Sanat

 1. Paris'teki Louvre Müzesi yeniden ziyaretçilere açıldı

  Louvre Müzesi

  Paris'teki dünyaca ünlü Louvre Müzesi, koronavirüs salgını nedeniyle dört aya yaklaşan kapalılık döneminin ardından bugün yeniden ziyaretçilere açıldı.

  Müzede maske takma zorunluluğu olacak ve sınırlı sayıda ziyaretçi alınacak.

  Fiziksel mesafe kuralının uygulanamayacağı galeriler kapalı kalacak.

  Louvre, dünyanın en fazla ziyaretçi çeken müzesi.

  Müzeyi her yıl 10 milyona yakın insan ziyaret ediyor ve ziyaretçilerin çoğu Fransa dışından geliyor.

  Müzenin kısıtlamalar döneminde 40 milyon euro gelir kaybına uğradığı belirtiliyor.

  Louvre Müzesi'nde Mona Lisa tablosu
 2. Amsterdam'ın ünlü sokağı Red Light District koronavirüs tedbirleriyle açılıyor

  Video content

  Video caption: Red Light District: Amsterdam'ın ünlü sokağı koronavirüs tedbirleriyle açıldı

  Hollanda'da 3,5 aydır koronavirüs salgını nedeniyle kapalı olan genelevler tedbirlerle yeniden açılıyor. Seks işçilerine öpüşme ve yüz yüze nefes alış verişinden kaçınmaları uyarısı yapıldı.

  Ülkedeki erotik dansçılar ve seks işçileri, sokağa çıkma kısıtlamaları sürecinde devlet desteğinden yararlanamıyorlardı. Hükümet, genelev açılış tarihini 1 Eylül'den 1 Temmuz'a çekti.

  Seks işçileri kararı memnuniyetle karşılasa da kendilerinin iş güvencesinin olmadığı söylüyorlar.

  "Bir hafta hasta olsam, bir hafta parasız kalırım" diyen seks işçisi Moira Mona, "Devletten işsizlik yardımı alamıyoruz. Maske istenirse maskem var. Ayrıca dezenfektan ve el spreyi gibi malzemeleri koronavirüs öncesinde de kullanıyorduk. Ama yeni dönemde öksüren bir müşteri gördüğümde 'tatlım başka zaman gel' demek zorundayım" diyor.

  29 yaşındaki Mona, Amsterdam'daki ünlü genelev sokağı Red Light District'in salgın öncesi yoğun günlerine dönmesinin zor olduğunu söylerken "İnsanlar artık bu tür şeyler lüks olarak görüyor. Finansal açıdan zor durumdalar" diyor.

  Reuters haber ajansının konuştuğu seks işçilerinden Foxxy Angel ise hükümetin tedbirleri gevşetmesinin ardından telefonlarının susmak bilmediğini söyledi. Angel karantina sürecinde ise çalışmak zorunda oldukları iin Limburgh bölgesindeki seks işçilerine 20 bin euro ceza kesildiğini anlattı.

  Bulaşıcı Hastalıkları Önleme Merkezi yetkilisi Debbie Mensink ise tüm tedbirlere rağmen seks işçilerinin virüse karşı savunmasız olduğunu söyledi.

  Mensink, "Artan bir risk söz konusu. Çalıştıkları işin doğası gereği zaten yüksek bir sağlık riski altındalar. Çünkü insanlarla fiziksel olarak çok yakın olmak zorundalar" dedi.

 3. Milli Saraylar: Biz de Fatih portreleri sergileyeceğiz

  View more on twitter

  İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin Fatih Sultan Mehmet portresini satın alması ve portrenin Saraçhane binasında sergileneceği açıklamasının ardından Cumhurbaşkanlığı’na bağlı Milli Saraylar da kendi koleksiyonundaki bazı Fatih portrelerini sergileyeceğini duyurdu

  Milli Saraylar’ın resmi Twitter hesabından yapılan açıklamada, “Türkiye’nin en zengin portre koleksiyonuna sahip Resim Müzesi, Venedikli ressam Veronese ve Halil Paşa’nın Fatih portrelerini ilk defa sergilemeye hazırlanıyor. Müzenin sonbaharda açılacak yeni bölümlerinde Zonaro, Hasan Rıza ve Feyhaman Duran'ın Fatih portreleri de yer alacak” denildi.

  Ancak daha sonra paylaşılan mesajda, "restorasyon ve sergi sürecinin, İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin portreyi satın aldığı 25 Haziran'dan bir hafta önce, 18 Haziran’dan itibaren trthaber, ahaber, habertürk ve cnntürk aracılığıyla kamuoyuyla paylaşıldığı" belirtildi ve "Sanatın, siyasi tartışmalardan uzak gündemimizde daha fazla yer alması dileğiyle" ifadeleri kullanıldı.

 4. Efe Öç

  BBC Türkçe

  Fatih'in özel koleksiyondaki son Bellini tablosu

  Venedikli ressam Gentile Bellini'ye ait olduğu bilinen üç Fatih Sultan Mehmet portresinden, özel koleksiyondaki tek örnek bugün Londra'da yapılan açık artırmada İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından toplamda 935 bin sterlin (yaklaşık 8 milyon lira) ödenerek satın alındı.

  Daha fazla bilgi
  next
 5. Gentile Bellini’nin Fatih Sultan Mehmet Portresi'ni İBB satın aldı

  Fatih Sultan Mehmet

  İstanbul Büyükşehir Belediyesi Ekrem İmamoğlu, Londra'da açık artırma ile satılan İtalyan ressam Gentile Bellini’nin Fatih Sultan Mehmet portresini satın aldığını duyurdu.

  View more on twitter
 6. Yusuf Özkan

  Lahey, Hollanda

  Van Gogh ve Gauguin'in genelev ziyaretlerini anlattıkları mektup 210 bin euroya satıldı

  Hollanda'nın başkenti Amsterdam'da bulunan Van Gogh Müzesi, adını taşıdığı ünlü ressamın, Fransız meslektaşı Paul Gauguin ile ortaklaşa yazdığı ve genelev ziyaretlerini anlattıkları mektubunu 210 bin euroya satın aldı. Lahey'den Yusuf Özkan'ın haberi.

  Daha fazla bilgi
  next
 7. Banksy’nin çizdiği ve çalınan Bataclan kapısı, İtalya’da bulundu

  Övgü Pınar

  Roma

  kapı

  İngiliz sokak sanatçısı Banksy’nin, 2015’te Paris’teki Bataclan konser salonuna düzenlenen saldırıda hayatını kaybedenlerin anısına çizim yaptığı kapı, geçen yıl çalınmasının ardından İtalya’da bulundu.

  Banksy saldırıda öldürülen 90 kişinin anısına Haziran 2018’de Bataclan’ın acil çıkış kapısına yas temalı bir çizim yapmıştı.

  Banksy’nin çiziminin yer aldığı kapı, Ocak 2019’da maskeli bir grup tarafından yerinden sökülerek çalınmıştı.

  Fransız ve İtalyan güvenlik güçlerinin iş birliğiyle yürüttüğü operasyon sonucunda çalınan kapı önceki gün İtalya’nın Abruzzo bölgesinde bir çiftlik evinde bulundu.

  Teramo kentine bağlı Sant’Omero kasabası yakınlarındaki çiftlik evinde bulunan kapı bugün bir basın toplantısında teşhir edildi.

  Yerel basındaki haberlere göre Banksy’nin çizimini taşıyan kapı, çiftlik evinin tavan arasında bulundu.

  Güvenlik güçleri, olayla ilgili soruşturma halen devam ettiği için detaylı bir açıklama yapmadı.

  Banksy’nin çizimini taşıyan kapı çalındığında Bataclan tarafından yapılan açıklamada, “Bugün derin bir öfkeyle doluyuz. Banksy’nin hafıza sembolü olan ve herkese - yerel halka, Parislilere, dünya vatandaşlarına - ait olan eseri bizden çalındı” denilmişti.

  Kimliğini gizli tutulan Banksy’nin eserleri son yıllarda açık artırmada yüksek meblağlara alıcı buluyor.

  Son olarak Ekim ayında Londra’da yapılan bir açık artırmada, sanatçının İngiliz Avam Kamarası üyelerini şempanze olarak resmettiği eseri 9,9 milyon sterline satılmıştı.

  2018’de de “Kırmızı Balonlu Kız” eseri 1 milyon sterline satılmış, satışın hemen ardından içerisine gizlenmiş kağıt öğütücüyle kendini imha etmişti.

 8. Banksy: Beyaz olmayanlar sistem tarafından yüzüstü bırakıldı

  Banksy eseri

  İngiliz sokak sanatçısı Banksy, yanan bir Amerikan bayrağının yanarken görüldüğü bir eseriyle birlikte paylaştığı sosyal medya iletisinde, "Siyahların Hayatı Değerlidir" kampanyasına destek verdi ve beyaz olmayanların sistem tarafından başarısızlığa uğratıldığını ifade etti:

  "İlk başta susmalı ve bu konuda sadece siyahları dinlemeliyim diye düşünmüştüm. Ama neden bunu yapayım? Bu onların sorunu değil, benim sorunum.

  "Beyaz olmayanlar, sistem tarafından yüzüstü bırakılıyor. Beyaz sistem tarafından. Tıpkı boruların bozulması ve en alt katta yaşayanların evini su basması gibi. Hatalı sistem onların hayatını ızdıraba çeviriyor, ama bunu düzeltmek onların sorumluluğu değil. Bunu yapamazlar çünkü kimse onların üst kattaki evlere çıkmasına izin vermeyecek."

  İngiltere genelinde ve Banksy'nin memleketi olan Bristol'de cumartesi günü siyahlara yönelik ırkçılığa karşı geniş çaplı protesto gösterileri düzenlendi.