15 Temmuz darbe girişimi

 1. ERDOGAN

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 15 Temmuz darbe girişiminin 4. yıldönümü nedeniyle ulusa sesleniş konuşması yaptı. Erdoğan, "Bu devletin daha hayata geçirecek çok potansiyeli var" dedi. Türkiye ve dünyadan gelişmeler gün boyu canlı anlatım sayfamızda.

  Daha fazla bilgi
  next
 2. 15 Temmuz'un bilançosu

  15 Temmuz

  Cumhuriyet gazetesi 15 Temmuz 2016'da yaşanan darbe girişimini bilançosunu yazdı.

  Habere göre,

  • 15 Temmuz darbe girişiminde 251 kişi hayatını kaybetti, 2 bin 194 kişi yaralandı.
  • 21 Temmuz 2016’da ilan edilen olağanüstü hal (OHAL) 18 Temmuz 2018 itibarıyla sona erdi. OHAL toplamda 7 kez uzatılarak 2 yıl sürdü.
  • OHAL döneminde 37 Kanun Hükmünde Kararname (KHK) çıkarıldı.
  • OHAL kapsamında çıkarılan KHK’ler ile 131 bin 922 'tedbir' gerçekleşti. OHAL’de en az 125 bin 678 kamu görevlisi ihraç edildi, 270 kişinin öğrencilikle ilişiği kesildi, 2 bin 761 kurum ve kuruluş kapatıldı, 3 bin 213 personelin rütbesi alındı.
  • OHAL sürecinde toplam 204 medya kuruluşu kapatıldı. Kapatılan 179 medya kuruluşu arasında 53 gazete, 37 radyo istasyonu, 34 televizyon, 29 yayınevi, 20 dergi ve 6 haber ajansı bulunuyor.
  • 2 yılda 6 bin 81 akademisyen ve üniversitelerin idari kadrosundan bin 427 personel ihraç edildi, bu ihraç kararlarından 185’i kaldırıldı.
  • 234 bin 419 pasaport iptal edildi. Pasaport tahditleri aşamalı olarak kaldırıldı.
  • 80’i raportör 250 personelin görevlendirildiği OHAL Komisyonu’na toplamda 126 bin 200 başvuru yapıldı. Başvuruların 77 bin 900’üne yönelik karar çıktığını, 48 bin 300’ünün ise incelenme aşamasında olduğunu açıkladı. Karar verilen 77 bin 900 başvurunun 6 bini kabul, 71 bin 900’ü ise reddedildi.
  • OHAL sonrası 2 bin 49 TSK personeli ihraç edildi, 176 emekli askerin rütbesi geri alındı.
  • 500 bini aşkın kişi gözaltına alındı, 30 binden fazla kişi tutuklandı.
  • Haziran ayında karara bağlanan Genelkurmay Çatı Davası’nda “Yurtta Sulh Konseyi” üyesi olmakla suçlanan 16 sanıktan her biri 141 kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırıldı.
  • Geçen üç yılda, yargılaması süren 8 darbe girişimi davasında, Ankara’da bin 404, İstanbul’da 255 olmak üzere toplam bin 659 darbe sanığı halen yargılanıyor.
  • 15 Temmuz darbe girişimi sırasında savaş uçakları ve zırhlı araçlarla can kaybının yanı sıra hasara neden olan darbe sanıkları hakkında yaklaşık 127 milyon liralık tazminat davası açıldı.
 3. 15 Temmuz’da TBMM’deki anma etkinliği için katılımcılara Covid-19 testi zorunluluğu

  Darbe girişimi sırasında TBMM binası da hasar görmüştü
  Image caption: Darbe girişimi sırasında TBMM binası da hasar görmüştü

  TBMM’de 15 Temmuz darbe girişiminin dördüncü yıldönümü nedeniyle TBMM’de sabah saatlerine kadar bir dizi anma etkinliği düzenlenecek.

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve TBMM Başkanı Mustafa Şentop’un katılımıyla TBMM 15 Temmuz Şehitler Anıtı’nda anma töreni yapılması planlanırken, pandemi gerekçesiyle bu yıl TBMM Genel Kurulu’nda özel oturum yapılmayacak.

  Program kapsamında bombanın düştüğü alana karanfil bırakılacak, saygı duruşu yapılacak, İstiklal Marşı okunacak. Daha sonra Kuran ve dua okunacak.

  TBMM’deki anma töreni programına Meclis Başkanlığı, tüm siyasi parti gruplarını davet ederken, Cumhurbaşkanlığının talebi doğrultusunda törene katılacakların öncesinde Covid-19 testi yaptırmasının istendi.

  Bunun üzerine törene katılacak siyasi parti temsilcileri test yaptırdı. Törene katılacağı belirtilen İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’de test yaptıran isimler arasında yer aldı.

  Kılıçdaroğlu katılmayacak

  Meclis'te yapılacak törene MHP Lideri Devlet Bahçeli’nin de katılması bekleniyor.

  CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ise törene grup toplantısı girişinde gazetecilerin sorusu üzerine, katılmayacağını söyledi. Klıçdaroğlu, "Covid-19" testi istenmesi nedeniyle mi katılmıyorsunuz" sorusuna "Hayır" yanıtını verirken gerekçesini şöyle açıkladı:

  "Meclis'te daha önce özel oturum yapılıyordu. Partiler konuşuyordu. Ama biz konuşmayalım diye bu sefer böyle bir yola gittiler. O nedenle katılmayacağım. Çünkü bu doğru değil. O gün burada (Meclis’te) kim varsa, o gün kim direndiyse, onlara söz verilmeliydi. O gün burada bizim 15 arkadaşımız vardı.”

 4. Cumhurbaşkanlığı: 15 Temmuz Destanı, 4'üncü yılında Türkiye'de ve dünyada birçok programla yaşatılacak

  Ayşe Sayın

  Ankara

  Erdoğan

  Cumhurbaşkanlığı'nın, 15 Temmuz 2016'daki darbe girişiminin 4. yılı nedeniyle düzenleyeceği anma etkinlikleri programı netleşti.

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı yerleşkesindeki etkinliklerin yanısıra TBMM'deki anma etkinliklerine de katılacak.

  Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı tarafından yapılan açıklamada, “15 Temmuz Destanı, 4'üncü yılında Türkiye'de ve dünyada birçok programla yaşatılacak” denildi.

  Bu kapsamda bakanlıklar, kamu kurumları, üniversiteler ve sivil toplum kuruluşlarının, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı koordinasyonunda etkinlikler düzenleyeceği ifade edildi.

  Açıklamaya göre etkinlikler, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, Cumhurbaşkanı yerleşkesi önünde bulunan 15 Temmuz Anıtı'na çiçek koyması ile başlayacak.

  TBMM'de düzenlenecek “15 Temmuz Şehitlerini Anma Programı”na da katılacak olan Cumhurbaşkanı Erdoğan, daha sonra yakınlarını kaybetenleri Cumhurbaşkanlığı'nda ağırlayacak.

  Erdoğan, 15 Temmuz'da saat 21.00'de de “millete sesleniş” konuşması yapacak.

 5. Jandarma Genel Komutanlığı darbe girişimi davasında 86 kişi ağırlaştırılmış müebbet, 35 kişi de müebbet hapis cezası aldı

  Sincan

  15 Temmuz 2016’daki darbe girişimi sırasında Jandarma Genel Komutanlığı’ndaki eylemlerle ilgili 245 kişinin yargılandığı davada 86 sanık "anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs" suçundan ağırlaştırılmış müebbet, 35 sanık da aynı suçtan müebbet hapse çarptırıldı.

  Davanın karar duruşması, Ankara 23. Ağır Ceza Mahkemesince, Sincan Ceza ve İnfaz Kurumları Kampüsü'ndeki duruşma salonunda görüldü.

  17 sanığa darbeye yardımdan 12 yıl 6’şar ay hapis cezası alırken 15 sanığa da "kasten öldürme"den 8’er kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası aldı.

  Sanıklardan eski kurmay albay Erkan Öktem, "anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs" suçundan 1, "kasten öldürme" suçundan da 9 kez olmak üzere 10 kez ağırlaştırılmış müebbet hapse çarptırıldı.

  Firari 10 sanığın dosyası da ayrıldı.

 6. Demokrasi ve Özgürlük Adası

  Eski TBMM Başkanı Hüsamettin Cindoruk, Türkiye siyasi tarihinin son 70 yılının hem tanığı hem de aktörü. Cindoruk, Yassıada yargılamaları ve bu yargılamaları geçersiz kılan, hafta başında TBMM'de kabul edilen kanunu BBC Türkçe'ye yorumladı. Berza Şimşek ve Ege Tatlıcı'nın haberi.

  Daha fazla bilgi
  next
 7. Ankara Emniyet Müdürlüğü: 15 Temmuz gazilerine müdahalede bulunulmamıştır

  Açıklama

  Ankara Emniyet Müdürlüğü, "AK Parti Genel Merkezi önünde bekleyen 15 Temmuz gazilerine müdahale edildiği ve çok sayıda kişinin gözaltına alındığı iddialarının doğru olmadığına" dair bir açıklama yaptı.

  Bugün sosyal medyada, AKP binası önünde eylem yapmak isteyen, 15 Temmuz 2016'daki darbe girişiminde sokağa çıkan ve yaralanan kişilere müdahale edildiği, çok sayıda gözaltının olduğuna dair paylaşımlar yapıldı.

  Bunun üzerine yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

  "Dün saat 19.30 sıralarında 15 Temmuz gazilerinden oluşan 20 kişilik bir grup, özlük haklarının düzeltilmesi talebiyle AK Parti Genel Merkezi önüne gelerek beklemeye başlamıştır. Sayın Cumhurbaşkanımızın genel merkezden çıkışı esnasında, grubun hareket halindeki konvoya koşarak yönelmesi üzerine şahısların can güvenlikleri de düşünülerek görevlilerimiz tarafından yola çıkmaları önlenmiştir. Görevlilerimiz tarafından gruba yönelik herhangi bir fiziki müdahalede bulunulmadığı gibi gözaltı işlemi de yapılmamıştır."

 8. Dışişleri sözcüsünden Metin Topuz açıklaması

  Metin Topuz

  Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Hami Aksoy, ABD'nin İstanbul Başkonsolosluğu'nda görevli Metin Topuz'un 'FETÖ/PDY silahlı terör örgütüne yardım' suçlamasıyla 8 yıl 9 ay hapis cezasına çarptırılmasıyla ilgili ABD tarafından yapılan eleştirilere ilişkin "ABD makamlarını yargı bağımsızlığı ilkesine saygı duymaya ve yargıyı etkilemeye yönelik tavırlardan uzak durmaya davet ediyoruz" dedi.

  Sözcü Aksoy, Metin Topuz'un 7 gün içinde kararı istinaf etme hakkının bulunduğunu belirttiği yazılı açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

  "Esasen Metin Topuz, ABD'nin ülkemizdeki temsilciliklerinde çalışan tek FETÖ iltisaklı kişi değildir. 15 Temmuz darbe girişimi sonrasında Kara Harp Okulu'ndan ilişiği kesilen ve 2018 yılı Ekim ayında ABD Büyükelçiliği'nde çalışmaya başlayan Arif Yalçın isimli şahıs da FETÖ/PDY bağlantısı nedeniyle tutuklanarak Silivri Cezaevi'ne nakledilmiştir. Bu durum FETÖ'cülerin sadece devlet kurumlarına değil, Türkiye'deki ABD misyonlarına da sızdığını ya da sızdırıldığını göstermektedir.""15 Temmuz darbe girişimi akabinde FETÖ terör örgütünün elebaşı dahil ABD'de bulunduğu bilinen FETÖ üyelerine ilişkin olarak adli makamlarımızca yapılan iade taleplerimize bugüne kadar olumlu yanıt alınamamıştır.""Bu da ABD’nin FETÖ terör örgütüne duyarsız yaklaşımını ortaya koymaktadır. Bu yaklaşımları neticesinde ABD’nin FETÖ terör örgütü üyeleri için güvenli bir liman haline geldiğini kaygıyla müşahede ediyoruz. Türkiye’de hukukun üstünlüğü hakimdir ve Türk yargısı bağımsızdır. Ülkemiz, anayasal düzenimize ve milli birliğimize kasteden FETÖ terör örgütüyle mücadelesini evrensel hukuk ilkeleri temelinde kararlılıkla sürdürecektir.

  "ABD makamlarını yargı bağımsızlığı ilkesine saygı duymaya ve yargıyı etkilemeye yönelik tavırlardan uzak durmaya, ayrıca Türkiye’deki bağımsız yargı kararlarına siyasi anlamlar yüklemekten kaçınmaya davet ediyoruz. Kendilerini demokrasi, özgürlükler ve hukukun üstünlüğü ilkelerinin savunucusu ve sahibi konumunda gören müttefiklerimizin konu Türkiye ve insanlık düşmanı terör örgütleri olunca bu temel ilkeleri yok sayması düşündürücüdür."

 9. Sevda Noyan hakkında 6 yıla kadar hapis cezası istendi

  Sevda Noyan

  Ülke TV'de katıldığı bir programda "15 Temmuz kursağımızda kaldı, istediklerimizi yapamadık. Bizim aile 50 kişiyi götürür ... Bizim sitede hala 3-5 var, benim listem hazır" sözleriyle tepki çeken Sevda Noyan hakkında 6 yıla kadar hapis cezası istendi.

  İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Basın Suçları Bürosu, bu sözlerinin ardından Noyan hakkında soruşturma başlatmıştı.

  Savcılık 'halk arasında korku ve panik yaratmak aracıyla tehdit' suçlamasıyla iddianame düzenledi.

  İddianamede Noyan'ın 6 yıla kadar hapsi istendi.

  Ne olmuştu?

  3 Mayıs'ta Ülke TV'de yayımlanan programda Sevda Noyan'ın "15 Temmuz kursağımızda kaldı, istediklerimizi yapamadık. Bizim aile 50 kişiyi götürür ... Bizim sitede hala 3-5 var, benim liste hazır ... ayaklarını denk alsınlar" sözleri üzerine Esra Elönü de, "Ayak az kalır, dört ayaklarını denk alsınlar" ifadelerini kullanmıştı.

  Bu sözler dün sosyal medya platformlarında tepki çekti.

  Konuyla ilgili bir açıklama yapan Ülke TV ise özür dilemişti. RTÜK de Ülke TV'ye 3 kez program durdurma cezası verdi.

  Sevda Noyan: RTÜK, Ülke TV’ye 3 kez program durdurma cezası verdi

  Sevda Noyan: “Bu ülkede kim darbe yapıyorsa karşısındayım, elime ne geçiyorsa hakkımı savunurum”

 10. tutuklu

  Türkiye-ABD ilişkilerinde bir dönem ciddi kriz yaşanmasına neden olan konsolosluk çalışan Metin Topuz"un yargılandığı davada karar açıklandı. Topuz, "silahlı terör örgütüne yardım etmek" suçundan 8 yıl 9 ay hapis cezasına çarptırıldı. Dava sürecinde neler yaşandı?

  Daha fazla bilgi
  next