15 Temmuz darbe girişimi

 1. bylock

  15 Temmuz 2016 darbe girişiminde şifreli haberleşme programı olarak kullanıldığı ifade edilen ByLock'un lisans sahibi David Keynes'in, 9 Haziran'da İstanbul'a gelerek teslim olduğu ve tutuklandığı ortaya çıktı. Keynes hakkında 15 yıla kadar hapis cezası isteniyor.

  Daha fazla bilgi
  next
 2. CHP’den 15 Temmuz’da TBMM’de özel oturum yapılmamasına tepki

  ANMA

  Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Grup Başkanvekili Özgür Özel, 15 Temmuz darbe girişiminin beşinci yıldönümünde TBMM’de özel oturum yapılmamasına tepki gösterdi.

  Özel, “Yapılan özel oturumlara eksiksiz iştirak ettik. Ancak süreç, 15 Temmuz’un siyasi açıdan araçsallaştırma sürecine evrildi” diye konuştu.

  Özel, darbe girişimi gecesindeki duruşlarından dolayı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na teşekkür ettiğine bizzat tanıklık ettiğini ve darbeye karşı bildirinin Meclis’teki sığınakta bütün milletvekilleriyle birlikte yazıldığını kaydetti.

  CHP’li milletvekilleriyle birlikte TBMM’deki 15 Temmuz Anıtı önünde saygı duruşunda bulunan ve anıta karanfil bırakan Özel şunları söyledi:

  Quote Message: Yapılan özel oturumlara eksiksiz iştirak ettik. Ancak süreç, 15 Temmuz’un siyasi açıdan araçsallaştırma sürecine evrildi. Bazı ittifaklar o günü kendi doğum günleri olarak ilan ettiler. 15 Temmuz’u hep birlikte sahiplenme yerine bizim 15 Temmuzumuz ve siz yoktunuz biçimine dönüştürmeye çalışan bir anlatı içine girdiler. Bugün Meclis’te özel oturum yapılmamasının başka bir izahı yoktur. Burada törenler düzenlenip, o törene sadece bir partinin genel başkanının konuşmacı olmasının başka izahı yoktur. Biz 15 Temmuz günü durduğumuz yerdeyiz. Ancak 20 Temmuz günü, 15 Temmuz’daki kanlı darbe girişimini araçsallaştırıp ilan edilen olağanüstü halle, Meclisin alınan yetkilerinin, OHAL’de yapılan referandumun, OHAL şartlarında yapılan seçimin ve kamu gücünün devletin bütün imkanlarının bir ittifakın lehine seferber edildiği seçimin ülkeyi getirdiği nokta ortadadır."
  View more on twitter
 3. Erdoğan: Kimsenin 15 Temmuz'da milletin verdiği şanlı mücadeleyi önemsizleştirmeye hakkı yoktur

  Erdogan
  Image caption: Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve TBMM Başkanı Mustafa Şentop, 15 Temmuz gecesi TBMM'ye atılan ilk bombanın düştüğü yere karanfil bıraktı.

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 15 Temmuz darbe girişiminin 5'inci yıl dönümünde Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde (TBMM) gerçekleştirilken etkinlikte yaptığı konuşmada, "15 Temmuz; milletin, milli iradenin, demokrasiye gönül verenlerin zaferidir" diye konuştu.

  Türkiye'nin 15 Temmuz'daki darbe girişiminde işgal teşebbüsünü engellediğini belirten Erdoğan, "Hiç kimsenin, özellikle bu güzide çatı altında (Meclis) görev yapanların 15 Temmuz gecesi milletin verdiği bu şanlı mücadeleyi önemsizleştirmeye hakkı yoktur" dedi.

  'Dış destekli bir işgal hareketi'

  Törende konuşan TBMM Başkanı Mustafa Şentop ise 15 Temmuz darbe girişiminin Türkiye’ye yönelik dış destekli bir işgal hareketi olduğunu söyledi.

  Şentop, "Türkiye'deki darbecilerin ve destekçilerinin ayırt edici vasfı, hiçbir bakımdan milli olmamalarıdır. Bu mücadeleyi zayıflatmak, itibarsızlaştırmak ve hafifletmek, esasen Türkiye’ye suikast manası taşır" diye konuştu.

 4. İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener'den 15 Temmuz mesajı: 'Milet iradesi karşısında hiçbir güç duramaz'

  İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Twitter'da 15 Temmuz darbe girişiminin yıl dönümü için bir mesaj paylaştı.

  View more on twitter
 5. Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş: 'İmam' isminin FETÖ'nün temsilcileri için kullanılması kabul edilemez

  Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, Fethullah Gülen yapılanması mensubu kişiler hakkında “imam” ünvanı kullanılmasına tepki gösterdi.

  Twitter hesabından paylaşım yapan Erbaş, "İmam, Peygamber Efendimizin (s.a.s) en önemli vasıflarından biridir ve Onun dünyada yüz binlerce varisinin meslek unvanıdır. 'İmam' isminin FETÖ'nün temsilcileri için kullanılması kabul edilemez. Tüm kardeşlerimi bu konuda dikkatli olmaya davet ediyorum" dedi.

  View more on twitter

  Kamuoyunda Gülen yapılanması mensubu kişiler, sorumlu olduğu kurum veya kuruluşlar olması durumunda, "o kurumun imamı" olarak anılıyordu.

 6. TBMM’nin 15 Temmuz anma programı 12.00’de başlayacak

  15 Temmuz darbe girişiminin yıldönümünde TBMM’nin Demokrasi ve Milli Birlik Günü programı saat 12.00’de Meclis içindeki 15 Temmuz Şehitler Anıtı önünde başlayacak. Törende Cumhurbaşkanı Erdoğan ile TBMM Başkanı Şentop da konuşacak.

  Erdogan ve Sentop
 7. Erdoğan

  15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü Anma Programı ile Demokrasi Müzesi Açılış Töreni'nde konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Kritik yol ayrımlarının çoğunu geride bıraktık. Şimdi önümüzde 2023 hedeflerimize Cumhur İttifakı olarak son bir eşik var. Onu da aştığımızda artık ülke ve millet olarak yeni bir döneme giriyoruz" dedi. Gelişmeler canlı anlatım sayfamızda.

  Daha fazla bilgi
  next
 8. Akıncı Üssü davasında 475 sanık hakkında verilen hükmün gerekçesi açıklandı

  15 Temmuz darbe girişimin merkez üssü olan Akıncı Üssü davasında 475 sanık hakkında verilen hükmün gerekçesi açıklandı.

  DHA'nın aktardığı habere göre gerekçeli kararda, "darbe girişimini yöneten Kemal Batmaz'ın Hava Kuvvetleri, Nurettin Oruç'un Jandarma, Hakan Çiçek'in Deniz Kuvvetleri, Adil Öksüz'ün ise TSK imamı olduğu" belirtildi.

  Kararda darbe girişiminin, "Gülen ve tepe yöneticileriyle anlık iletişim halinde olan Akıncı Üssündeki sivil imamların talimatıyla gerçekleştiği" vurgulandı.

 9. Orhan İnandı

  Kırgızistan Cumhurbaşkanı Sadır Caparov'un sözcüsü Erbol Sultanbayev, Orhan İnandı'nın MİT tarafından yakalanıp Türkiye'ye götürülmesinde Kırgızistan yönetiminin hiçbir rolü olmadığını açıkladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan Kırgızistan'da kaybolan ve bir aydır haber alınmayan, Gülen yapılanmasıyla ilişkili Sapat okullarının kurucusu Orhan İnandı'nın MİT operasyonuyla Türkiye'ye getirildiğini açıklamıştı.

  Daha fazla bilgi
  next
 10. Ece Göksedef & Mahmut Hamsici

  BBC Türkçe

  Ahmet Davuoğlu'nun liderliğindeki Gelecek Partisi geçtiğimiz günlerde siyasi ahlak reformunu savunan Temiz Siyaset Belgesi'ni kamuoyuna açıkladı.

  Gelecek Partisi Genel Başkanı ve eski Başbakan Ahmet Davutoğlu, görevde olduğu döneme ve gündemdeki konulara dair BBC Türkçe'den Ece Göksedef ve Mahmut Hamsici'nin sorularını yanıtladı. Davutoğlu, Başbakan ve AKP Genel Başkanı olduğu dönemde, partinin Sedat Peker'le hiçbir ilişkisinin olmadığını ancak kontrolü dışında ilişkiler kurulmuşsa bunu bilemeyeceğini söyledi.

  Daha fazla bilgi
  next