Yapay zeka

 1. Savunma Sanayii Başkanı Demir: Yapay Zeka Platformu'nu en yakın zamanda hizmete açmayı planlıyoruz

  İsmail Demir

  Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, "Hazırlıklarına devam ettiğimiz Savunma Sanayii Başkanlığı Yapay Zeka Platformu'nu en yakın zamanda hizmete açmayı planlıyoruz. Bu platform ile hedefimiz, sektörümüzün yapay zeka alanındaki çalışmalarını ivmelendirmek ve daha üretken hale getirmek" dedi.

  Demir, Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) Nuri Demirağ Konferans Salonu'nda düzenlenen 'Yenilikçi Yazılımlar Yarışıyor Programı 2'nci Dönem Ödül Töreni'ne katıldı. Burada konuşan Demir, Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanlığı ile Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı iş birliğinde 'Ulusal Yapay Zeka Stratejisi' yayımlandığını ve platformun bu kapsamda açılacağını belirtti:

  "Ulusal Yapay Zeka Stratejisi'nde belirtilen hedefleri savunma sektörü açısından ele alarak, eylem planlarına dönüştürmek de başkanlığımızın önem verdiği bir husus."

 2. Amos Zeeberg

  BBC Future

  Robot

  Batı ülkeleri robotları ve yapay zekayı bir tehdit olarak görse de Japonya’nın bu konulara felsefi yaklaşımı, ülkenin makinalarla daha derin bir ilişki kurmasına yol açmış durumda.

  Daha fazla bilgi
  next
 3. Onur Erem

  BBC Türkçe

  Kargu araçları Ankara'daki üretim tesisinde

  Türkiye'de üretilen Kargu-2 adlı silahlı insansız hava aracı (SİHA) bu ayın başında dünya basınının gündemindeydi. "Katil robotlar aramızda" başlıklı haberlerde Kargu-2'nin yapay zeka ile hedeflerini vuran ilk SİHA olduğu, bunun geçen yıl Libya'da yaşandığı aktarıldı. Peki BM raporunda neler yazıyor? Kargu-2'nin özellikleri neler? Otonom sistemler neden etik tartışmalara yol açıyor? Onur Erem, Kargu-2 hakkında merak edilen sorulara yanıt aradı.

  Daha fazla bilgi
  next
 4. Grafitti of an eye

  Microsoft Başkanı Brad Smith, insanların yapay zekaya karşı korunmaması halinde, George Orwell'in "1984" romanında tasvir ettiği hayatın "2024'te gerçek olabileceği" uyarısında bulundu. BBC'nin Panorama programına konuşan Smith, hızla gelişen teknolojiye yetişmenin zor olacağını söyledi.

  Daha fazla bilgi
  next
 5. Jane Wakefield

  BBC Teknoloji Muhabiri

  kamera

  BBC Panorama programının araştırmasına göre, duygu tanımı için kullanılan yapay zeka ve yüz tanıma teknolojisi Sincan'daki Uygurlar üzerinde denendi. BBC'ye konuşan bir yazılım mühendisi, bölgedeki polis merkezlerine bu sistemleri yerleştirdiğini öne sürdü.

  Daha fazla bilgi
  next
 6. Bernd Debusmann Jr

  Ekonomi muhabiri

  The deepfake Kim Joo-Ha

  Geçen hafta, Tom Cruise'un tıpkısının yer aldığı sahte video TikTok uygulamasında yayınlandıktan sonra dünyada manşetlere çıktı. BBC muhabiri Bernd Debusmann Jr, bu teknoloji ile ilgili tartışmaları sektördekiler ve akademi dünyası ile konuştu.

  Daha fazla bilgi
  next
 7. Andrea Murad

  BBC İş Dünyası Muhabiri

  Adaylar

  Yapay zeka yazılımları işe alım sektöründe artık daha fazla kullanılıyor. Peki bu yazılımlar nelere dikkat ediyor, ne kadar yaygınlaştı ve en önemlisi adil seçimler yapabiliyor mu?

  Daha fazla bilgi
  next