İnsan Hakları

 1. Hem Demokratlar hem de Cumhuriyetçiler, Pekin'deki Kış Olimpiyatları'nın boykot edilmesi çağrısında bulunmuştu

  ABD, Kanada ve Avustralya'nın ardından İngiltere de Çin'in insan hakları konusundaki sicili nedeniyle başkent Pekin'de düzenlenecek 2022 Kış Olimpiyatları'nı diplomatik olarak boykot kararı aldı. Çin ise bu ülkelerin hata yaptığını ve "bunun hesabını vereceklerini" söyledi.

  Daha fazla bilgi
  next
 2. Cemal Kaşıkçı

  Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın öldürülmesiyle bağlantılı olduğu iddiasıyla dün Fransa'nın başkenti Paris'te gözaltına alınan şüpheli serbest bırakıldı. Paris Savcılığı'ndan yapılan açıklamada, kimlik kontrolleri sonucu, Türkiye tarafından çıkarılan yakalama emrinin Suudi şüpheli Halid Aedh el-Otaibi için geçerli olmadığı belirtildi.

  Daha fazla bilgi
  next
 3. Avrupa Konseyi

  Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin (AİHM) iş insanı Osman Kavala'nın serbest bırakılması kararını uygulamayan Türkiye için "ihlal prosedürü" başlattı. Türkiye, böylece, 2010'dan bu yana Azerbaycan'dan sonra bu sürece tabi tutulan ikinci ülke oldu. Bakanlar Komitesi'nde yapılan oylamada, 35 ülke "ihlal prosedürü" başlatılmasına destek verdi. Avrupa Konseyi, Türkiye'den 19 Ocak'a kadar görüşünü iletmesini istedi. Kavala davasında bir sonraki duruşma 17 Ocak'ta.

  Daha fazla bilgi
  next
 4. Günce Akpamuk

  BBC Türkçe

  Cagla Pektas

  3 Aralık Birleşmiş Milletler tarafından engellilerin politik, ekonomik, sosyal ve kültürel hayattaki görünürlüğünü sağlamak, daha rahat bir yaşam sürmeleri için çözüm üretmek, sahip oldukları haklara dair farkındalığı artırmak, yaşadıkları zorluklara son vermek adına Dünya Engelliler Günü olarak kabul ediliyor.

  Daha fazla bilgi
  next
 5. Osman Kavala

  Konsey'i oluşturan 47 ülkenin temsilcileri, bugün başlayacak ve üç gün sürecek toplantılarında, Türkiye'nin 4 yıldır cezaevinde tuttuğu Osman Kavala'nın yargılandığı davada Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'ni ihlal ettiği gerekçesiyle "ihlal sürecini" başlatıp başlatmamayı oylayacak. Üçte iki çoğunluk sağlanması halinde Türkiye'ye yaptırıma varacak bir süreç başlayacak. Bu durumda Türkiye, Azerbaycan'dan sonra bu prosedüre tabi tutulan ikinci ülke olacak.

  Daha fazla bilgi
  next
 6. Hatice Kamer

  Diyarbakır

  Karanfil

  Eski Diyarbakır Barosu Başkanı Tahir Elçi, ailesi ve avukat arkadaşlarının katılımıyla vurulduğu tarihi Dört Ayaklı Minare'nin önünde anıldı. Tahir Elçi'nin eşi Türkan Elçi, törende yaptığı konuşmada, Tahir Elçi'nin öldürülmeden önce "silah, çatışma, operasyon, savaş istemiyoruz" sözlerini tekrarladı ve "bize bırakılan mirasa sahip çıkıyoruz. Devralınan bu mirasın güçlenmesi için bir kez daha adalet adalet adalet diye haykırıyoruz" dedi. Hatice Kamer'in haberi.

  Daha fazla bilgi
  next
 7. Kavala’nın tahliyesi için oy veren hakim Bekdaş: Delil karartma ihtimalinin olmaması ve tutuklulukta geçen süre nedeniyle, tutukluluğun devamı duruma göre ölçülü değil

  Esra Yalçınalp

  BBC Türkçe, Çağlayan Adliyesi

  Mahkeme başkanı ve diğer üye hakimin aksine, Osman Kavala’nın tahliyesi için oy veren üye hakim Kürşat Bekdaş, gerekçesinde şu ifadeleri kullandı:

  Quote Message: Sanığın savunmasının alınmış olması, delillerin toplanmış olması, dosya kapsamı, delil durumu, dosyanın geldiği aşama, bu aşamadan sonra sanığın delil karartma ihtimalinin olmaması, sanığın tutuklulukta geçirdiği süre, tutukluluğun bir tedbir oluşu, tutuklulukta istenen amaca adli kontrol tedbirlerinden bir veya birkaçının uygulanması ile ulaşılabileceği, değerlendirilerek sanığın duruma göre ölçülü olmayan tutukluluğun devamı yönündeki çoğunluğun görüşüne katılmayarak, sanığa uygulanacak ölçülü bir veya birkaç adli kontrol tedbiri ile tahliyesi görüşü ve kanaatindeyim.
 8. Osman Kavala’nın avukatı Deniz Tolga Aytöre: Bu sadece yanlış bir hukuki karar olmayı geçti, kamu yetkisini kötüye kullanma sorunu haline geldi

  Esra Yalçınalp

  BBC Türkçe, Çağlayan Adliyesi

  açıklama

  Duruşma sonrası yapılan basın açıklamasında, iş insanı Osman Kavala’nın eşi ekonomist Prof. Dr. Ayşe Buğra, “4 yıldır aynı kelimelerle aynı karar veriliyor. Savcılar soru sormuyorlar, hangi somut eylemlerle suç işlenmiş sormuyorlar. Endişem bu durumun kanıksanması ve normalleşmesi. Kesinlikle normal kabul edilmemesi gereken bir durum” diye konuştu.

  CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu ise “Siyaset kurumu ve yargı ancak el birliğiyle bu ülkeye bu kadar kötülük yapabilirdi. Bunun adı artık kötülüktür gerçekten” dedi.

  Siyasetin ve yargının bunu ortaklaşa yaptığını belirten Tanrıkulu, “Türkiye’nin ekonomisi çökmüş durumda, hukukun üstünlüğü yok” dedi ve ekledi:

  “Ama hiç olmazsa işleyen bir mekanizma var Avrupa Konseyi’nde. Önümüzdeki hafta Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin 10 Aralık 2019’da verdiği bir karar var ve o kararı yürütmekle görevli olan Bakanlar Kurulu’nun toplantısı var.

  “Bu dosyada ortalama bir vatandaşımızı ikna edebilecek bir delil başlangıcı bile yok. Hala HTS kayıtları, baz istasyonları gibi saçma sapan, tamamen gerçekten uzak dayanaklarla bir insanı içerde tutmak yaşam hakkına müdahaledir gerçekte.”

  Osman Kavala’nın Avukatı Deniz Tolga Aytöre de bu davanın Osman Kavala’nın tutuklu kılınabilmesi için hukuka karşı verilen bir mücadele haline geldiğini söyledi.

  Bugünkü duruşmanın Türk yargısı için bağımsızlık ve siyasetin müdahalesi konusundaki endişeleri gidermek için önemli bir fırsat olduğunu fakat yargının bu şansı kullanamadığını belirten Aytöre, “Bu kadar meşru olmayan, somut olmayan delillerle gerekçelerle bir insanın anayasal hakkını elinden almak artık sadece yanlış bir hukuki karar olarak nitelendirilmemeli, bizce bu kamu yetkisini kötüye kullanma sorunu haline geldi” dedi ve ekledi

  “Bundan sonra biz bu sorunun altından nasıl kalkılacağını takip etmekten başka bir şey yapmayacağız.”

  Norveç PEN Türkiye Danışmanı Caroline Stockford da duruşmanın ardından adliye önünde yaptığı açıklamada “Büyük bir hayal kırıklığı içindeyiz. Bu karar anayasaya aykırı. Absürt bir yargılamada absürt bir karar çıktı” dedi.