Tayvan

 1. Çin savaş uçağı

  Tayvan Savunma Bakanı, Pekin'in Çin'in bir parçası olarak kabul ettiği adayı 2025'e kadar işgal edebileceğini düşündüklerini söyledi. Çin'in askeri bölgedeki askeri hareketliliği artarken ABD Başkanı Joe Biden, Çinli mevkidaşı Şi Jinping'le yaptığı görüşmede "Tayvan Anlaşması'na bağlı kalalım" mesajı verdi.

  Daha fazla bilgi
  next
 2. Judo eğitmeninin çalışma izninin bulunmadığı da anlaşıldı

  Tayvan'da judo dersinde 27 kez yere atılan 7 yaşındaki bir çocuk yaşamını yitirdi. Adı açıklanmayan çocuk, Nisan ayında judo egzersizleri sırasında hocası ve dersteki başka biri tarafından yere atılması sonrası beyin kanaması geçirmişti. Komaya giren çocuk, yaşam destek cihazına bağlı olarak yaşatılıyordu.

  Daha fazla bilgi
  next
 3. Train wreck and rescue crews

  Tayvan'da Cuma günü en az 50 kişinin hayatını kaybettiği tren kazasına neden olmakla suçlanan şantiye şefi gözaltına alındı. İlk belirlemelere göre Lee Yi-hsiang'ın sorumluluğundaki demiryolu hattı yakınındaki tepeye park edilen vinç, henüz belirlenemeyen nedenle rayların üzerine kaymış, tünele girmek üzere olan yolcu treni de raydan çıkmıştı.

  Daha fazla bilgi
  next
 4. suşi

  Tayvan'da bir restoranın suşi promosyonundan yararlanmak için onlarca kişi ismini "somon" olarak değiştirdi. Yetkililer, isim değiştirme başvurularının kurumlarda zaman kaybına yol açtığını belirterek durdurulmasını istedi.

  Daha fazla bilgi
  next
 5. Tamara Gil

  BBC Mundo

  Chinese workers operate a cloud seeding cannon

  Çinli yetkililer yıllardır "iklim manipülasyonu" olarak adlandırılan programlar yürütüyor. Aralık ayında ise bunu bir üst seviyeye taşıdılar: Merkezi hükümet, iklim kontrolü uygulamalarını ülke geneline yaymayı planladığını duyurdu. Yetkililer 2025'e kadar yapay yağmur ve kar programının 5,5 milyon kilometreye yayılarak ülkenin yüzde 60'ını kapsamasını hedefliyor. Peki bu uygulama neden tartışma yarattı?

  Daha fazla bilgi
  next
 6. PAYLAŞIM

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Cuma günkü depremin ardından yardım teklifinde bulunan ülkelere teşekkür ettiği tweetini silmesi, Tayvan basınında yankı buldu. Tayvan gazeteleri, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın tweetini Çin'in baskısıyla silmek zorunda kaldığını öne sürdü.

  Daha fazla bilgi
  next