Yaptırımlar

 1. Temmuz ayı cari işlem açığı verileri beklentileri aştı

  tl banktotları

  Merkez Bankası'nın açıklamasına göre, Temmuz ayı cari işlemler bir önceki yılın Temmuz ayına göre 1 milyar 306 milyon dolar azalarak 683 milyon dolar olarak gerçekleşti.

  Böylece, 12 aylık cari işlemler açığı 27 milyar 832 milyon dolar oldu.

  Anadolu Ajnası Finans'ın beklenti anketlerine katılan ekonomistler, cari işlemler hesabının Temmuz ayında 540 milyon dolar açık vermesini, takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretim endeksinin ise temmuzda bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 16,9 artmasını bekliyordu.

  Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin beklentisi de açığın 530 milyon dolar seviyesinde gerçekleşmesi yönündeydi.

 2. Man walking past posters of Iranian president-elect Ibrahim Raisi

  Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu (IAEA) İran'ın zenginleştirilmiş uranyum üretimine başladığını duyurdu. İngiliz, Fransız ve Alman yetkililer ise İran'ın bu hamlesinin, 2015'te sona eren nükleer anlaşma görüşmelerine gölge düşürebileceğini kaydetti.

  Daha fazla bilgi
  next
 3. Biden Rusya konusunda Trump'tan daha sert bir çizgi izleyeceğinin işaretlerini çoktandır veriyordu

  Biden yönetimi, ülkesine siber saldırılar yöneltmekle suçladığı Rusya'ya karşı bir dizi yeni yaptırım açıkladı. 32 Rus kurumunu hedef alan yaptırımlar kapsamına bazı diplomatlar da sınır dışı edilecek. Rusya Dışişleri Bakanlığı ise ABD'nin yaptırım kararına yakın gelecekte cevap vereceğini ifade etti.

  Daha fazla bilgi
  next
 4. Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu Kanada’dan, SİHA parçalarının ihracat iznini dondurma kararını gözden geçirmelerini talep etti, Kanada dondurulan izinleri tamamen iptal etti

  drone

  Kanada Dışişleri Bakanı Marc Garneau, Türkiye’nin ürettiği insansız hava araçlarının Dağlık Karabağ’daki çatışmalarda Azerbaycan ordusu tarafından Ermenistan’a karşı kullanıldığının tespit edilmesi üzerine bugün söz konusu teknolojinin Türkiye’ye ihracat izninin iptal edildiğini söyledi.

  İhracat izni Ekim ayında askıya alınmıştı.

  Türkiye ve Kanada, NATO üyesi iki müttefik ülke.

  Konuyla ilgili bir açıklama yayınlayan Garneau, “Teknolojinin bu şekilde kullanımı Kanada’nın dış politikasıyla da, Türkiye’nin verdiği son kullanıcı taahhütleriyle de uyuşmamaktadır” dedi.

  Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu bugün Kanada’yı dondurulan izinleri tekrardan vermeye davet etmişti.

  Kanadalı mevkidaşı Garnau ile görüşen Çavuşoğlu,ihracat kısıtlamaları konusunda Kanada’nın tutumundan duyulan rahatsızlığı ileterek bu durumun gözden geçirilmesini istemişti.

  Görüşmenin ardından Kanada, dondurulmuş olan ihracat izinlerini iptal etti.

  Türkiye'nin Ottawa Büyükelçiliği'nden yapılan açıklamada "NATO müttefiklerimizin yapıcı olmayan, ikili ilişkilerimizin kötü etkilenmesine ve ittifak dayanışmasının zarar görmesine yol açacak adımlardan kaçınmalarını bekleriz" dedi.

  Kanadalı L3HarrisWescam şirketi, Türkiye’ye insansız hava araçlarında kullanılan görüntüleme ve hedef alma sistemlerini satıyordu.

  Kanada Türk SİHA'larının Libya'da da kullanıldığını ve bunun BM'nin ambargosunu ihlal ettiğini belirtti.

  Kanada daha önce de Türkiye'nin Suriye'deki operasyonları nedeniyle Ekim 2019'da ihracat izinlerini askıya almış, Mayıs 2020'de izinler tekrar verilmişti.

 5. ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken

  ABD'nin, Hasımlarına Yaptırımlar Yoluyla Karşılık Verme Yasası (CAATSA) kapsamında Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) ve Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir'in de aralarında olduğu dört kurum yetkilisine "Rusya ile kurulan ilişkiler" nedeniyle uygulanacak yaptırımları bugün yürürlüğe girdi.

  Daha fazla bilgi
  next