Yolsuzluk

 1. Joseph Kabila, Demokratik Kongo Cumhuriyeti'nin 2001-2019 yılları arasında cumhurbaşkanıydı

  Demokratik Kongo Cumhuriyeti'nin eski cumhurbaşkanı Joseph Kabila'nın ailesi ve arkadaşlarının sahip olduğu şirketlerin banka hesaplarına milyonlarca dolarlık kamu fonunun aktarıldığı, Afrika'nın en büyük veri sızıntısı kapsamında ortaya çıktı.

  Daha fazla bilgi
  next
 2. Uluslararası Şeffaflık Örgütü ülkelerin savunma ve güvenlik sektörlerindeki yolsuzluk risklerini karşılaştırdı, Türkiye ‘çok yüksek riskli’ çıktı

  HARİTA

  Şeffaflık ve yolsuzluk alanlarında faaliyet yürüten Uluslararası Şeffaflık Örgütü (Transparency International) Hükümet Savunma Dürüstlük Endeksi’ni yayınladı.

  Hükümetlerin kontrolündeki savunma ve güvenlik sektörlerindeki yolsuzluk riskini inceleyen araştırmada Türkiye, “çok yüksek riskli” kategoride yer aldı.

  Bu kategorideki ülkelerde, kurumların yolsuzluğa çok az direnç gösterdiği belirtiliyor.

  Türkiye endeksin pek çok alt başlığında sıfır puan aldı.

  Bunlar arasında yolsuzluk karşıtı politikalar, etik kurallarına uyumun denetlenmesi, savunma gelirlerinin denetlenmesi, risk yönetimi, örgütlü suçlarla mücadele, istihbarat servisinin denetimi, gizli harcamalar, yasamanın bilgiye erişimi, yolsuzlukları ifşa edenlere güvence sağlanması ve yolsuzlukların yargılanması da bulunuyor.

  Raporda yasal olarak Türkiye’de savunma sektörünün denetimine yönelik yetkinin Meclis’te olmasına rağmen sektörün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kararlarıyla şekillendiği belirtiliyort.

  İngiltere ve Hollanda’nın desteğiyle hazırlanan endekste beş kategori bulunuyor: Çok düşük, düşük, orta, yüksek, çok yüksek ve kritik.

  Rapora destek veren iki ülke de düşük riskli olarak tanımlanırken çok düşük riskli kategoride yer alan tek ülke Yeni Zelanda oldu.

  Türkiye’nin bulunduğu kategoride Çin, Zimbabve ve Meksika gibi ülkeler de var.

  Avrupa’dan Türkiye dışında yalnızca Karadağ bu kategoride yer alıyor.

  Kritik seviyede ise Mısır, İran, Irak, Katar, Venezuela ve Azerbaycan var.

 3. Yusuf Özkan

  Lahey, Hollanda

  Ramon van S. adlı memur Zutphen kentinde yargılanıyor

  Hollanda'da Altyapı ve Su Yönetimi Bakanlığı'na bağlı Trafik Su İdaresi çalışanı bir erkek memur, 2012 - 2019 yılları arasında düzenlediği sahte belgelerle çalıştığı kurumu yaklaşık 2,3 milyon euro dolandırdı.

  Daha fazla bilgi
  next
 4. Yusuf Özkan

  Lahey, Hollanda

  Avrupa Adalet Divanı

  Avrupa Sayıştayı üyeliği yaptığı 12 yıl boyunca başkalarının yolsuzluğunu araştırmakla görevli olan eski Belçikalı bakan Karel Pinxten'in, bu süreçte kendisinin yolsuzluk yaptığı ve kurumu zarara uğrattığı saptandı. Avrupa Adalet Divanı, Pinxten'in emekli maaşının üçte ikisine el konulmasına karar verdi.

  Daha fazla bilgi
  next
 5. Nicolas Sarkozy

  Eski Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, 2012'deki seçim kampanyası ile ilgili mali kuralları ihlal etmekle yargılandığı davada suçlu bulundu. Sarkozy 1 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Ancak Sarkozy'nin hapis yatması beklenmiyor.

  Daha fazla bilgi
  next
 6. Ahmet Davutoğlu: 17-25 Aralık sürecinde Zafer Çağlayan 'Bu konular konuşulursa başka isimler devreye girer' tehdidinde bulundu

  davutoğlu

  Gelecek Partisi lideri ve Eski Başbakan Ahmet Davutoğlu, 17-25 Aralık 2013’teki yolsuzluk soruşturmalarına dair açıklamalarda bulundu.

  Fox TV’de İsmail Küçükkaya’nın sorularını yanıtlayan Davutoğlu, o dönem suçlanan dört bakanla toplantı yaptığını ve onlara "Ben sizi suçlamam ama ben hukukçu değilim dedim. Doğru olan komisyon bir karar almadan, kendi rızanızla sizin Yüce Divan'a gitmeniz" dediğini söyledi.

  Davutoğlu bunun üzerine Zafer Çağlayan’ın “Bu konular konuşulursa çok farklı isimler de devreye girer gibi üstü örtülü tehditlerde” bulunduğunu anlattı.

  Kendisinin de buna karşılık “Ortaya ne saçılırsa saçılsın bu konuda taviz vermem” dediğini aktardı.

  Türkiye’deki yolsuzluk soruşturmasında tutuklanan ve sonrasında ABD’de yargılanan Reza Zarrab, ABD’deki ifadesinde dönemin Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan’a 45-50 milyon euro ve 7 milyon dolar rüşvet verdiğini söylemişti.

  Bakanların Yüce Divan’da yargılanması konusunda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’la uzlaşmaya vardıklarını fakat Erdoğan’ın bir gün sonra fikir değiştirdiğini aktaran Davutoğlu şöyle konuştu:

  “Sayın Cumhurbaşkanım, sizinle mutabakata varmıştık, Türkiye için de bu arkadaşlar içinde en doğru olan buydu. Niye değiştirdiniz, yapmayın’ dedim. Erdoğan, bunun bir hükümete karşı operasyon olduğunu söyledi.”

  17-25 Aralık soruşturması son dönemde Eski Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar’ın "Dosyamda ne varsa, hem tapeler hem teknik takip doğrudur hem de benim telefon konuşmalarım A’dan Z’ye kadar doğrudur” demesi üzerine tekrar gündeme gelmişti.

 7. Daphne Caruana Galizia

  Maltalı araştırmacı gazeteci Daphne Caruana Galizia'nın 2017'de bir suikast sonucu öldürülmesiyle ilgili soruşturmada, gazetecinin yaşamının risk altında olduğunu görüp gerekli önlemleri almadığı için ölümünden devlet sorumlu bulundu.

  Daha fazla bilgi
  next