Soçi Mutabakatı

 1. İdlib

  Rusya ve Suriye savaş uçakları, Suriye'nin kuzeyindeki İdlib'de Türkiye destekli muhalif grup Feylak el Şam'a yönelik bombardıman düzenledi. Muhalif savaşçılara göre en az 35, Suriye İnsan Hakları Gözlemevi'ne göre 78 muhalif hayatını kaybetti.

  Daha fazla bilgi
  next
 2. Ece Göksedef

  BBC Türkçe

  Türk ordusuna ait konvoy İdlib'de

  Türkiye'nin İdlib'in güneyindeki Morik'te bulunan ve bir yılı aşkın süredir etrafındaki bölgeler Suriye ordusunun kontrolüne geçen 9 numaralı gözlem noktasından askerler çekilmeye başladı. Uzun süredir Türk yetkililerin geri çekilme olmayacağını açıkladığı İdlib'deki bu adımın nedenlerini inceledik. Ece Göksedef'in haberi.

  Daha fazla bilgi
  next
 3. Ece Göksedef

  BBC Türkçe

  İdlib'de ortak devriye yapan Türk ve Rus askerleri

  Türkiye ve Rusya'nın 15 Mart'tan bu yana sürdürdüğü ortak devriyelere, bölgedeki radikal grupların saldırıları sebebiyle ara verildiği açıklandı. Peki bu grupların saldırılarının arkasında ne yatıyor? Türk ve Rus yetkililerin görüşmelerinde bu konu nasıl ele alındı? Ece Göksedef'in haberi.

  Daha fazla bilgi
  next
 4. Ece Göksedef

  BBC Türkçe

  Büyükelçi Hutchison ve ABD Savunma Bakanı Mike Esper

  ABD'nin NATO Temsilcisi Kay Bailey Hutchison, İdlib'de çatışmaların yeniden yoğunlaşması halinde Türkiye'ye destek olmak için bir paket hazırladıklarını, ancak bunun Rusya'dan satın alınan S-400 füze savunma sisteminin kaldırılması koşuluyla verileceğini söyledi.

  Daha fazla bilgi
  next
 5. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ''Dün sabah Putin'le görüştük, Macron ve Merkel ile de görüştük ve yol haritamızı belirledik. Masada olduğumuzu her tarafa duyuracağız'' dedi. Erdoğan Libya'daki kriz konusunda da, "Gayrimeşru Hafter'e karşı biz orada yönetici, kahraman askerlerimiz, Suriye milli ordusundan ekiplerimizle beraber oradayız. " ifadelerini kullandı. Erdoğan daha sona Bergama'da yaptığı konuşmada ise 5 Mart'ta Putin, Merkel ve Macron ile görüşeceğini söyledi.

  Daha fazla bilgi
  next
 6. Alexey Khlebnikov

  Rusya Uluslararası İlişkiler Konseyi Orta Doğu Uzmanı

  Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu

  Rusya Uluslararası İlişkiler Konseyi'nden Orta Doğu uzmanı Alexey Khlebnikov, Rusya-Türkiye ilişkilerini ve İdlib'deki son gelişmeleri BBC Rusça Servisi'ne değerlendirdi. Khlebnikov, "Rusya ve Türkiye'nin hem Suriye'de hem de bir bütün olarak bölgede birbirlerine ihtiyacı var. İkili ilişkilerin radikal biçimde kötüye gitmesi de kimsenin çıkarına değil" diyor.

  Daha fazla bilgi
  next
 7. Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov

  Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Türk ve Rus heyetleri arasında Suriye'nin İdlib eyaletinde gerilimin azaltılması amacıyla yapılan görüşmelerde anlaşma sağlanamadığını açıkladı. Kremlin Sözcüsü Dmitry Peskov da Türkiye'nin İdlib'de askeri operasyona başlamasına karşı olduklarını söyledi, "Bu en kötü senaryo olur" dedi. Cumhurbaşkanı Erdoğan ise "İdlib harekatı bir an meselesidir" demişti.

  Daha fazla bilgi
  next
 8. RT Erdoğan

  Cumhurbaşkanı Erdoğan, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'a bağlı güçlerin İdlib'de Soçi Mutabakatı sınırına çekilinceye kadar sorunun çözülmeyeceğini söyledi. Türkiye'nin Suriye topraklarını işgal ve ilhakının söz konusu olmadığını söyleyen Erdoğan, "Biz Adana mutabakatı ile Suriye'ye davetliyiz" dedi.

  Daha fazla bilgi
  next
 9. İdlib

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İdlib'de Türkiye ve Suriye ordularını karşı karşıya getiren süreçle ilgili olarak Ankara'nın atacağı adımları partisinin grup toplantısında açıkladı. Ankara'da yapılan değerlendirmelerde, Erdoğan'ın mesajları 5 ana başlıkta toplanıyor.

  Daha fazla bilgi
  next