Bilgisayar güvenliği

 1. Joe Tidy

  BBC Siber Güvenlik Muhabiri

  BBC

  Amerikan Federal Soruşturma Bürosu'nun (FBI) siber suçlarla ilgili en çok arananlar listesindekilerin çoğu Rusya vatandaşı. Bunlardan bazılarının hükümet için çalışıp, normal bir maaş aldıkları öne sürülse de, diğerleri kullanıcıyı fidye ödemeye zorlayan yazılımlar ve çevrimiçi hırsızlıklardan servet kazanmakla suçlanıyor. Rusya'dan ayrılsalar tutuklanacaklar ancak kendi ülkelerinde onlara karışan yok gibi görünüyor.

  Daha fazla bilgi
  next
 2. Apple contactless

  İngiltere'de yapılan bir araştırmada, Apple Pay ve Visa'nın ödeme sisteminin hacklenebileceği ortaya çıktı. Birmingham ve Surrey Üniversiteleri'nin bilgisayar bilimi bölümünden araştırmacılar, bu özelliğin Visa ödeme sistemindeki bir zayıflıktan kaynaklandığını tespit etti.

  Daha fazla bilgi
  next
 3. Joe Tidy

  BBC News, Bilişim Muhabiri

  Sahte Banksy NFT eseri

  İngiltere'de bir bilgisayar korsanı, dünyaca ünlü sokak sanatçısı Banksy'nin resmi internet sitesi üzerinden bir NFT müzayedesi düzenleyerek 244 bin sterline (2 milyon 800 bin TL) sanatçıya ait olmayan sahte bir eser sattı.

  Daha fazla bilgi
  next
 4. bylock

  15 Temmuz 2016 darbe girişiminde şifreli haberleşme programı olarak kullanıldığı ifade edilen ByLock'un lisans sahibi David Keynes'in, 9 Haziran'da İstanbul'a gelerek teslim olduğu ve tutuklandığı ortaya çıktı. Keynes hakkında 15 yıla kadar hapis cezası isteniyor.

  Daha fazla bilgi
  next
 5. Joe Tidy

  BBC News

  NSO Tel Aviv binası

  İsrailli NSO Group adlı şirket, geliştirdiği casus yazılım Pegasus'un hükümetler tarafından binlerce kişinin telefonunu takip etmek üzere kullanıldığının ileri sürülmesi üzerine açıklama yaptı. Şirket eleştirileri, "alkollü araç kullanırken kaza yapılınca şoförü değil araba üreticilerini suçlamaya" benzetti.

  Daha fazla bilgi
  next
 6. Princess Latifa

  İsrailli NSO şirketi tarafından geliştirilen casus yazılım Pegasus ile hedef alınan isimler arasında iki Dubai prensesinin de olduğu bildiriliyor. Birleşik Arap Emirlikleri'nden (BAE) Dubai Emiri'nin kızı olan Latife'nin ülkeden kaçışı dünya kamuoyu tarafından takip edilmişti.

  Daha fazla bilgi
  next
 7. Pegasus casus yazılımı: Fransa Cumhurbaşkanı Macron'un da hedef listesinde yer aldığı ortaya çıktı

  İsrailli NSO şirketi tarafından geliştirilen casus yazılım Pegasus’un merkezinde olduğu gazetecilik araştırması ses getirmeye devam ediyor. Fransız gazetesi Le Monde, bazı dünya liderleri ile birlikte Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un da casus yazılım programı ile hedef alınmak istediğini bildiriyor.

  Daha fazla bilgi
  next
 8. bilgisayar

  Hükümetlere casus yazılım satan bir İsrail şirketinin, Black Lives Matter ve Uluslararası Af Örgütü gibi kuruluşlara aitmiş gibi görünen ve bilgisayar korsanlığı için kullanılan sahte sitelerle bağlantılı olduğu belirtildi. Bu yöntemle Türkiye dahil, birçok ülkedeki kullanıcıların hedef alındığı belirtiliyor.

  Daha fazla bilgi
  next