Balkanlar

 1. Yusuf Özkan

  Lahey, Hollanda

  Salih Mustafa

  Sırbistan'a karşı verilen bağımsızlık mücadelesinde etkin rol oynayan Kosova Kurtuluş Ordusu'nun (UÇK) eski komutanlarından Salih Mustafa, Lahey'deki yargılaması sırasında Kosova Savaş Suçları Özel Mahkemesi'ni "Gestapo'ya" benzetti.

  Daha fazla bilgi
  next
 2. Yusuf Özkan

  Lahey, Hollanda

  Kosova Cumhurbaşkanı Haşim Taçi

  Kosova Cumhurbaşkanı Haşim Taçi, Kosova savaşı sırasında işlediği öne sürülen savaş suçlarıyla ilgili olarak Lahey'deki Kosova Savaş Suçları Özel Mahkemesi'ne sunulan iddianamenin kabul edilmesinden sonra istifasını açıkladı. Taçi, Şahey'e getirilerek gözaltına alındı.

  Daha fazla bilgi
  next
 3. Türkiye ve Yunanistan da dahil 6 Balkan ülkesinden ortak tatbikat

  Türkiye ordusu
  Image caption: Arşiv

  Milli Savunma Bakanlığı (MSB) tarafından yapılan açıklamada aralarında Türkiye ve Yunanistan'ın da olduğu 6 ülkenin Balkan Ülkeleri Özel Kuvvetler Tatbikatı'nda bir araya geldiğini duyuruldu.

  MSB, Twitter'ya açıklamasında, "Türkiye, Romanya, Yunanistan, Bulgaristan, Arnavutluk ve Kuzey Makedonya’dan Özel Kuvvet unsurlarının katılımıyla Balkan Ülkeleri Özel Kuvvetler Tatbikatı, Romanya’da gerçekleştiriliyor" denildi.

  Tatbikat, 25 Eylül tarihine kadar sürecek.

  "Amaç dostluğu ve koordinasyonu geliştirmek"

  MSB ayrıca tatbikatın amacını ise şu sözlerle açıkladı:

  "Tatbikatın maksadı; Balkan ülkelerinin Özel Kuvvetleri arasında dostluk, iş birliği ve koordinasyonu geliştirmek, karşılıklı bilgi ve tecrübe paylaşımında bulunmak, birlikte harekât icra edebilme kabiliyetlerini geliştirmektir."

  View more on twitter
 4. Srebrenitsa

  "İkinci Dünya Savaşı'ndan bu yana Avrupa'daki en büyük katliam" olarak nitelendirilen Srebrenitsa Katliamı'nın üzerinden 25 yıl geçti. Sadece birkaç gün içinde en az 8 bin 372 Boşnak'ın katledildiği Srebrenitsa'da şu ana kadar 6 bin 500 kurbanın kimlikleri tespit edilebildi. Bu yıl da 36 kurban Potacari Mezarlığı'na defnedilecek.

  Daha fazla bilgi
  next
 5. Romanya: 'Belirti göstermeyen Covid hastaların zorla hastanede tutulması hak ihlali' kararı sonrası 624 kişi hastaneden çıktı

  Romanya'da test yapan doktorlar
  Image caption: Ülkede bugün rekor sayıda vaka tespit edildi.

  Romanya'da, Anayasa Mahkemesi'nin Covid-19'u belirtisiz ya da hafif geçirenlerin hastanede zorla tutulmasının hak ihlali olduğuna karar vermesinin ardından, yüzlerce hastanın hastanelerden çıktığı belirtildi.

  Sağlık Bakanı Nelu Tataru, hastaneden ayrılmak isteyen Covid-19 pozitif 624 hastanın, virüsü topluluklarına yayabileceklerini söyledi.

  Tataru ayrıca, ülke dışından geldikten sonra zorunlu karantinaya giren 50 bin kişinin de, doktorların söylediklerini hiçe sayıp, evlerini terk ettiklerini vurguladı.

  Romanya'da bugün 614 kişiyle salgının başlamasından bu yanaki en yüksek vaka sayısı bildirildi.

  Toplam vaka sayısı 30.789 olurken, 1834 kişi hayatını kaybetti.

 6. Kosova Cumhurbaşkanı Taçi ifade vermek için Lahey'e gidecek

  Yusuf Özkan

  Lahey, Hollanda

  Haşim Taçi

  Kosova Cumhurbaşkanı Haşim Taçi, ülkesindeki savaş suçlarını araştırmak için Lahey'de kurulan özel mahkemeye ifade vermek için Pazartesi günü Hollanda'ya gelecek.

  Haşim Taçi, bu bilgiyi Facebook hesabından paylaşarak, "Pazartesi günü Lahey'e seyahat ediyorum çünkü mahkeme tarafından görüşmeye çağrıldım" dedi.

  Lahey'deki Kosova Özel Mahkemesi, Taçi'nin de aralarında bulunduğu 9 kişiyi, savaş ve insanlığa karşı suç işlemekle itham etmişti.

  Kosova Cumhurbaşkanı, bu akşam Facebook hesabı aracılığıyla yaptığı yazılı açıklamada, ülkesinin bir savaş kurbanı olmasına rağmen, savaş suçu iddialarıyla ilgili olarak uluslararası yargı kurumlarıyla daima işbirliği yaptığını söyledi.

  100 kişinin ölümüyle suçlanıyorlar

  Savaş suçu işlediğine ilişkin iddiaları redden Taçi, "Vatandaşlarım ve ben, uluslararası adaletle onur ve dürüstlükle karşılaşacağız" dedi.

  Kosova'da 1990'larda yaşanan bağımsızlık savaşı sırasında işlenen suçları araştırmak amacıyla 2015 yılında Lahey'de kurulan özel mahkeme, Taçi'nin de aralarında bulunduğu 9 kişiyi; siyasi muhalifler, Kosovalılar, Arnavutlar, Sırplar ve Romanlar da dahil olmak üzere yaklaşık yüz kişilik bir grubun ölümlerinden sorumlu tutuyor.

  Taçi ile Kosova'daki Demokrat Parti lideri ve eski Kosova Parlamentosu Başkanı Kadri Veseli'nin de aralarında bulunduğu zanlılar, savaş ve insanlığa karşı suç işlemekle itham ediliyor.

  Haşim Taçi, Kosovalı Arnavutlar'ın 1998 - 1999 yılları arasında Sırplar'a karşı başlattığı bağımsızlık savaşında, Kosova Kurtuluş Ordusu'nu (UÇK) yönetti.

  10 binden fazla kişinin öldüğü savaş, NATO'nun hava saldırılarının ardından sona erdi.

  Kosova'nın 2008 yılında bağımsızlığını ilan etmesinin ardından Taçi, 100 kadar devletin tanıdığı ülkenin ilk başbakanı oldu.

 7. Romanya'da, son 24 saatte tespit edilen 555 yeni vakayla rekor kırıldı

  Bükreş'te bir çocuk parkı

  Romanya, ülkedeki ilk koronavirüs vakasının ortaya çıkmasından bu yana, en yüksek sayıdaki günlük vaka sayısını açıkladı.

  Son 24 saatte tespit edilen rekor sayıdaki, 555 vakayla, ülkedeki toplam vaka sayısı 30.175'e çıktı.

  Ülkede en son 500'den fazla vaka, 523 vakanın tespit edildiği 11 Nisan'da açıklanmıştı.

  Şu ana dek Romanya'da Covid-19'dan ölenlerin sayısı ise 1817.

  Hollanda ve Avusturya, artan vaka sayıları nedeniyle Balkan ülkelerine yönelik yeni önlemler almıştı.

  Hollanda hükümeti, Sırbistan ve Karadağ vatandaşlarına sınırlarını yeniden kapatırken, Avusturya, Romanya, Bulgaristan ve Moldova'ya seyahat edilmemesi uyarısı yaptı.

 8. Karadağ resmen koronavirüs vakası olmayan tatil destinasyonu oldu

  Karadağ

  Balkanların Adriyatik kıyısındaki ülkesi Karadağ, ilk vakanın ortaya çıkışından 68 gün sonra "0 vaka tespit edilen koronavirüssüz" ülkeler arasında girdi.

  Sağlık Bakanı Yardımcısı Dr. Vesna Miranovic, "Sağlık sistemimiz, turizmin yeniden canlanması için uygun koşulların oluşmasını sağladı. Şimdi turistler için kuralları oluşturmaya çalışıyoruz ki gelen turistler mümkün olduğunca esnek hareket ederek tatilin tadını çıkarabilsinler" dedi.

  Miranovic, yeni salgınlarda her an ikinci dalgaya hazırlık olmak gerektiğini hatırlatarak "Dikkatli ve disiplinli olmaya devam etmeliyiz. Kapalı alanlarda maske takmaya her an fiziksel mesafeyi korumaya devam etmeliyiz" uyarısında bulundu.

 9. Tamara Kovacevic

  BBC News

  Woman holding a beehive with bees flying around

  92. Oscar ödüllerinde, uluslararası film ve belgesel kategorilerinde aday gösterilen Honeyland, Kuzey Makedonya'da Türk bir arıcı olan Hatice Muratova'nın hikayesini anlatıyor. Film, güçlü ekolojik mesajının yanı sıra bir kadının merkezde olduğu hikayesi ile dünya çapında beğeni topladı.

  Daha fazla bilgi
  next