünal, insanların karpuzu bu halde alamaması nedeniyle dilimleyip satmaya başladığını anlattı:

  “Bu şekilde satamayınca dilimlere ayırdık. Müşteri daha rahat alabiliyor. Bir çeyrek 15 TL, yarım olursa 25-30 arası satılıyor. Talep görüyor. Gün içinde 100 çeyrek satıyorum.”

  Pazarda dilimli karpuzu görünce şaşıran Zafer Kural, "10 kiloluk karpuzu 80 TL'ye yemektense 1 dilimi 10-15 TL'ye tatmak daha iyi. Ben de almak istesem dilimli alırdım. Çok güzel bir uygulama olmuş" dedi.

  Bütçesini aştığı için karpuz alamadığını söyleyen Soner Aygün, 1 adet yerine çeyrek karpuz aldı. Tatmak için aldığını söyleyen Aygün, "48 TL bütçemizi aştığı için çeyrek karpuz almaya karar verdim. 10 TL verebilirim ancak karpuza. Çocuklar istediği için alıyorum. Tadımlık" dedi.

  Dilimle satış fikrinin çok iyi olduğunu belirten Hakan Kural ise almak istese kendisinin de dilimleri tercih edeceğini kaydetti.

  Karpuzun yanı sıra kavun da piyasaya yüksek fiyatla girdi. Portakal büyüklüğündeki kavun yaklaşık 400 gram gelirken adet fiyatı 20 TL'den tezgaha çıktı. Fiyatının yüksekliği nedeniyle kavuna pek ilgi olmadığı görüldü.

 8. suşi

  Tayvan'da bir restoranın suşi promosyonundan yararlanmak için onlarca kişi ismini "somon" olarak değiştirdi. Yetkililer, isim değiştirme başvurularının kurumlarda zaman kaybına yol açtığını belirterek durdurulmasını istedi.

  Daha fazla bilgi
  next