Facebook

 1. James Clayton

  BBC Kuzey Amerika Teknoloji Muhabiri

  Mark Zuckerberg ve Joe Biden

  Başkan Joe Biden uzun zamandır Facebook ve diğer sosyal medya platformlarının, kullanıcılarının içeriklerini denetlemesi gerektiğini savunuyor ve büyük teknoloji devlerine antipatisini açıkça dile getiriyor. Bu Facebook için ne anlama gelebilir? Donald Trump'ı son anda yasaklamış olmak Zuckerberg'i kurtarabilir mi?

  Daha fazla bilgi
  next
 2. Bakan Yardımcısı Sayan: Twitter ve diğer ağlardan da benzer ve güzel haberler bekliyoruz

  Twitter logo

  Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Ömer Fatih Sayan, Facebook ve Instagram'ın Türkiye'de temsilcilik açacaklarını bildirdiklerini belirtti ve "Temsilcilerini bildirmeyen Twitter ve diğer ağlardan da benzer ve güzel bir haber bekliyoruz." ifadesini kullandı.

  Sayan, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, reklam yasağı uygulamasına bir gün kala vatandaşlara güzel bir haber istediğini bildirdi.

  Sayan, "Facebook ve Instagram da 1 Ekim 2020'de yürürlüğe giren 7253 sayılı Kanuna uyarak ülkemizde temsilcilik açacaklarını bildirdiler. Temsilcilerini bildirmeyen Twitter ve diğer ağlardan da benzer ve güzel bir haber bekliyoruz." ifadelerini kullandı.

  Facebook ve Instagram'ın, Türkiye'de de 30'ar milyonu aşkın kullanıcılarının olduğunu belirten Sayan, sosyal ağların Türkiye'de temsilci bulundurmalarıyla taklit hesap, taciz, siber zorbalık, kişilik hakları ihlali gibi olumsuz davranışlara karşı vatandaşların muhatap bulabileceklerini vurguladı.

  'Twitter istiyorsanız, sesinizi yükseltin'

  Kanunun getirdiği reklam yasağı ya da bant daraltmayı "özgürlüğe müdahale" olarak görmenin adil olmadığını ifade eden Sayan, birincil amacın vatandaşların başvuru ve cevap alma özgürlüklerini korumak olduğuna dikkati çekti.

  Sosyal ağların hayatın gerçeği ve ülkenin misafiri olduğunu belirten Sayan, şunları kaydetti:

  "Siz de benim gibi Twitter ve diğer sağlayıcıların ülkemizde hizmetlerine kesintisiz devam etmesini istiyorsanız sesinizi yükseltin ve çağrı yapın. Avrupa'da olduğu gibi Türkiye'nin kanunlarına da uymaları şart. Sayın Cumhurbaşkanımız @RTErdogan'ın sözlerini dikkatle okuyalım. 'Veriyi elinde tutanlar, demokrasiyi de hukuku da her türlü hak ve özgürlüğü de hiçe sayarak kendi dijital diktatörlüklerini kurabiliyorlar. Bu, hiçbirimizin görmezden gelemeyeceği kadar büyük bir tehdittir.' Son günlerde dünyada yaşananları düşünürseniz, bu sözlerin önemi daha iyi anlaşılıyor. Biz kendi kanatlarımızla yükselmeye, siber vatanı, dijital sınırlarımızı korumaya devam edeceğiz. Bütün vatandaşlarımızdan, hem bu mücadeleye hem de yerli uygulamalara destek bekliyoruz."

  View more on twitter
 3. whatsapp

  Mesajlaşma uygulaması WhatsApp, dünya üzerinde kullanıcıların büyük tepki gösterdiği gizlilik sözleşmesinde yapacağı veri paylaşımıyla ilgili düzenlemeyi ertelediğini açıkladı. WhatsApp, sözleşme değişikliğinin 15 Mayıs'ta geçerli olacağını belirtti.

  Daha fazla bilgi
  next
 4. Joe Tidy

  BBC News

  trump shhh

  ABD Kongresi'ne düzenlenen saldırıdan günler sonra teknoloji devleri Başkan Donald Trump'ın hesaplarını kapattı, paylaşım yapmasına engel oldu. "Big tech" olarak bilinen bu özel şirketler Trump'ı nasıl susturdu? Bu adım ifade özgürlüğünün kısıtlanması anlamına gelir mi?

  Daha fazla bilgi
  next
 5. Whatsapp Şubat ayında yürürlüğe girecek güncelleme ile kullanıcılarını bir tercihe zorluyor

  Kullanıcılarına ait kişisel bilgilerde ilgili kurallarını güncelleyen iletişim uygulaması Whatsapp, Şubat ayından itibaren aynı sosyal iletişim ağı içindeki Facebook şirketleriyle, kullanıcılarına ait daha fazla özel bilgi paylaşabilecek.

  Daha fazla bilgi
  next
 6. Two mobile phones and the WhatsApp logo

  WhatsApp, kullanıcılarına son günlerde yeni gizlilik sözleşmesini kabul etmeleri, yoksa uygulamayı akıllı telefonlarından silmeleri yönünde bir uyarı gönderiyor. Peki bu yeni sözleşme ile hangi verileriniz Facebook ile paylaşılacak?

  Daha fazla bilgi
  next
 7. H. Akın Ünver

  Kadir Has Üniversitesi

  WhatsApp

  WhatsApp'ın kullanım şartları ve gizlilik politikasını değiştireceğini duyurmasıyla beraber başlayan güvenlik tartışmaları, kullanıcıları alternatif arayışlarına yöneltti. Peki, WhatsApp şartnamesini neden değiştirdi ve kullanıcılar için riskler neler? Alternatif uygulamalar hangi özellikleri ile tercih ediliyor? Kadir Has Üniversitesi'nden H. Akın Ünver yazdı.

  Daha fazla bilgi
  next
 8. Ayşe Sayın

  BBC Türkçe, Ankara

  Sosyal Medya

  TBMM Dijital Mecralar Komisyonu Başkanı, Adalet ve Kalkınma Partisi Hatay Milletvekili Hüseyin Yayman, sosyal medya platformlarına yeni yükümlülükler getiren yasa uyarınca YouTube'un Türkiye'de temsilcilik açma kararını, "Türkiye'ye güvenin tezahürü" olarak nitelendirdi. Yayman, Ocak ayından itibaren Twitter ve Facebook dahil diğer platformlarla müzakerelere başlayacaklarını da ifade etti.

  Daha fazla bilgi
  next
 9. Sosyal medya

  Türkiye'nin, sosyal medya yasası ile getirilen yeni düzenlemeler nedeniyle dünyanın en büyük beş sosyal medya şirketiyle yaşadığı sorunların, bu platformlara reklam veren Türk şirketlerin satışlarını ve ihracatlarını olumsuz etkileyeceği belirtiliyor.

  Daha fazla bilgi
  next
 10. Türkiye'de temsilci atamayan sosyal medya ağlarına 30 milyon liralık ceza yolda

  sosyal medya şirketleri

  1 Ekim'de yürürlüğe giren sosyal ağlara ilişkin yeni yükümlülükler getiren yasanın ardından Türkiye'de temsilci bulundurma zorunluluğunu yerine getirmeyen aralarında Facebook, Twitter, Youtube'un da bulunduğu sosyal ağlar 30 milyon liralık para cezalarıyla karşı karşıya.

  Söz konusu sosyal ağlara daha önce de yaptırımın ilk aşaması olan 10 milyon liralık para cezası uygulandı.

  Temmuz’da Meclis'ten geçen ve 1 Ekim'de yürürlüğe giren yasa, “sakıncalı içeriklerle” ilgili muhataplık sorununu aşmak için Türkiye'den erişimi 1 milyonu aşan yurt dışı kaynaklı sosyal ağ sağlayıcılarına Türkiye'de temsilci bulundurma zorunluluğu getiriyor.

  Söz konusu düzenleme nedeniyle, Türkiye'de de en popüler sosyal ağlar olan Twitter, Facebook, Youtube, TikTok'un da aralarında bulunduğu sosyal ağların temsilci ataması gerekiyor.

  Ancak Gazete Duvar'ın haberine göre, Rusya merkezli sosyal medya platformu VKontakte dışında, sosyal medya ağları şimdiye kadar Türkiye'de temsilcilik açmadı ve bu konuda da net bir açıklama da yapmadı.

  Reklam yasağı ve internet trafiği daraltılabilecek

  Yasa yürürlüğe girdikten sonra kasım ayı başına kadar temsilci atamayan sosyal ağlara BTK tarafından 10 milyon lira para cezası uygulandı.

  Yasa uyarınca yükümlülüğü, kendilerine tanınan 30 günlük sürede yerine getirmedikleri için bu sosyal ağlar şimdi 30 milyon liralık ikinci para cezasıyla karşı karşıya.

  BTK'nin 30 milyon liralık idari para cezasını tebliğinden itibaren yine 30 günlük süre içinde yani Ocak 2021'e kadar temsilci ataması gerçekleşmezse, reklam yasağı uygulaması devreye girecek.

  Buna rağmen 3 ay içinde temsilci atamayan sosyal ağların internet bant trafiği önce yüzde 50, daha sonra yüzde 90'a kadar daraltılabilecek, yani erişim neredeyse olanaksız hale gelecek.