Güney Asya

 1. Swaminathan Natarajan

  BBC Dünya Servisi

  BBC'ye konuşan kadınların fotoğrafları

  İklim zirvesi COP26 öncesi dünyanın dört bir yanından gençler iklim değişikliğinin hayatları üzerindeki etkileri BBC'ye anlattı. Gençler, "İklim değişikliği, hayatlarımızı ve kimliğimizi tehlikeye atıyor" diyor.

  Daha fazla bilgi
  next
 2. Eski Sri Lanka Balıkçılık Bakanı balık yemekle koronavirüs bulaşmadığını göstermek için çiğ balık ısırdı

  bakan

  Eski Sri Lanka Balıkçılık Bakanı Dilip Wedaarachchi, koronavirüsün balıktan bulaşmadığını söylediği basın toplantısında çiğ balık ısırdı.

  Virüsün başkent Colombo’daki bir balık pazarında yayıldığına dair söylentilerin ardından pek çok kişi, virüsün balıktan bulaşabileceği endişesine kapılmıştı.

  Televizyonlarda yayınlanan bir basın toplantısı düzenleyen Wedaarachchi “Bu ülkenin halkına çağrımdır: Bu balığı yiyin. Korkmayın. Koronavirüs bulaşmaz” dedi ve yanında getirdiği balığı ısırdı.

  Dünya Sağlık Örgütü çiğ veya pişirilmemiş hayvan ürünlerinin tüketilmesinden kaçınılmasını tavsiye ediyor.

  Colombo’daki balık pazarının yetkililer tarafından kapatılmasının ardından ülke genelinde balık satışı azalmış, alıcı bulamayan balıklar çürümeye terk edilmişti.

 3. Vietnam"s Prime Minister Nguyen Xuan Phuc (L) and Minister of Industry and Trade Tran Tuan Anh (R) cheer after the virtual signing ceremony for the Regional Comprehensive Economic Partnership (RCEP) in Hanoi, Vietnam, 15 November 2020.

  15 ülke, küresel ekonominin neredeyse üçte birini kapsayan, dünyanın en büyük ticaret bloğunu oluşturdu. Bölgesel Kapsamlı Ekonomik Ortaklık (RCP) 10 Güneydoğu Asya ülkesinin dışında, Güney Kore, Çin, Japonya, Avusturalya ve Yeni Zelanda'dan oluşuyor.

  Daha fazla bilgi
  next
 4. Helen Briggs

  BBC Çevre Muhabiri

  Vietnam'da satılık fareler

  Güneydoğu Asya'daki pazarlarda ve restoranlarda satılan farelerde farklı koronavirüs türleri bulunduğu sonucuna varıldı. Tespit edilen koronavirüs türleri Covid-19'dan farklı ve insan sağlığına zararlı olduğu düşünülmüyor.

  Daha fazla bilgi
  next
 5. Sri Lanka'da 8 dolarlık Ramazan yardımında izdiham: Üç kadın ezilerek öldü

  Kadınlar bu kapının önünde gerçekleşen izdihamda hayatını kaybetti
  Image caption: Kadınlar bu kapının önünde gerçekleşen izdihamda hayatını kaybetti

  Aylardır sıkı bir şekilde sokağa çıkma yasağı uygulayan ve bu yüzden insanların geçim sıkıntısı yaşadığı Sri Lanka'nın başkenti Colombo'da bugün 1.500 rupilik (8 dolar) Ramazan yardımı dağıtımında izdiham yaşandı, üç kadın ezilerek öldü.

  AFP'ye göre bir işadamının her yıl geleneksel olarak Ramazan öncesi para dağıttığı deponun önünde toplanan yaklaşık bin kişi, kapıların açılmasıyla birlikte izdihama yol açtı.

  Yerel meclis üyesi Mujibur Rahman, "Kapı açılınca bazıları sırayı gelerek kapıya yüklendi" dedi ve ekledi:

  "O kargaşada üç kadın yere düşerek ezildi."

  Olayda dokuz kişi de ağır yaralı bir şekilde hastaneye kaldırıldı.

  Onyıllardır yapılan bu yardıma bu yıl her zamankinden çok daha fazla talep oldu.

  Guardian gazetesine göre 8 dolar, Sri Lanka'da bir işçinin ortalam günlük maaşına yakın.

  AFP'ye konuşan Rahman, "İnsanlar 20 Mart'tan beri evde oldukları için para kazanamıyorlar. Çaresizler" dedi.

  Adı açıklanmayan işadamı ve beş yardımcısı ise yetkililer tarafından izolasyon önlemlerini ihlal ettikleri gerekçesiyle tutuklandı.