Eğitim

 1. YKS ek yerleştirme tercih başvuruları başlıyor

  ÖSYM

  Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanı Halis Aygün, Yükseköğretim Kurumları Sınavı'nda (YKS-2021) barajı geçemeyen adayların da tercih yapabileceği ikinci ek yerleştirmenin bugün başlayacağını duyurdu.

  Halis Aygün, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, "Tercihlerinizi 14-18 Ekim tarihleri arasında 'http://ais.osym.gov.tr' sayfamızdan ve ÖSYM AİS mobil uygulamamızdan yapabilirsiniz. Yapacağınız tercihlerin şimdiden hayırlı olmasını dilerim" dedi.

 2. Mesleki eğitimde iki yeni düzenleme

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda 'Mesleki Eğitimde 1000 Okul Projesi ve 50 Ar-Ge Merkezi'nin Açılış Töreni'nde yaptığı konuşmada, mesleki eğitimle ilgili iki yeni düzenleme yapılacağını açıkladı:

  Erdoğan
  Quote Message: Kapasitenin daha fazla artırılması ve genç işsizliğin düşürülmesi için iki yeni düzenleme yapıyoruz. Öğrencilerin 4 yıl boyunca aldıkları ücretlerin işveren üzerindeki yükünü kaldırmaktır. Bu yükü devlet olarak biz üstleniyoruz. Böylece işgücü piyasamızın güçlenmesi için işverenlere destek sunuyoruz. Mesleki eğitim merkezlerinin son sınıfına kalfa olarak devam eden öğrencilerin ücretlerini de iyileştiriyoruz. Asgari ücretin 3'te biri kadar değil, yarısı kadar ücret alacaklar. Her iki hedef ile ilgili mesleki eğitim kanununda gerekli düzenlemeleri yapacağız. Bir diğer proje de üniversite mezunlarına 6 aylık eğitim verilecek, başarılı olanlar Turkcell'de istihdam edilecek."
 3. Görevden alınan Boğaziçi Üniversitesi öğretim üyesi Can Candan açık alandaki dersi için gittiği okula alınmadı, "rektörün talimatıymış" dedi

  Boğaziçi Üniversitesi Rektörü Naci İnci tarafından derslerine son verilen öğretim üyesi Can Candan, açık alanda yapmak istediği ders için kampüse girmeye çalıştı ancak okula alınmadı.

  Twitter üzerinden bir açıklama yayınlayan Candan, güvenlik görevlilerinin "rektörün talimatı" dediklerini belirtti.

  Candan, "Saat 10'da belgesel sinema dersimin ilk buluşmasını Güney Meydan'da öğrencilerimle bir açık ders olarak gerçekleştirecektim. Sosyoloji bölümünde öğretim üyesi olan eşimle birlikte aracımızla geldik. Beni gördükleri zaman 'Hocam sizi okula alamayız' dediler. Neden dediğimde 'Rektörlüğün talimatı' dediler. Yapmayı planladığım açık dersimi şu anda yapamıyorum" dedi.

  View more on twitter
 4. ODTÜ Onur Yürüyüşü'ne katıldıkları için yargılanan 18 öğrenci ve 1 akademisyen beraat etti

  Burak Abatay

  BBC Türkçe

  ÜniKuir

  Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nde (ODTÜ) 2019 yılında düzenlenen Onur Yürüyüşüne katıldıkları gerekçesiyle yargılanan 18 öğrenci ve 1 akademisyen beraat etti.

  Davada yargılananlar arasında olan Üniversiteli Kuir Araştırmaları ve LGBTİ+ Dayanışma Derneği'nin (Ünikuir) kurucularından Özgür Gür, BBC Türkçe’ye yaptığı açıklamada, “Hakim beraat kararını delil yetersizliğinden dolayı vermedi. Suç unsuru oluşmadı diye verdi” diye konuştu.

  Gür, “Bu Onur Yürüyüşleri ile ilgili bu şekilde verilen ilk karar. Bu yüzden önemli. Hakimin kararı, ‘Onur Yürüyüşü suç değildir’ anlamına geliyor” dedi.

  Davanın gerekçeli kararı ise henüz açıklanmadı.

  Yürüyüşe katıldığı gerekçesiyle yargılanan Ünikuir Derneği kurucularından Melike Balkan ise duruşmada yaptığı savunmada şunları söyledi:

  Quote Message: Bu insanların 2 yıl boyunca yargılanması bile hak ihlalidir. Biz bu davanın nasıl sonuçlanacağını bilmediğimiz için halen gergin ve mutsuzuz iki senedir. Bu mahkemeden çıkan karar bundan sonraki onur yürüyüşlerine yönelik saldırıların engellenmesi için çok önemli. Ben ODTÜ Onur Yürüyüşü'ne katıldım, düzenledim, gurur duyuyorum, ben yaptım. Bu bir suçsa ben bunu işledim, deliller eksik değil, benim savunmam bunun bir suç olmadığıdır. from Melike Balkan Ünikuir Derneği
  Melike BalkanÜnikuir Derneği

  Af Örgütü: Bu zafer gerekli bile olmamalıydı

  Uluslararası Af Örgütü Avrupa Bölgesel Ofisi Direktörü Nils Muižnieks ise yaptığı yazılı açıklamada dava kararını olumlu olarak değerlendirdi.

  Muižnieks, "ODTÜ Onur Yürüyüşü’ne katılanların tamamının beraat etmesi memnuniyet verici ancak bu zafer gerekli bile olmamalıydı" dedi.

  View more on twitter
 5. Boğaziçi Üniversitesi’ndeki eylemler nedeniyle gözaltına alınan öğrencilerden 3’ü tutuklama talebiyle mahkemeye sevk edildi

  Boğaziçi Üniversitesi’nde Pazartesi günü Rektörlük binası önündeki eylemler nedeniyle gözaltına alınan ve savcılığa sevk edilen öğrencilerden 3’ü tutuklama talebiyle mahkemeye sevk edildi.

  Diğer 4 öğrenci ise adli kontrol şartı ile serbest bırakıldı.

 6. Boğaziçi Üniversitesi’ndeki eylemler nedeniyle gözaltına alınan 10 öğrenciden 3’ü serbest bırakıldı; 7’si savcılığa ifade veriyor

  Boğaziçi Üniversitesi’nde Pazartesi günü Rektörlük binası önündeki eylemler nedeniyle gözaltına alınan 10 öğrenciden 3’ü serbest bırakıldı.

  Akademisyen ve avukat Feyzi Erçin'in BBC Türkçe'ye yaptığı açıklamaya göre 7 öğrencinin savcılıktaki ifade işlemlerine başlandı.

  Erçin gözaltına alınan ve ardından serbest bırakılan 3 öğrencinin yanlışlıkla gözaltına alındığını söyledi.

 7. Erdoğan: İlim tahsilini öğrencilerinin konutlarının, anne babasının olduğu yere taşıdık

  Cumhurbaşkanı Erdoğan, üniversiteli öğrencilerin barınma sorunlarına ilişkin yaptığı değerlendirmede, "İlim tahsilini öğrencilerinin konutlarının, anne babasının olduğu yere taşıdık" dedi.

  Erdoğan şöyle konuştu:

  Quote Message: Biz üniversiteleri bu tür seviyelere getirirken yurtlar konusunda da attığımız ve atacağım adımlar da ortadadır. Üniversitelerle biz bir defa bir şeyi hallettik. Nedir o? Hakkari’deki evladımız oradan çıkıp ta İstanbul’a, Ankara’ya gelmesin; üniversiteyi onun ayağına götürelim istedik. Bunu başardık. Şırnak’a götürdük. Bunlara kalkıp da oradan çık, İstanbul’a gel demedik. Yani ilim tahsilini biz konutlarının, anne babasının olduğu yere taşıdık.
 8. Erdoğan: 110 binin üzerinde yeni yatağı öğrencilerimizin hizmetine sunacağız, yurt sorununu tamamen çözmüş olacağız

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 2021-2022 Yükseköğretim Akademik Yıl Açılış Töreni'nde yaptığı konuşmada 110 binin üzerinde yeni yatağı öğrencilerin hizmetine sunacaklarını aktardı.

  Erdoğan, bu gelişme ile birlikte yurt sorununu tamamen çözeceklerini ifade etti.

  'Bunlar aynı Gezi'de olduğu gibi teröristler'

  Quote Message: Türkiye'de 1 milyonun üzerindeki yurt yatak kapasitesiyle en fazla barınma imkanı sağlayan ülkedir. Nedir o Allah aşkına? Parklarda bankların üzerinde yatanlar... Bunlar öğrenci mi? Bunlar aynı Gezi'de olduğu gibi teröristler... Biz öğrenciye en büyük saygıyı gösteren bir iktidarız. Göreve geldiğimizde verilen burs 45 liracıktı... Şu an 650 liraya çıktık. Nereden nereye...

  'Böyle öğrenciler bize gerekmez'

  Quote Message: Bazılarının her konuda olduğu gibi yükseköğretim konusunda da yapılanları takdir etmek gibi bir derdi olmadığını üzüntüyle takip ediyoruz. Hele hele rektörünün arabasının üstüne çıkıp orada tepinen öğrencilerin olduğu bir Türkiye'yi ben kabullenemiyorum. Böyle öğrenciler bize gerekmez. Rektörünüz aracın içinde, siz önünü kesiyorsunuz ve daha sonra da aracın üzerine çıkıp tepinmeye başlıyorsunuz. Böyle bir öğrenci olamaz. Bunlar olsa olsa ancak üniversitelerin içine sızmış teröristlerdir

  Yeni açılan üniversiteler

  Yeni açılan üniversitelere yönelik haksız değerlendirmeler yapıldığına değinen Erdoğan, bu üniversitelerin her geçen gün daha da güçlenmekte ve kurumsallaşmakta olduğunu savundu.

  Erdoğan, bu üniversitelerin de daha önceki dönemlerde kurulan üniversiteler gibi zamanla arzu edilen seviyelere çıkacağını dile getirdi.

 9. Cumhurbaşkanı Erdoğan: Vaka durumlarına göre bazı sınıflar karantinaya alınabilir ama okul, il ve ilçe çapında kapanma düşünmüyoruz

  Erdogan

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 2021-2022 eğitim öğretim döneminde koronavirüs salgını sebebiyle yalnızca 2 okulun karantinaya alındığını duyurdu.

  2021-2022 Yükseköğretim Akademik Yıl Açılış Töreni'ne katılan Erdoğan, vaka durumlarına göre bazı sınıfların karantinaya alınabileceğini ancak okul, ilçe veya il çapında bir kapanmanın kesinlikle düşünülmediğini belirtti.