Internet

 1. Yemeksepeti: Kötü niyetli bazı kişilerin fidye talebini değerlendirmeye dahi almamız mümkün değil

  Yemeksepeti kullanıcılarına ait verilerin hackerlar tarafından ele geçirildiğine yönelik haberlerin ardından gazeteci İbrahim Haskoloğlu, Twitter hesabından hackerlar ile yazışmasını paylaştı.

  Haskoloğlu, 50 milyon kullanıcının dark web’de satışa çıktığına dair haberlerin ardından hackerlara ulaştığını, kanıtlaması için ev adresini ve telefon numarasını göndermelerini istediğini, hackerların da bunu gönderdiğini söyledi.

  Bu paylaşıma bir yanıt veren Yemeksepeti de hackerların fidye talep ettiğini, bu talebi reddettiklerini açıkladı:

  “Kötü niyetli bazı kişiler, kaynağı belli olmayan verileri Yemeksepeti ile ilişkilendirerek bu verileri yayınlama tehdidiyle şirketimize ulaşmış ve fidye talebinde bulunmuşlardır.

  “Yemeksepeti olarak bu tip yasa dışı talepleri değerlendirmeye dahi almamızın mümkün olmadığını belirterek, konuyla ilgili tüm resmi kurumları bilgilendirdiğimizi ve yasal süreci başlattığımızı ifade etmek isteriz.”

  View more on twitter
 2. Yusuf Özkan

  Lahey, Hollanda

  temsili bir dark web kullanıcısı

  Avrupa Birliği (AB) Polis Teşkilatı (Europol) öncülüğünde eş zamanlı olarak dokuz ülkede gerçekleştirilen operasyonda, internetteki "karanlık internet" (dark web) üzerinden yasa dışı ticaret yaptıkları belirlenen 150 kişi gözaltına alındı.

  Daha fazla bilgi
  next
 3. Efe Öç

  BBC Türkçe

  NFT BBC

  11 Mart tarihi dijital sanat için bir kilometre taşı olarak kayda geçti. Beeple ismiyle bilinen Mike Winkelmann adındaki sanatçı, tamamen dijital ortamda olan işini 69,3 milyon dolara satarak, bir sanatçının hayattayken ulaştığı en yüksek üçüncü rakama ulaştı. Türk dijital sanatçı Refik Anadol'un, "Machine Hallucinations" isimli NFT koleksiyonu da, yine Winkelmann gibi Sotheby's tarafından düzenlenen bir açık artırmada 5,1 milyon dolara ulaştı.

  Daha fazla bilgi
  next
 4. Çin öğrenciler

  Çin, 6-7 yaşındaki çocuklara yazılı sınav uygulamasının yasaklandığını açıkladı. 18 yaşından küçük çocukların online video oyunları da Cuma günü, hafta sonu ve tatillerde bir saatle sınırlandırıldı.

  Daha fazla bilgi
  next