Enflasyon

 1. Fundanur Öztürk

  Ankara

  Artan gıda fiyatları pek çok ailenin bütçesini zorluyor

  Türkiye'de yıllık enflasyon TÜİK'e göre yüzde 21,31, ekonomist ve akademisyenlerden oluşan Enflasyon Araştırma Grubu'na göre ise yüzde 58,65. BBC Türkçe'ye konuşan uzmanlar, Türkiye'de resmi veriler ve hissedilen gerçek enflasyon arasındaki fark arttıkça, halkın giderek yoksullaştığını ve gıdaya erişimin ciddi bir mesele haline geldiğini söylüyor. Fundanur Öztürk'ün haberi.

  Daha fazla bilgi
  next
 2. Ziraat Odaları Birliği Başkanı Bayraktar: Kasım'da üreticilerin satış fiyatıyla marketlerin satış fiyat arasındaki fark bazı ürünlerde 9 kata ulaştı

  limon

  Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, Kasım ayında üreticilerin satış fiyatı ile marketlerin satış fiyatı arasındaki farkın bazı ürünlerde 9 kata ulaştığını duyurdu.

  Yazılı bir açıklama yapan Bayraktar fiyat farkının en fazla yüzde 790,44 ile limonda olduğuna dikkat çekti.

  Bayraktar limonu yüzde 309,42 ile kuru soğan, yüzde 246,94 ile mandalina, yüzde 233,42 ile ıspanak, yüzde 224,72 ile havuç, yüzde 220,96 ile portakal, yüzde 220,82 ile elma, yüzde 217,67 ile kabak, yüzde 210, 69 ile marulun izlediğini aktardı.

 3. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Bilgin, asgari ücret anketlerini açıkladı: Şirket yöneticileri 6 bin TL üzerinde, şirket sahipleri 3.500-3.750 TL arası asgari ücret istiyor

  bilgin

  Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun ilk toplantısı bugün başladı.

  Toplantıda konuşan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, Türkiye’de asgari ücretle geçinen 6 milyon civarında işçi olduğunu, enflasyonun karşısında emeği korumak istediklerini söyledi.

  Kasım ayında 26 şehirde 604 işveren ve 2 bin 500 işçiyle yaptıkları anketin sonucunu açıklayan Bilgin, şirket sahibi ve yöneticilerinin yüzde 33,9’unun asgari ücretin 3.500-3.750 TL arasında olması gerektiğini düşündüğünü, işçilerin ise yüzde 37,3’ünün 3.750-4.000 arasında bir asgari ücret beklediğini söyledi.

  Şirket sahipleri ve yöneticiler arasındaki ayrıma da dikkat çeken Bilgin, patronlar arasında en büyük grubun 3.500-3.750 TL arası asgari ücret isteyenler olduğunu, buna karşılığı profesyonel yöneticiler arasındaki en büyük grubun 6 bin TL ve üzeri asgari ücret isteyenler olduğunu belirtti.

  Bilgin, işverenlerin yüzde 74’ünün asgari ücretin belli bir düzeyi geçmesi durumunda işten çıkarmaların artabileceğini düşündüğünü, işçilerin yüzde 60’ınınsa böyle bir şeyin gerçekleşmeyeceği kanısında olduğunu aktardı.

  Ankete katılan asgari ücretli işçilerin yüzde 61’i, ailelerinde geliri olan başka kimse olmadığını söyledi.

  Bilgin’in ardından konuşan TÜRK-İŞ Genel Sekreteri Nazmi Irgat ise bu yıl ilk defa işçiler, işverenler ve hükümet olarak asgari ücretin enflasyon üzerinde artması ve asgari ücrete vergi düzenlemesi yapılması gerektiği konusunda uzlaştıklarını belirtti.

  Türkiye’de asgari ücretli çalışan sayısının azaltılması gerektiğini söyleyen Irtan, sözlerine şöyle devam etti:

  “Bunu yapmak için de demokratik bir ülkede yaşadığımıza göre insanların anayasal hakkı olan örgütlenme hakkını kullanabilecek yapıyı ortaya koymak, dolayısıyla da insanlar kendi özgür iradeleriyle karşılıklı oturup toplu iş sözleşmesi yapabilecek seviyeyi artırmak gerek.

  “Maalesef ülkede insanlar anayasal hakları olan sendikal örgütlenme haklarını kullanamadıkları için ve işsizlik de yaygın olduğundan asgari ücretle çalışmakla karşı karşıyalar.

  “Ülkemizde ucuz emek üzerine kurgulanmış bir çalışma sistemi var.

  “Girdi maliyetleri içinde sadece emek maliyetini düşürmenin yolları aranmakta.

  “Uluslararası küresel rekabeti gidermenin tek yolunu ucuz emekte gördüler ve bunun yanlışlığını da hep beraber görüyoruz.

  “Asgari ücretle 4 kişilik bir ailenin hayatını idame ettirmesi mümkün değil.”

  İşverenleri temsil eden TİSK’in genel sekreteri Akensel Koç ise asgari ücret seviyesinin yalnızca asgari ücretli çalışanların değil, tüm çalışanların maaşlarını etkilediğini söyledi.

  Türkiye’de kayıt dışı istihdamın yüzde 30 olduğunu ve 9 milyonun üzerindeki kayıt dışı çalışanların devlete yıllık 150 milyar TL’nin üzerinde kayıplar yarattığını vurgulayan Koç, kayıt dışı işçi oranının bir puan bile düşürülmesinin ülke ekonomisine büyük katkısı olacağını belirtti.

  Komisyon önümüzdeki haftalarda üç toplantı daha yaptıktan sonra kararını açıklayacak.

 4. Reuters anketi: Yıllık enflasyonun Kasım ayında son üç yılın en yüksek seviyesi olan yüzde 20,7’ye yükselmesi bekleniyor

  pazar

  Reuters bugün 15 ekonomistle yaptığı Kasım ayı enflasyon anketinin sonucunu açıkladı.

  Ekonomistlerin Kasım’daki yıllık enflasyon beklentilerinin ortalaması yüzde 20,7 oldu. Tahminler yüzde 19,3 ile 21,06 arasında değişti.

  Kasım enflasyonunun aylık yüzde 3 olacağı tahmin edildi.

  Ajans enflasyonun gıda, kira ve yakıt fiyatlarındaki artışın yanı sıra TL’nin değer kaybı nedeniyle de yükseldiğini aktardı.

  Ekim ayında resmi enflasyon yıllık yüzde 19,89 olarak açıklanmış, akademisyenlerin oluşturduğu bağımsız ENAGrup ise yıllık enflasyonu yüzde 49,87 olarak hesaplamıştı.

 5. Merkez Bankası Para Politikası Kurulu, toplantı özetini yayınladı: Enflasyonun kısa dönemde oynak seyir izlemesi bekleniyor, TCMB enflasyon yüzde 5’e düşene kadar elindeki tüm araçları kararlıkla kullanacak

  tcmb

  Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, Para Politikası Kurulu’nun (PPK) 18 Kasım’da faizi 100 puan indirdiği toplantının özet notlarını yayınladı.

  Enflasyon beklentisinin yıl sonu için yüzde 19,31’e, 12 ay sonrası için yüzde 15,61’e yükseldiğini belirten PPK, dünyadaki pek çok merkez bankasının enflasyondaki artışı geçici olarak gördüğünü ekledi.

  PPK, para politikasının dezenflasyon sürecini en kısa sürede tesis edecek şekilde belirleneceğini açıkladı.

  Kurul, küresel arz sorunları ve para politikasının etki alanı dışındaki faktörler nedeniyle enflasyonun 2022’nin ilk yarısında da yüksek olmasını beklediklerini, fakat bunun geçici olacağını belirtti.

  Toplantı özetinde şu ifadeler yer aldı:

  “Enflasyonun kısa dönemde, başta emtia fiyatları ve yönetilen/yönlendirilen fiyatlar olmak üzere arz ve talep yönlü çeşitli unsurların etkisiyle oynak bir seyir izlemesi beklenmektedir.

  “TCMB, fiyat istikrarı temel amacı doğrultusunda enflasyonda kalıcı düşüşe işaret eden güçlü göstergeler oluşana ve orta vadeli yüzde 5 hedefine ulaşıncaya kadar elindeki tüm araçları kararlılıkla kullanmaya devam edecektir.”

 6. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin: Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun ilk toplantısı 1 Aralık’ta

  bilgin

  Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun ilk toplantısının 1 Aralık’ta gerçekleşeceğini açıkladı.

  Anadolu Ajansı’na konuşan Bilgin, toplantının yüz yüze gerçekleştirileceğini de ekledi.

  Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nda işçileri Türk-İş, işverenleri Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) temsil edecek.

  İşçi, işveren ve hükümet temsilcilerinden beşer üyenin olduğu komisyon, Aralık sonuna kadar yapılacak dört toplantıyla yeni yılda geçerli olacak asgari ücret rakamını belirleyecek.

  Bu yıl asgari ücret brüt 4 bin 203 lira 56 kuruş, net 2 bin 825 lira 90 kuruş olarak uygulanıyor.

 7. DİSK’ten 18 ilde ‘Geçinmek istiyoruz’ açıklaması

  DİSK

  Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu(DİSK), 18 ilde “Artık yeter, geçinmek istiyoruz” başlığıyla birer basın açıklaması yapacaklarını duyurdu.

  Aralarında İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya ve Diyarbakır'ın da olduğu illerdeki etkinlikler 25 ve 26 Kasım’da düzenlenecek.

  View more on twitter
 8. Akaryakıt zammı nedeniyle benzin istasyonlarına akın edenler anlatıyor

  Gece yarısından itibaren geçerli olan akaryakıt zammı nedeniyle benzin istasyonlarına akın edenler BBC Türkçe'ye konuştu:

  ❝350 liraya dolan depo, şu anda 500 liraya doluyor. Türk lirasının değerini koruyamamak, her şeye zam demek.❞

  View more on twitter
 9. İstanbul Emniyet Müdürlüğü, dün akşamki kur ve zam protestolarında beş ilçede 70 kişinin gözaltına alındığını açıkladı

  gözaltılar

  İstanbul Emniyet Müdürlüğü, kurdaki artış ve zamların protesto edildiği dün akşamki eylemlerde 70 kişinin gözaltına alındığını duyurdu.

  “Geçinemiyoruz” ve “Hükümet istifa” pankartlarının taşındığı eylemlere dair bir açıklama yapan Emniyet, Kadıköy, Şişli, Eyüpsultan, Bakırköy ve Beylikdüzü ilçelerindeki gösterilerde 46 erkek ve 24 kadının gözaltına alındığını açıkladı.