Soçi Mutabakatı

 1. Beşar Esad

  Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, Perşembe günü Suriye devlet televizyonuna verdiği röportajda, ülkesinin nihai hedefinin "ABD askerlerinin aniden çekildiği, Kürtlerin kontrolündeki bölgelerde devlet otoritesinin yeniden kurulması" olduğunu, bu sırada "sahada oluşan yeni gerçekliğe saygı duyulacağını" söyledi.

  Daha fazla bilgi
  next
 2. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan

  Soçi Mutabakatı kapsamında YPG'ye Türkiye-Suriye sınırından çekilmesi için verilen süre TSİ 18.00'de sona erdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Kabul Töreni'nde yaptığı konuşmada, "Rusya, terör örgütlerinin buradan (güvenli bölgeden) tamamıyla çıkarıldığı bilgisini yetkili mercilerimize vermiş bulunuyor" dedi.

  Daha fazla bilgi
  next
 3. Mevlüt Çavuşoğlu

  Alman mevkidaşı Maas ile ortak basın toplantısı düzenleyen Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Türkiye'nin desteklediği Suriyeli muhaliflerin savaş suçu işledikleri iddialarına tepki gösterip "Karalama politikaları" dedi.

  Daha fazla bilgi
  next
 4. Yaklaşık 300 Rus askeri polisi devriye görevi için Suriye-Türkiye sınırında.

  Rusya Savunma Bakanlığı, Soçi Mutabakatı sonrası yaklaşık 300 Rus askeri polisinin devriye görevi için Suriye-Türkiye sınırına konuşlandırıldığını söyledi. Bakanlık ayrıca 20 zırhlı aracında bölgede bulunduğunu duyurdu.

  Daha fazla bilgi
  next
 5. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin

  İngiliz The Economist dergisi, son sayısında Suriye'deki son gelişmeleri değerlendirdi. Rusya lideri Vladimir Putin için "iktidarı belirleyen kişi" diyen dergi, "Kürtlerin, Rusya ve Türkiye'nin Suriye'nin kuzeyini bölmek için anlaşmasını çaresizce izledikleri" yorumunda bulundu.

  Daha fazla bilgi
  next
 6. Fehim Taştekin

  Gazeteci-Yazar

  Kamışlı'da gösteri düzenleyen Kürtler

  Türkiye ile Rusya arasında Soçi'de sağlanan "Mutabakat Muhtırası", Suriye ordusunun yeniden Türkiye sınırlarına dönmesinin önünü açtı. Kürtlerin inşa ettiği fiili özerkliğin geleceğini ise iyice belirsizliğe itti. Gazeteci-yazar Fehim Taştekin, son gelişmeleri BBC Türkçe için analiz etti.

  Daha fazla bilgi
  next
 7. Erdogan ve Putin

  Türkiye ile Rusya arasında Suriye'nin kuzeyi ile ilgili olarak dün Soçi'de varılan mutabakatın ardından bugün Rus askeri birliklerinin Suriye'nin kuzeyinde Türkiye sınırına yakın bir şekilde devriye gezmeye başladığı bildirildi. Mutabakat gereğince Suriye yönetiminin Türkiye sınırı boyunca 15 gözlem noktası kuracağı açıklandı. ABD Başkanı Donald Trump ise Türkiye'ye yönelik yaptırımların kaldırıldığını açıkladı.

  Daha fazla bilgi
  next
 8. Suriye ordusuna bağlı birliklerin Türkiye sınırı boyunca 15 gözlem noktasına konuşlandırılacağı belirtildi.

  Türkiye ile Rusya arasındaki Soçi mutabakatı gereğince Suriye yönetimi, Türkiye sınırı boyunca 15 gözlem noktası kuracak. Rusya Savunma Bakanlığı'nın yaptığı açıklamada ayrıca YPG'nin Türkiye sınırından çekilmesini kolaylaştırmak üzere Rus askeri polis birliklerinin Kobani'ye girdiği bildirildi.

  Daha fazla bilgi
  next