İsrail & Filistinliler

 1. Tubs of Ben & Jerry's ice cream are seen at a factory in Be'er Tuvia, Israel (20 July 2021)

  İsrail Başbakanı Naftali Bennet, Ben & Jerry dondurmalarının İsrail işgali altındaki Filistin topraklarında bulunan Yahudi yerleşimlerinde satış boykotu kararı almasına "güçlü bir hamleyle" karşılık verileceğini söyledi.

  Daha fazla bilgi
  next
 2. Mary O'Connor

  BBC News

  Bir hahama yönelen fiziksel saldırı İngiltere'deki Yahudi cemaatini sarstı

  Gerek Yahudi gerekse Müslüman toplum örgütlenmeleri Orta Doğu'da ne zaman çatışmalar şiddetlense bunun İngiltere'ye ırkçı nefret olarak geri döndüğünü söylüyor.

  Daha fazla bilgi
  next
 3. Yusuf Özkan

  Lahey, Hollanda

  Eski Hollanda Başbakanı Dries van Agt (Solda)

  Eski Hollanda Başbakanı Dries van Agt, yıllarca liderliğini yaptığı hükümet ortağı Hıristiyan Demokrat Parti'nin (CDA) Filistin karşıtı politikalarına tepki göstererek, istifa ettiğini açıkladı. 

  Daha fazla bilgi
  next
 4. Gazze Şehri

  Aşırı sağcı Yahudi grupların Mayıs ayında ertelenen 'Bayrak Yürüyüşü'nü yapmak için yeni hükümetten onay alması üzerinde Doğu Kudüs'teki Eski Şehir'de gerilim yaşandı. Gazze'den de İsrail'e ateş balonları atıldı. Bunun üzerine İsrail, Gazze'ye hava bombardımanı düzenledi.

  Daha fazla bilgi
  next
 5. Şam Kapısı

  Aşırı sağcı Yahudi gruplar, bugün Doğu Kudüs'ün Eski Şehir bölgesinde "bayrak yürüyüşü" yapmak için yeni hükümetten onay aldı. Filistinliler de bu grupların Müslüman Mahallesi'ne girmemesi için toplanma planı yaptı. İsrail güvenlik güçleri, bölgede güvenlik önlemlerini artırdı.

  Daha fazla bilgi
  next
 6. Yair Lapid ve Naftali Bennett

  İsrail'de muhalefet partileri, Binyamin Netanyahu'nun 12 yıllık Başbakanlık görevine son verecek koalisyon hükümetini kurmak için anlaşmaya vardı. Varılan anlaşma sonucunda aşırı sağcı Yamina Partisi'nin lideri Naftali Bennett, koalisyonda başbakanlık görevini üstlenecek.

  Daha fazla bilgi
  next
 7. Joshua Nevett

  BBC News

  Mohammed Deif (file pic)

  Hamas'ın askeri kanadı İzzeddin El Kassam Tugayları'nın lideri Muhammed Deif bu yıla kadar İsrail'in beş suikast girişiminden kurtulmayı başardı. Mayıs ayında 11 gün süren çatışmalarda İsrail onu iki kere daha öldürmeye çalıştı fakat bunu başaramadı. Deif'in lakabı, "9 canlı kedi".

  Daha fazla bilgi
  next
 8. Leader of the Yemina party, Naftali Bennett (R) and leader of the Yessh Atid party, Yair Lapid (L)

  İsrail'de yeni hükümetin kurulması için kilit durumdaki milliyetçi Yamina partisi, koalisyon görüşmelerine katılacağını açıkladı. Böylece, 12 yıl sonra Netanyahu'nun olmadığı bir hükümetin kurulma ihtimali de güçlendi.

  Daha fazla bilgi
  next
 9. Dışişleri Bakanlığı: İsrail’in ihlalleri için BM’de komisyon kararını memnuniyetle karşılıyoruz

  Dışişleri Bakanlığı, Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Konseyi’nin Filistin Özel Oturumu’nda kabul ettiği, İsrail'in işgal altındaki Filistin topraklarında işlediği uluslararası insani hukuk ihlallerini soruşturmak üzere bağımsız uluslararası komisyon kurulmasını öngören kararı memnuniyetle karşıladıklarını açıkladı.

  Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada “İsrail makamlarının bu eylemlerden sorumlu tutulmasının sağlanmasına yönelik atılmış önemli bir adım olarak görüyoruz. Ülkemiz söz konusu uluslararası soruşturma komisyonunun çalışmalarına her türlü yardım ve desteği sağlamaya hazırdır” ifadeleri yer aldı.

 10. Filistin

  Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Konseyi, Gazze'de ve İsrail işgali altındaki diğer bölgelerde tırmanan şiddet ve insan hakları ihlallerini soruşturmak üzere uluslararası soruşturma komisyonu kurulmasını içeren kararı kabul etti.

  Daha fazla bilgi
  next