E-ticaret

 1. Yemeksepeti: Kötü niyetli bazı kişilerin fidye talebini değerlendirmeye dahi almamız mümkün değil

  Yemeksepeti kullanıcılarına ait verilerin hackerlar tarafından ele geçirildiğine yönelik haberlerin ardından gazeteci İbrahim Haskoloğlu, Twitter hesabından hackerlar ile yazışmasını paylaştı.

  Haskoloğlu, 50 milyon kullanıcının dark web’de satışa çıktığına dair haberlerin ardından hackerlara ulaştığını, kanıtlaması için ev adresini ve telefon numarasını göndermelerini istediğini, hackerların da bunu gönderdiğini söyledi.

  Bu paylaşıma bir yanıt veren Yemeksepeti de hackerların fidye talep ettiğini, bu talebi reddettiklerini açıkladı:

  “Kötü niyetli bazı kişiler, kaynağı belli olmayan verileri Yemeksepeti ile ilişkilendirerek bu verileri yayınlama tehdidiyle şirketimize ulaşmış ve fidye talebinde bulunmuşlardır.

  “Yemeksepeti olarak bu tip yasa dışı talepleri değerlendirmeye dahi almamızın mümkün olmadığını belirterek, konuyla ilgili tüm resmi kurumları bilgilendirdiğimizi ve yasal süreci başlattığımızı ifade etmek isteriz.”

  View more on twitter
 2. TRENDYOL

  Türkiye'nin en büyük e-ticaret platformlarından Trendyol, 1,5 milyar dolarlık yatırım topladı. Yeni yatırımlarla değeri 16,5 milyar dolara ulaşan Trendyol, Türkiye'nin "decacorn" unvanına sahip ilk teknoloji şirketi oldu. Decacorn, kuruluşundan kısa bir süre sonra değeri 10 milyar doları aşan görece yeni şirketler için kullanılan bir finansal terim.

  Daha fazla bilgi
  next
 3. El Salvador, bitcoini yasal para birimi ilan eden ilk ülke oldu. El Salvador Devlet Başkanı Nayib Bukele'nin bitcoini para birimi olarak tanıma teklifi, Kongre'de 84 üyenin verdiği 62 oyla kabul edildi.

  El Salvador Devlet Başkanı Nayib Bukele'nin teklifiyle hazırlanan ve Kongresi'nin onayladığı yasa, 90 gün içinde yürürlüğe girecek. Yeni kanunla bitcoin El Salvador'da ABD Doları gibi resmi para birimi olacak. Ülkede tüm iş yerleri bitcoin ile yapılan ödemeleri kabul edecek.

  Daha fazla bilgi
  next
 4. Dünyanın en çok ziyaret edilen internet sitelerine erişim sıkıntısı yaşandı. BBC, New York Times, Bloomberg, Financial Times, Reddit, Spotify, Shopify, Twitter, Twitch ve İngiltere hükümetinin internet sitesi erişim sıkıntısı yaşanan sitelerden bazıları.

  Bir süre dünyanın en çok ziyaret edilen internet sitelerine erişim sıkıntısı yaşandı. BBC, New York Times, Bloomberg, Financial Times, Reddit, Spotify, Shopify, Twitter, Twitch ve İngiltere hükümetinin internet sitesi erişim sıkıntısı yaşanan sitelerden bazıları oldu.

  Daha fazla bilgi
  next
 5. Özge Özdemir

  BBC Türkçe

  Kozmetik, pandemiye rağmen büyüyen sektörlerden biri. Kozmetik sektörünün Türkiye'de de dünyada da büyümesinin en büyük nedenlerinden biri ise sosyal medya. Kozmetik sektörünü Türkiye'deki diğer sektörlere göre farklı kılan etmenlerden biri de ithalat azalırken ihracatın artması.

  Kozmetik, pandemiye rağmen büyüyen sektörlerden biri. Kozmetik sektörünün Türkiye'de de dünyada da büyümesinin en büyük nedenlerinden biri ise sosyal medya. Kozmetik sektörünü Türkiye'deki diğer sektörlere göre farklı kılan etmenlerden biri de ithalat azalırken, ihracatın artması.

  Daha fazla bilgi
  next
 6. İş insanı Elon Musk, roket şirketi SpaceX'in bundan sonra dogecoin adındaki kripto para birimiyle ödemeleri kabul edeceğini açıkladı.

  İş insanı Elon Musk, roket şirketi SpaceX'in bundan sonra dogecoin adındaki kripto para birimiyle ödemeleri kabul edeceğini açıkladı. Musk, pazar günü attığı tweetinde ise uzay şirketi SpaceX'in Doge-1 adındaki bir uyduyu gelecek yıl Ay'a göndereceğini açıkladı.

  Daha fazla bilgi
  next