Edebiyat

 1. Doğan Cüceloğlu

  Psikolog ve yazar Doğan Cüceloğlu, 83 yaşında İstanbul Beşiktaş'taki evinde hayatını kaybetti. DHA; polisin Cüceloğlu'nun evinde incelemelerde bulunduğunu, ölüm nedenine dair henüz açıklama yapılmadığını ve olayla ilgili soruşturma başlatıldığını bildirdi. İHA ise ilk incelemelere göre Cüceloğlu'nun evinde düşerek hayatını kaybettiğinin belirlendiğini aktardı.

  Daha fazla bilgi
  next
 2. Orwell 1941 ile 1943 yılları arasında BBC'de çalıştı

  21 Ocak 1950 tarihinde hayatını kaybeden İngiliz gazeteci ve romancı George Orwell'ın eserlerinin büyük çoğunluğunun, 70 yıllık telif koruması sona erdi. Türkiye'de ve dünyada çok sayıda yayınevi de böylelikle Orwell kitaplarını varislerine telif ödemeden basabilmek için kolları sıvadı.

  Daha fazla bilgi
  next
 3. Everest Yayınları: Hasan Ali Toptaş ile yollarımızı ayırıyoruz

  Hasan Ali Toptaş
  Image caption: Hasan Ali Toptaş

  Everest Yayınları, yazar Hasan Ali Toptaş ile hakkındaki taciz suçlamaları sebebiyle yollarını ayırdıklarını açıkladı.

  Yayınevi, "Her türlü tacizin karşısındayız, karşısında olmaya devam edeceğiz" dedi.

  Yazarın tüm kitapları Everest Yayınları etiketiyle satışa sunuluyordu.

  View more on twitter

  Ödülü de elinden alınıyor

  Bu yıl Mersin Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) tarafından Hasan Ali Toptaş’a verilen Mersin Kenti Edebiyat Ödülü, yazar hakkındaki taciz suçlamaları sebebiyle geri alınıyor.

  Cumhuriyet gazetesinden Abidin Yağmur'a konuşan Mersin Kenti Edebiyat Ödülü değerlendirme kurulu üyesi Celal Soycan, kurul tarafından ödülün geri alınması yönündeki kararın MTSO yönetimine bildirildiğini açıkladı.

  Soycan, “Bu son derece ağır bir durum. Değerlendirme Kurulu dünden beri konu üzerinde konuştuk ve ödülün geri alınması konusunda mutabık kaldık. Çünkü Hasan Ali Toptaş ile ilgili bu iddiaları yok sayamayız, hoş göremeyiz, görmezden gelemeyiz. İnsani, ahlaki, vicdani, edebi sorumluluğumuz gereği Toptaş’a verdiğimiz ödülü geri çekmeye karar verdik” diye konuştu.

 4. İletişim Yayınları: Bora Abdo ile olan yayın ilişkimizi sona erdirdik

  İletişim Yayınları, kadınlara tacizde bulunmakla suçlanan yazar Bora Abdo ile ilişkisini kestiğini açıkladı.

  Yayınevi açıklamasında, "İletişim Yayınları olarak, maruz bırakıldıkları gayriinsani davranış, zorbalık ve tacize karşı yazarlarımız Pelin Buzluk ve Aslı Tohumcu’yla beraberiz. Bora Abdo ile olan yayın ilişkimizi sona erdirdiğimizi okurlarımızın bilgisine sunarız" ifadelerini kullandı.

  Abdo'nun İletişim Yayınları etiketiyle yayımlanan Hayâlî'nin Tesadüfleri isimli bir kitabı bulunuyordu.

  View more on twitter

  Yazar Pelin Buzluk'un yazar Hasan Ali Toptaş'ın kendisini taciz ettiğini açıklamasının ardından, yazar Aslı Tohumcu da bir diğer yazar Bora Abdo'nun kendisini taciz ettiğini söylemişti.

  Tohumcu, Twitter'da yaptığı paylaşımda, "Hasan Ali Toptaş da yalnız değil tabii. Bora Abdo var. Beni arkadaşımdan ayırıp taksime atlamasıyla gelişen bir olay. Ben de büyüdüm, kadınlarla sarmalandım iyice. Konuşabiliyorum. Herkes konuşsun. Bizim korkacak bir şeyimiz yok!" ifadelerini kullanmıştı.

  Henüz Abdo'dan konuya ilişkin bir açıklama gelmedi.

  Toptaş'tan özür

  Toptaş hakkındaki taciz iddialarını kabul edip kadınlardan özür dilemişti.

  Everest Yayınları, sosyal medya üzerinden yaptıkları açıklamada, "Yayınevimizin yazarlarından Hasan Ali Toptaş ile ilgili açıklamaları hassasiyetle takip ediyoruz. Mağduriyetlerin dile getirilmesini önemsiyoruz. Koşulsuz, amasız olarak kimden gelirse gelsin her türlü tacizin karşısındayız. Süreci bu anlayışla değerlendirmekte olduğumuzu saygıyla duyururuz" ifadelerine yer vermişti.

 5. Övgü Pınar

  Roma

  Matteo Salvini

  İtalya'da aşırı sağcı eski Başbakan Yardımcısı ve İçişleri Bakanı Matteo Salvini'ye "güvenmek, saygı duymak ve hayran olmak için nedenler" kitabı Amazon'da en çok satılan kitap haline geldi. Bunu haber haline getiren ise kitabın tamamen boş sayfalardan oluşması.

  Daha fazla bilgi
  next