Gezi

 1. Yusuf Özkan

  Lahey, Hollanda

  AB aşı sertifikası

  Avrupa Birliği (AB) sınırları içerisinde Uluslararası Dijital Covid Sertifikası, 1 Şubat 2022'den itibaren sadece 3. doz takviye Covid aşısı yaptıranlara verilecek. AB Sağlık Bakanlarının Brüksel'de yaptığı toplantıda, yüksek Covid enfeksiyonu vakalarına rağmen Avrupa içinde seyahatlerin sürmesi kararlaştırıldı.

  Daha fazla bilgi
  next
 2. yolcular

  İngiltere hükümetinin Covid 19'un Omicron varyantının yayılmasını önlemek amacıyla, yurt dışından ülkeye seyahat edeceklere getirdiği Covid testi zorunluluğu bugün itibarıyla başladı. Ülkeye seyahat eden 12 yaşından büyük yetişkinler, çift doz aşı olsalar dahi hızlı antijen testi veya PCR testi ile Covid olmadıklarını belgelemeleri gerekecek.

  Daha fazla bilgi
  next
 3. Sağlık Bakanı Koca: Bu geceden itibaren Güney Afrika, Botsvana, Mozambik, Namibya ve Zimbabve’den ülkemize seyahat edilmesine izin verilmeyecek

  koca

  Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Güney Afrika’da tespit edilen ve Omikron adı verilen varyant nedeniyle beş ülkeye seyahat kısıtlaması getirildiğini açıkladı.

  Koca’nın Twitter hesabından duyurduğu karara göre, bu geceden itibaren Türkiye’ye seyahate izin verilmeyecek beş ülke şöyle:

  • Güney Afrika
  • Botsvana
  • Mozambik
  • Namibya
  • Zimbabve

  Avrupa Birliği ise bu beş ülkeye ek olarak Eswatini ve Lesotho’ya da uçuş yasağı uygulama kararı almıştı.

 4. Lindsey Galloway

  BBC Travel

  Dijital güvenlik, sağlık güvenliği ve altyapı güvenliği açısından ikinci gelen Singapur, dijital gözetleme ve temas takip ile bu özelliklerini kullanarak daha pandeminin ilk günlerinde hızlı bir şekilde ilerledi.

  Covid-19 pandemisiyle beraber dünyanın dört bir yanındaki şehirler, güvenlik kavramının ne olduğunu tekrar gözden geçirdi. Economist dergisinin araştırma birimi Economist Intelligence Unit (EIU) 2021 yılına dair güvenli şehirler endeksini yayınladı. Bu sıralamaya göre Kopenhag, Toronto, Singapur, Sidney ve Tokyo ilk beş sıraya yerleşti.

  Daha fazla bilgi
  next
 5. Onur Erem

  BBC Türkçe

  Londra'daki Heathrow Havalimanı'nda bulunan İngiltere gümrüğü

  Türkiye'den İngiltere'ye giden kişilere otel karantinası zorunluluğu kaldırılsa da Türkiye'de aşılanmış kişiler için ev karantinası zorunluluğu bulunuyor. Bu karar, neden alınmış olabilir ve değişebilir mi? BBC Türkçe'den Onur Erem, İngiltere Sağlık Bakanlığı'na ve Covid-19 Veri Analisti Tim White'a sordu.

  Daha fazla bilgi
  next