Yunanistan

 1. Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias ve ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken

  Anlaşmanın 5 yıllığına güncellenmesi kararı, Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias'ın Washington gezisi sırasında alındı. ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken ve Nikos Dendias, gazeteciler önünde, yeni anlaşma metnini imzaladı. Anlaşma bugüne kadar birer yıllığına yenilenmişti.

  Daha fazla bilgi
  next
 2. Yunanistan ve ABD mevcut ortak savunma anlaşmasını genişleten ve uzatan yeni bir anlaşma imzaladı

  anlaşmanın imzalanma anı

  Yunanistan ve ABD mevcut ortak savunma anlaşmasını genişleten ve uzatan yeni bir anlaşma imzaladı.

  Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias’ın ABD ziyareti sırasında imzalanan anlaşmanın ardından konuşan ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, anlaşmanın beş yıl uzatıldığını ve süresiz hale gelmesinin mümkün olduğunu söyledi.

  Reuters’ın aktardığına göre Blinken “Bu anlaşma Yunanistan’daki askerlerimizin daha fazla noktada faaliyet göstermesi ve eğitim vermesini sağlayacak” dedi.

  Yunanistan birkaç hafta önce de Fransa ile bir savunma anlaşması imzalamıştı.

  Bu sabah bu konuyla ilgili bir açıklama yapan Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, “Bazı ülkeler de gücünü ve boyunu aşan bir şekilde Doğu Akdeniz’de rol kapmaya çalışıyorlar. Hem AB hem NATO içinde ayrıca ittifaklar yapılması hem AB’nin savunma gücünü hem de NATO’yu bölecek, bunu görüyorlar” demişti.

 3. Milli Savunma Bakanı Akar’dan Suriye açıklaması: Orada teröristler var ise, eğer siz onlara herhangi bir işlem yapamıyorsanız, biz yapmak zorundayız

  akar

  Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, son dönemde tartışılan Suriye’ye yeni bir askeri operasyon ihtimali hakkında “Gereken ne varsa yeri ve zamanı geldiğinde, Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde bugüne kadar yapıldığı gibi, aynı şekilde yapılacak. Kimsenin şüphesi olmasın” dedi ve ekledi:

  “Orada teröristler var ise, eğer siz onlara herhangi bir işlem yapamıyorsanız, biz yapmak zorundayız.

  “Siz binlerce kilometreden bizim güneyimize gelip oradaki bazı oluşumların güvenliğinizi tehdit ettiğini söyleyeceksiniz, biz burnumuzun dibindeki oluşumlara bigane kalacağız… Böyle bir şey düşünülemez.”

  Herhangi bir geri çekilme veya tavizin olmayacağını söyleyen Akar “Rusya ve ABD ile mutabakatlarımız var, bunları ciddiyetle uyguluyoruz” ifadelerini kullandı.

  Akar “24 Temmuz 2015’ten beri 18 bin 609 terörist etkisiz hale getirildi” diye konuştu.

  Fransa ve Yunanistan’ın yaptığı ikili savunma anlaşmasına da isim vermeden değinen Akar, “Bazı ülkeler de gücünü ve boyunu aşan bir şekilde Doğu Akdeniz’de rol kapmaya çalışıyorlar. Hem AB hem NATO içinde ayrıca ittifaklar yapılması hem AB’nin savunma gücünü hem de NATO’yu bölecek, bunu görüyorlar” ifadelerini kullandı.

 4. Oruç Reis

  Türkiye, 8 Ekim'de yayımladığı Navtex'le, araştırma gemisi Oruç Reis'in 8 Ekim-16 Aralık tarihleri arasında Anamur ile Kıbrıs arasında kalan Türk karasularında sismik araştırmalar yapacağını duyurdu. Türkiye'nin duyurusuna hem iç hem de dış kamuoyundan tepkiler geldi. Kıbrıs Cumhuriyeti, Navtex'e karşı yayımladığı duyuruda egemenlik alanlarının ihlal edildiğini kaydetti. İç kamuoyunda ise Navtex, "Mavi Vatan" olarak tanımlanan politikadan geri adım atıldığı anlamına geldiği yönünde eleştirilere neden oldu.

  Daha fazla bilgi
  next
 5. Zakintos adası açıklarında, İnebahtı Deniz Savaşı'nın 450. yılını kutlayanlar

  İngiliz Times gazetesi, İnebahtı Deniz Savaşı'nın 450. yılı nedeniyle hafta sonu Yunanistan'da yapılan törenlere sayfalarında yer verdi. Gazete, Haçlı donanmasının Osmanlı İmparatorluğu karşısında elde ettiği zaferin Yunanistan'da coşkuyla kutlandığını yazdı.

  Daha fazla bilgi
  next
 6. Hulusi Akar

  Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Yunanistan ve Fransa arasında imzalanan savunma işbirliği anlaşmasına tepki gösterdi. "Yunanistan'da özellikle son dönemlerde bazı ülkelerin teşvik ve kışkırtmalarıyla bazı anlaşmalar yapmak suretiyle bir silahlanma sevdası başladı. Bu tür girişimlerle Türkiye'ye karşı üstünlük sağlayamazsınız, bu gayretten vazgeçin" dedi.

  Daha fazla bilgi
  next
 7. Son dakikaMilli Savunma Bakanı Akar: Yunanistan'daki bazı siyasiler soruna çözüm bulmak yerine gerilimi tırmandırıyor

  Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Yunanistan ile Fransa arasında imzalanan savunma işbirliği anlaşması ve Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis'in açıklamalarına tepki gösterdi.

  Akar, Yunan politikacıların sorunlara çözüm bulmak yerine gerilimi tırmandırmaya çalıştığını belirterek, "Bunların beyhude gayretler olduğunu, bu tür eylem ve söylemlerle Türkiye’ye galebe çalamayacaklarını bilmeleri gerekir” dedi.

  Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis, parlamentoda konuşmasında, Fransa ile imzalanan bu anlaşma için "Yunanistan'ın tarihinde ilk defa, olası bir saldırı anında kıtamızın en güçlü, BM Güvenlik Konseyi üyesi ve AB'nin yegane nükleer gücü olan Fransa'nın -askeri dahil- yanında yer alacağını taahhüt ettiği tarihi bir anlaşmadır" demişti.

 8. Stelyo Berberakis

  Atina

  Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis, Perşembe günü Yunan parlamentosuna seslendi

  Yunanistan Parlamentosu, Yunanistan'ın Fransa ile imzaladığı savunma işbirliği anlaşmasını onayladı. Ana muhalefet radikal sol SYRIZA partisi söz konusu savunma işbirliği anlaşmasının "Yunanistan'ın münhasır ekonomi bölge ve kıta sahanlığının savunmasını içerdiği" gerekçesiyle anlaşmaya ret oyu verdi.

  Daha fazla bilgi
  next
 9. Türkiye ile Yunanistan'ın istişari görüşmelerinin 63. turu 6 Ekim'de Ankara'da yapılacak

  Türkiye Yunanistan

  Dışişleri Bakanlığı, Türkiye ile Yunanistan'ın istişari görüşmelerinin 63. turunun, 6 Ekim'de Ankara'da yapılacağını duyurdu.

  Daha önce "istikşafi" nitelemesi kullanılan görüşmeler için "istişari" ifadesi kullanılmaya başlanmıştı.

  Görüşmelerin bir önceki turu 16 Mart'ta Yunanistan'ın başkenti Atina'da, 61. turu ise Ocak'ta İstanbul’da düzenlenmişti.

  İki ülke, Ege ve Akdeniz sorunlarına her iki tarafın da kabul edebileceği "adil, kalıcı ve kapsamlı" çözüm için zemin hazırlamak amacıyla görüşmelere 12 Mart 2002'de Ankara'da başlamıştı.