Filistin toprakları

 1. Tünel toprak yola çıkıyordu.

  İsrail'in özel güvenlikli hapishanesi Gilboa'dan bu ay başında kaçan altı Filistinli mahkûmdan dördü, yakalandıktan iki hafta sonra bugün Zoom aracılığıyla hakim karşısına çıkacak.

  Daha fazla bilgi
  next
 2. Muhammed El Alami'nin ailesi

  Filistin Sağlık Bakanlığı, Batı Şeria'da İsrail askerlerinin bulunduğu araca ateş etmesi sonucu yaralanan 12 yaşında bir Filistinli çocuğun dün yaşamını yitirdiğini açıkladı. İsrail Ordusu, olay hakkında inceleme başlattıklarını duyurdu.

  Daha fazla bilgi
  next
 3. Filistin lideri Mahmut Abbas Türkiye’yi ziyaret edecek

  abbas

  Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı, Filistin lideri Mahmut Abbas’ın 9-11 Temmuz tarihlerinde Türkiye’yi ziyaret edeceğini açıkladı.

  Açıklamada, "Ziyaret sırasında yapılacak görüşmelerde, ikili ilişkiler tüm boyutlarıyla gözden geçirilecek, Türkiye ile dost ve kardeş Filistin Devleti arasındaki iş birliğinin daha da geliştirilmesine yönelik olarak atılabilecek adımlar ele alınacaktır. Filistin'deki insani durum ve İsrail-Filistin ihtilafındaki son gelişmeler değerlendirilecek, Filistinliler arası uzlaşı ile Filistin'de düzenlenmesi planlanan seçimlere ilişkin fikir alışverişinde bulunulacaktır" ifadeleri yer aldı.

 4. Mary O'Connor

  BBC News

  Bir hahama yönelen fiziksel saldırı İngiltere'deki Yahudi cemaatini sarstı

  Gerek Yahudi gerekse Müslüman toplum örgütlenmeleri Orta Doğu'da ne zaman çatışmalar şiddetlense bunun İngiltere'ye ırkçı nefret olarak geri döndüğünü söylüyor.

  Daha fazla bilgi
  next
 5. Şam Kapısı

  Aşırı sağcı Yahudi gruplar, bugün Doğu Kudüs'ün Eski Şehir bölgesinde "bayrak yürüyüşü" yapmak için yeni hükümetten onay aldı. Filistinliler de bu grupların Müslüman Mahallesi'ne girmemesi için toplanma planı yaptı. İsrail güvenlik güçleri, bölgede güvenlik önlemlerini artırdı.

  Daha fazla bilgi
  next
 6. Dışişleri Bakanlığı: İsrail’in ihlalleri için BM’de komisyon kararını memnuniyetle karşılıyoruz

  Dışişleri Bakanlığı, Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Konseyi’nin Filistin Özel Oturumu’nda kabul ettiği, İsrail'in işgal altındaki Filistin topraklarında işlediği uluslararası insani hukuk ihlallerini soruşturmak üzere bağımsız uluslararası komisyon kurulmasını öngören kararı memnuniyetle karşıladıklarını açıkladı.

  Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada “İsrail makamlarının bu eylemlerden sorumlu tutulmasının sağlanmasına yönelik atılmış önemli bir adım olarak görüyoruz. Ülkemiz söz konusu uluslararası soruşturma komisyonunun çalışmalarına her türlü yardım ve desteği sağlamaya hazırdır” ifadeleri yer aldı.

 7. Filistin

  Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Konseyi, Gazze'de ve İsrail işgali altındaki diğer bölgelerde tırmanan şiddet ve insan hakları ihlallerini soruşturmak üzere uluslararası soruşturma komisyonu kurulmasını içeren kararı kabul etti.

  Daha fazla bilgi
  next
 8. Paul Adams

  BBC Diplomasi Muhabiri, Kudüs

  A Palestinian woman and an Israeli man argue ahead of an Israeli Supreme Court hearing about the case of Palestinian families facing eviction from their homes in the Sheikh Jarrah of occupied East Jerusalem (3 May 2021)

  İşgal altındaki Doğu Kudüs'te Şeyh Cerrah mahallesinden birçok Filistinli ailenin tahliye edilmesi girişimleri İsrailliler ile Filistinliler arasında anlaşmazlıklara neden oldu. Son İsrail-Gazze geriliminde bu anlaşmazlığın da rolü oldu.

  Daha fazla bilgi
  next
 9. Swaminathan Natarajan

  BBC News

  Ola, kendisi çocukken psikolojik destek alamadığını söylüyor

  Savaş sırasında büyümek, genç beyinlerde derin izler bırakabilir. Gazze'deki bir Filistinli psikolog, çocukluğunda yaşadığı travmaları ve bugün Gazze’deki çocuklara nasıl yardım etmeye çalıştığını anlattı.

  Daha fazla bilgi
  next