Sansür

 1. Burak Abatay

  BBC Türkçe

  eylem

  Bugün 3 Mayıs Dünya Basın Özgürlüğü Günü. Sınır Tanımayan Gazeteciler Örgütü'nün 2021 yılı basın özgürlüğü endeksinde Türkiye, 180 ülke arasında 153'üncü sırada yer aldı. Meslek örgütleri tarafından bugüne ilişkin yayımlanan açıklamaların ortak noktası ise "gazetecilere yönelik şiddetin ve sansürün son bulması çağrısı" oldu. Burak Abatay'ın haberi.

  Daha fazla bilgi
  next
 2. Bernd Debusmann Jr

  Ekonomi muhabiri

  The deepfake Kim Joo-Ha

  Geçen hafta, Tom Cruise'un tıpkısının yer aldığı sahte video TikTok uygulamasında yayınlandıktan sonra dünyada manşetlere çıktı. BBC muhabiri Bernd Debusmann Jr, bu teknoloji ile ilgili tartışmaları sektördekiler ve akademi dünyası ile konuştu.

  Daha fazla bilgi
  next
 3. Rory Cellan-Jones

  Teknoloji muhabiri

  Zuckerberg graphic

  Avustralya hükümeti ile sosyal medya devi Facebook, haber içeriklerine ücret düzenlemesi öngören bir yasa nedeniyle karşı karşıya gelmiş durumda. Ancak yaşananlar, dünyanın güney doğu ucundaki bir ülkeyi ilgilendiren bir durum olmaktan çok daha öteye geçti.

  Daha fazla bilgi
  next
 4. Avustralya Başbakanı Scott Morrison

  Avustralya hükümetinin, meclisten geçirmeye hazırlandığı bir sosyal medya yasası, bu hükümeti Facebook ve Google ile karşı karşıya getirdi. Hükümet söz konusu yasa ile, Avustralyalı haber organizasyonlarının, yayınlanan içeriklerden pay alması gerektiğini öngörüyor. Facebook yasaya misilleme olarak, Avustralyalı kullanıcıların, ülkeden ve dünyadan tüm haber içeriklerine erişimini engelledi.

  Daha fazla bilgi
  next
 5. clubhouse logosu ve çin bayrağı

  Sesli sosyal medya uygulaması Clubhouse, Çin'de yasaklandı. Dünya çapında son haftalarda popülerleşen ve davetiyeyle girilen uygulama sohbet odalarında insanların yazışmadan, konuşarak belli konular üzerinde fikir alışverişi yapmasına olanak sağlıyordu.

  Daha fazla bilgi
  next
 6. Joe Tidy

  BBC News

  trump shhh

  ABD Kongresi'ne düzenlenen saldırıdan günler sonra teknoloji devleri Başkan Donald Trump'ın hesaplarını kapattı, paylaşım yapmasına engel oldu. "Big tech" olarak bilinen bu özel şirketler Trump'ı nasıl susturdu? Bu adım ifade özgürlüğünün kısıtlanması anlamına gelir mi?

  Daha fazla bilgi
  next
 7. Adult performers Ginger Banks, Valentina Nappi, Mary Moody, June Liu, Cara Vega

  Kredi kartı devleri Visa, Mastercard ve Discover çocuk istismarı ve tecavüz görüntüleri içerdiği suçlamasıyla karşı karşıya kalan Pornhub'a yapılan ödemeleri kesti. Fakat seks işçileri aniden alınan bu kararın gelirlerini ortadan kaldırdığını ve yasa dışı içerik sorununu çözmediğini söylüyor.

  Daha fazla bilgi
  next
 8. Olay TV kapatıldı

  Yayın haklarını elinde bulunduran Cavit Çağlar'ın kanalı kapatma kararı vermesiyle, 30 Kasım'da yayın hayatına başlayan Olay TV ekranı karardı. Olay TV Genel Yayın Yönetmeni Süleyman Sarılar, kanalın son yayınında Cavit Çağlar ile yaptığı konuşmayı aktararak, kendisine iktidardan büyük baskı olduğunu söylediğini kaydetti.

  Daha fazla bilgi
  next