Yenilenebilir enerji

 1. Kuzey Akım 2 boru hattı

  Almanya Başbakanı Angela Merkel ve ABD Başkanı Joe Biden, Rusya'dan Almanya'ya uzanan Kuzey Akım 2 boru hattı projesinin pürüzleri üzerinde anlaşmaya vardı. İki liderin, Moskova'nın "enerjiyi silah olarak kullanmasını" engellemek noktasında hemfikir oldukları belirtildi.

  Daha fazla bilgi
  next
 2. Santral

  İngiliz petrol şirketi BP'nin 2021 Dünya Enerji İstatistikleri Raporu'na göre, Covid-19 salgını gölgesinde geçen 2020'de küresel enerji talebi, 2. Dünya Savaşı'ndan bu yana en büyük düşüşünü yaşadı.

  Daha fazla bilgi
  next
 3. Matt McGrath

  BBC Çevre Muhabiri

  kömür

  Uluslararası Enerji Ajansı (IEA), dünya ekonomisinin bu yıl Covid salgını ardından toparlanmaya başlamasıyla artan enerji talebi nedeniyle karbondioksit (CO2) emisyonunda büyük bir artış olmasını bekliyor.

  Daha fazla bilgi
  next
 4. Enerji adası

  Danimarka, Kuzey Denizi'nde ilk aşamada üç milyon konutun elektrik ihtiyacını karşılayacak dev bir enerji adası inşa edecek. Ülke tarihinin en büyük inşaat projesi olan adanın 18 futbol sahası büyüklüğünde olacak. Bunun daha sonra üç katına çıkarılabileceği belirtiliyor.

  Daha fazla bilgi
  next
 5. Korgan

  Karadeniz'deki hidroelektrik santrallerin (HES) insan ve çevre yaşamına etkilerini incelediğimiz video-haber serimizin beşinci bölümünde köylerinin içinden geçen derenin üzerine yapılması planlanan HES'e karşı mücadele eden Ordu'nun Korgan ilçesine bağlı Çiftlik köyü halkı ile konuştuk.

  Daha fazla bilgi
  next
 6. Roger Harrabin

  BBC Çevre Analisti

  Highview's energy storage facility

  İngiltere’de üretim fazlası elektriği, tüketimin yüksek olduğu saatlerde kullanmak üzere havayı sıvılaştırarak depolayan bir enerji santrali için çalışmalara başlandı.

  Daha fazla bilgi
  next
 7. HESLER

  TMMOB'a göre, Orta ve Doğu Karadeniz'de 246 HES bulunuyor. BBC Türkçe, bölgede HES'lerin insan ve çevre yaşamına etkilerini inceledi. Enerji ihtiyacının karşılanmasındaki payı konusunda fikir ayrılığı yaratan bu HES'ler, doğayı tahrip ederek bölgedeki yaşamı tehlikeye atmakla eleştiriliyor.

  Daha fazla bilgi
  next
 8. Albayrak: Cari fazlayı, döviz fazlasını konuşacağımız yeni bir dönem başladı

  Berat Albayrak

  Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Fatih Sondaj gemisinin güvertesinde yaptığı açıklamada "Bugün potansiyelle birlikte cari açığı değil, cari fazlayı, döviz fazlasını konuşacağımız yeni bir dönemin başladığını şu son saat içerisindeki bilgilendirmelerle görmüş oldum." dedi.

  "Enerji alanında hep ifade edilen makus talihi tarihe gömdükleri büyük bir zafere imza attıklarını" belirten Albayrak "Bu süreçle birlikte inşallah özellikle enerji başta olmak üzere, ekonomi ve savunma sanayii de tam bağımsızlık yolunda çok büyük bir adım attı. "dedi.

  Albayrak, "Bugün burada gemideki arkadaşlarla da teknik süreci değerlendirdikten sonra şunu ifade edebilirim ki, mevcut keşif ve potansiyelle birlikte inşallah ülkemizin gündeminde cari açık konusunu artık kaldırdığımız; çünkü ortalama 40 milyar dolarlık enerji ithalatı yapan bir ülke Türkiye." diye konuştu.