Hollanda

 1. Yusuf Özkan

  Lahey, Hollanda

  Pazar günkü protestoya çok sayıda kişi katıldı

  Hollanda'da çocuklar ve hayvanlara yönelik cinsel istismar görüntülerinin serbest bırakılmasını savunan Yardımseverlik, Özgürlük ve Çeşitlilik Partisi'nin (PNVD) yeniden açılması, Pazar günü Utrecht kentinde düzenlenen gösteri ile protesto edildi.

  Daha fazla bilgi
  next
 2. Yusuf Özkan

  Lahey, Hollanda

  Gert Wilders

  Hollanda'da ana muhalefetteki aşırı sağcı Özgürlük Partisi (PVV) lideri Geert Wilders'in, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın karikatürünün yer aldığı "terörist" yazılı Twitter mesajına Ankara'dan sert tepki geldi.

  Daha fazla bilgi
  next
 3. Yusuf Özkan

  Lahey, Hollanda

  Hollandalı Covid-19 hastaları helikopterle Almanya'ya taşınıyor.

  Hollanda'da son haftalarda koronavirüs vakalarının hızla artması sonucu hastanelerde ortaya çıkan kapasite sorunu nedeniyle, yoğun bakımdaki bazı Covid-19 hastaları Almanya'daki hastanelere naklediliyor. Lahey'den Yusuf Özkan'ın haberi.

  Daha fazla bilgi
  next
 4. Belçika Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Wilmès koronavirüs nedeniyle yoğun bakıma kaldırıldı

  Yusuf Özkan

  Lahey, Hollanda

  Sophie Wilmes
  Image caption: Sophie Wilmes

  Koronavirüs testi pozitif çıkan Belçika Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Sophie Wilmès, durumunun giderek kötüleşmesi üzerine Brüksel'deki Delta Hastanesi'nde yoğun bakım ünitesine kaldırıldı.

  Koronavirüs salgınını Belçika Başbakanı olarak yöneten 45 yaşındaki Wilmès, görevi birkaç hafta önce Alecander De Croo'ya devretmişti. Yeni kurulan hükümette başbakan yardımcılığı ve dışişleri bakanlığı görevlerini üstlenen Belçikalı politikacı, 17 Ekim günü koronavirüs testinin pozitif çıktığını duyurmuştu.

  Durumu giderek kötüleşen Wilmès'in, dün gece hastaneye kaldırılarak yoğun bakımda tedavi altına alındığı açıklandı. Brüksel'deki Delta Hastanesi sözcüsü, eski başbakanın durumunun stabil olduğunu, tedbir amacıyla yoğun bakıma alındığını söyledi.

  Wilmès, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, ev dışında gerekli önlemleri aldığını, enfeksiyonun muhtemelen aile çevresinden bulaşmış olabileceğini belirterek, "Ne yazık ki vakaların çoğalması, kimsenin güvende olmadığını gösteriyor. Kendinize ve özellikle birbirinize iyi bakın" demişti.

  Belçika, son dönemde hızla artan koronavirüs vakaları nedeniyle, Çek Cumhuriyeti'nin ardından Avrupa'da ikinci dalgayı en ağır yaşayan ikinci ülke haline geldi.

 5. Hollanda 1. Ligi takımlarından AZ'nin 12 futbolcusunda koronavirüs saptandı

  Yusuf Özkan

  Lahey, Hollanda

  AZ Alkmaar ekibi

  Perşembe günü İtalya'nın Napoli takımıyla UEFA Avrupa Ligi'nde karşı karşıya gelecek olan Hollanda 1. Ligi (Eredivise) ekiplerinden AZ'de 8 futbolcunun daha koronavirüs testi pozitif çıktı.

  Buna rağmen Hollanda ekibi, Avrupa Futbol Federasyonu (UEFA) kuralları gereği, Napoli maçına çıkmak zorunda.

  Cuma günü de A takımından 4 futbolcu ile teknik personel ve genç takım oyuncularının da aralarında bulunduğu toplam 9 kişide koronavirüs saptanmıştı. Futbolcular ve teknik personel, karantinaya alınmıştı.

  Maç ertelenebilecek mi?

  Bugün yapılan testler sonucu, Covid - 19'lu futbolcu sayısı 12'ye yükselen Hollanda ekibi, Napoli ile oynanacak UEFA Avrupa Ligi maçı öncesinde de zor anlar yaşıyor.

  UEFA kuralları gereği, kadroda en az 13 futbolcunun bulunması halinde maçlar oynanabiliyor. Bu nedenle UEFA yönetimi, Napoli - AZ maçının ertelenmeyeceğini, planlandığı gibi devam edeceğini bildirdi.

  Hollanda medyasına göre UEFA kaynakları, bu koşullarda Napoli - AZ maçının, ancak ve ancak yerel otoritelerin yasaklama kararı alması halinde ertelenebileceğini söylüyor.

  İtalyanlar ise, 12 futbolcusunda koronavirüs saptanan Hollanda ekibinin Napoli'ye gelmesine karşı çıkıyor.

  Napoli Spor Meclisi üyesi Ciro Borriello, AZ'nin tüm ekibinin karantinaya alınması gerektiğini savunarak, maçın iptal edilmesini istedi.

  İtalyan yetkili, Hollanda ekibine, "Napoli'ye gelmeyin” çağrısı yaptı.

  AZ yönetimi, Hollanda Futbol Federasyonu ve UEFA yetkilileri ile temasta bulunarak, Perşembe günü 18:55'te Napoli'de oynanması planlanan maç konusunda çözüm arıyor.

  İtalyan yetkililerin iptal kararı almaması halinde Alkmaar ekibi, yarın 17 kişilik bir ekiple Napoli'ye gidecek.

 6. Yusuf Özkan

  Lahey, Hollanda

  Hollanda'da cinsiyet eşitliği kapsamında kadınlara da zorunlu askerlik yükümlülüğü getirildi

  Ülkede bu haftadan itibaren, 17 yaşına giren 2003 doğumlu tüm genç kadınlara askerlik celbi gönderilecek. Celp gönderilecekler arasında, 7 Aralık'ta 17 yaşına basacak olan, Hollanda tahtının varisi Prenses Amalia da bulunuyor. Lahey'den Yusuf Özkan'ın haberi.

  Daha fazla bilgi
  next
 7. Amsterdam

  Hollanda'da polis gençlerin otel odası tutarak düzenledikleri kalabalık partileri engellemeye çalışıyor. Belçika'da ise gençler nargile kafelerde toplanarak koronavirüs önlemlerine meydan okuyor.

  Daha fazla bilgi
  next
 8. Yusuf Özkan

  Lahey, Hollanda

  Kral Willem-Alexander ve Kraliçe Maxima

  Hollanda Kralı Willem - Alexander ve ailesi, Cuma günü çıktıkları Yunanistan tatilini siyaset ve kamuoyundan yükselen tepkiler üzerine yarıda keserek, Cumartesi gecesi tarifeli bir uçakla ülkelerine geri döndü.

  Daha fazla bilgi
  next
 9. Yusuf Özkan

  Lahey, Hollanda

  Kral Willem-Alexander

  Hollanda'da hükümetin "zorunlu olmadıkça evden çıkılmaması" uyarısına rağmen Cuma günü eşi ve çocuklarıyla birlikte Yunanistan'a tatile giden Kral Willem-Alexander, halkın yoğun tepkisi üzerine tatilini yarıda keserek ülkesine dönme kararı aldı.

  Daha fazla bilgi
  next
 10. Yusuf Özkan

  Lahey, Hollanda

  Hollanda'da bir ameliyathane

  Hollanda hükümeti, ölümcül hastalığa sahip 1-12 yaş arasındaki çocuklar için, yaşamlarını sona erdirme izni verecek. Hollanda Halk Sağlığı Bakanı Hugo de Jonge, Meclis'e gönderdiği mektupta, çaresiz hastalığa sahip çocuklar için "yaşamın aktif olarak sonlandırılmasının mümkün kılınacağını" bildirdi.

  Daha fazla bilgi
  next