Psikoloji

 1. Woman sitting in a yoga position in front of a clock

  Kaygılı, tedirgin, stresli ve tükenmiş mi hissediyorsunuz? Yalnız değilsiniz. Koronavirüs salgını ve alınan önlemler ruh sağlığımızı da ciddi şekilde etkiliyor. Peki bu dönemde tükenmişlik hissinden ve depresyondan kurtulmak için neler yapabiliriz?

  Daha fazla bilgi
  next
 2. Ilgın Yorulmaz

  Tokyo

  Naomi Osaka

  18 yaşındaki Kanadalı Leylah Fernandez ile oynadığı maç sırasında umulmadık bir şekilde yenilip turnuvaya veda eden geçen senenin şampiyonu Japon kadın tenisçi Naomi Osaka, "Sanırım bir süreliğine oynamaya ara vereceğim" dedi.

  Daha fazla bilgi
  next
 3. Zoe Kleinman

  BBC Teknoloji Muhabiri

  Cambridge Üniversitesi 2,7 milyon tweet ve Facebook paylaşımını inceledi

  İngiltere'de Cambridge Üniversitesi'nin yeni bir araştırması, sosyal medyada siyasetçileri eleştiren paylaşımların, pozitif paylaşımlardan iki kat hızlı yayıldığını ortaya koydu.

  Daha fazla bilgi
  next
 4. Ilgın Yorulmaz

  Tokyo

  Naomi Osaka

  Tüm zamanların en çok kazanan kadın sporcusu Japon tenisçi Naomi Osaka'nın Fransız Açık Tenis Turnuvası'ndan çekilmesi ile sonuçlanan medyaya konuşmama kararı ve ruh sağlığıyla ilgili itirafları, ünlü sporcuların da insan olduğu gerçeğini bizlere hatırlattı.

  Daha fazla bilgi
  next
 5. Swaminathan Natarajan

  BBC News

  Ola, kendisi çocukken psikolojik destek alamadığını söylüyor

  Savaş sırasında büyümek, genç beyinlerde derin izler bırakabilir. Gazze'deki bir Filistinli psikolog, çocukluğunda yaşadığı travmaları ve bugün Gazze’deki çocuklara nasıl yardım etmeye çalıştığını anlattı.

  Daha fazla bilgi
  next
 6. Zoe Kleinman

  Teknoloji Muhabiri

  telefon kullanan gençler

  Oxford İnternet Enstitüsü'nün araştırmasına göre gençlerde teknoloji kullanımı depresyon, intihar düşüncesi ve davranış bozuklukları gibi psikolojik sorunlar yaşanmasında önemli bir etken değil.

  Daha fazla bilgi
  next
 7. Hugh Schofield

  BBC News, Paris

  Poster tied to a tree, commemorating Sarah Halimi,

  Yahudi düşmanı (anti-semit) bir cinayet zanlısı, zihni düzenli esrar tüketiminden etkilendiği için akli dengesini yitirmiş bir kişi olarak sınıflandırılabilir mi? Fransa’da Sarah Halimi’yi öldüren adamı yargılamama kararının ardından başlayan hararetli hukuki tartışmanın ardında işte bu soru yatıyor.

  Daha fazla bilgi
  next
 8. Jessica Seigel

  BBC Future

  Pinokyo

  Sadece birisine bakarak yalan söyleyip söylemediği anlaşılamaz elbette. Psikologlar işe yarayan bazı teknikleri devreye sokarken, hala kulanılmakta olan bazı göstergelerin ise bilimsel olarak çoktan çürütüldüğünü söylüyor.

  Daha fazla bilgi
  next