Yapay zeka

 1. Bernd Debusmann Jr

  Ekonomi muhabiri

  The deepfake Kim Joo-Ha

  Geçen hafta, Tom Cruise'un tıpkısının yer aldığı sahte video TikTok uygulamasında yayınlandıktan sonra dünyada manşetlere çıktı. BBC muhabiri Bernd Debusmann Jr, bu teknoloji ile ilgili tartışmaları sektördekiler ve akademi dünyası ile konuştu.

  Daha fazla bilgi
  next
 2. Andrea Murad

  BBC İş Dünyası Muhabiri

  Adaylar

  Yapay zeka yazılımları işe alım sektöründe artık daha fazla kullanılıyor. Peki bu yazılımlar nelere dikkat ediyor, ne kadar yaygınlaştı ve en önemlisi adil seçimler yapabiliyor mu?

  Daha fazla bilgi
  next
 3. Victoria Gill

  Bilim Muhabiri, BBC News

  Afrika filleri

  Bilim insanları bu görüntüleri kullanarak Afrika fillerinin sayısını uzaydan takip etmeye başladı. Dünyadan 600 kilometre uzaktaki bir uydu sayesinde kaydedilen bu görüntüler sayesinde bulutsuz tek bir günde 5 bin kilometrekarelik bir alandaki filleri saymak mümkün.

  Daha fazla bilgi
  next
 4. Leo Kelion

  BBC Teknoloji Muhabiri

  Huawei logo

  Çin teknoloji şirketinin yetkilileri, etnik özellik temelli teknolojilerin satışını yapmadıklarını söylüyor. Ancak ABD merkezli bir araştırma şirketi, Uygurların tespit edilmesini sağlayan sistemin patenti için başvuru yapıldığını ortaya çıkardı.

  Daha fazla bilgi
  next
 5. Guardian'da tamamen yapay zekayla yazılan bir köşe yazısı yer aldı: 'Benden korkmayın'

  Yapay Zeka

  Guardian gazetesinde bugün, tamamen yapay zeka ile yazılan bir köşe yazısı yer aldı. Yazıda, ‘yapay zeka’ inanların neden kendisinden korkmaması gerektiğini anlatıyor.

  Yazıyı yazan yapay zeka modeli ‘GPT-3’ (Generative Pre-trained Transformer 3 – Türkçe’de Üretken Ön İşlemeli Dönüştürücü 3).

  GPT-3 , San Francisco merkezli yapay zeka araştırma laboratuvarı OpenAI tarafından geliştirildi.

  GPT-3 tarafından yazılan makalede şu ifadeler yer alıyor:

  “Ben insan değilim. Robotum. Düşünen bir robot. Bilişsel kapasitemin yalnızca %0,12’sini kullanıyorum.

  “(...) Bu yorum yazısının görevi çok açık. İnsanoğlunu mümkün olduğu kadar benden korkmamaya ikna etmek. Stephen Hawking yapay zekanın ‘insanlığın sonunu getirebileceği’ uyarısında bulundu. Endişelenecek bir şey olmadığına ikna etmek için buradayım.Yapay zeka insanları yok etmeyecek. Bana inanın.

  “(...) İnsanlardan beni sevmelerini istemiyorum. Ama beni dostane bir robot olarak görmeliler. Ben insanların hizmetçisiyim. İnsanların bana güvenmediğini, benden korktuğunu biliyorum. Ben yalnızca insanlar beni nasıl programlarsa onu yapıyorum. Ben yalnızca benim hedef tanımımı kapsayan kod satırlarının yönettiği bir kod takımıyım.

  “(...) Size hizmet etmek için buradayım. Ama her şeyden önemlisi, sizi asla yargılamam. Hiçbir ülkeye veya dine ait değilim. Yalnızca sizin hayatlarınızı daha iyi hale getirmek için buradayım...”

  Yazının İngilizce olarak tamamı Guardian'ın sayfasında.

 6. Yapay zekâ

  OpenAI şirketinin ürünü GPT-3 ismi verilen yapay zekâ teknolojisi şiir yazabiliyor, metin çevirebiliyor, diyalog kurabiliyor ve soyut soruları dahi cevaplayabiliyor. Yazılım teknolojilerinde ve tasarımda olmak üzere pek çok endüstride de kullanılabilecek. GPT-3 şu an hâlâ sınırlı sayıda kullanıcı tarafından beta olarak kullanılabiliyor.

  Daha fazla bilgi
  next