İyi Parti

 1. İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener'den 15 Temmuz mesajı: 'Milet iradesi karşısında hiçbir güç duramaz'

  İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Twitter'da 15 Temmuz darbe girişiminin yıl dönümü için bir mesaj paylaştı.

  View more on twitter
 2. Akşener'den Erdoğan'ın 'Memleketi bunlara teslim edemeyiz' sözlerine yanıt : İktidar teslim edilmez, devredilir

  Meral akşener

  İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın "Memleketi bunlara teslim edemeyiz" ifadesine yanıt verdi.

  Akşener partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada, "Sayın Erdoğan devleti teslim aldığını sanıyor, seçim kaybedince de teslim edeceğini düşünüyor. Bak Sayın Erdoğan, iktidar teslim edilmez, devredilir" dedi.

  Akşener "Kendisi yine çıktığı bir kürsüde dedi ki; memleketi bunlara teslim edemeyiz. Beş kere dinledim, acaba yanlış mı duydum diye. Devleti teslim aldığını sanıyor biliyor musunuz? Sayın Erdoğan devleti teslim aldığını sanıyor, seçim kaybedince de teslim edeceğini düşünüyor. Bak Sayın Erdoğan, iktidar teslim edilmez, devredilir. Millet sandıkta kararını ortaya koyar, o karara göre iktidar devredilir." ifadelerini kullandı.

 3. Ayşe Sayın

  BBC Türkçe, Ankara

  Seçim sandığı

  Muhalefet partilerinin erken seçim çağrılarına karşın Cumhur İttifakı ortakları seçimlerin ısrarla zamanında, yani 2023'de yapılacağını söylüyor. Peki muhalefet neden ısrarla seçim diyor, iktidar neden karşı çıkıyor? Kamuoyunun nabzını tutanlar mevcut tabloyu nasıl yorumluyor? Ayşe Sayın Ankara'dan bildiriyor.

  Daha fazla bilgi
  next
 4. CHP’den sonra İYİ Parti’li Sunat Kadına Şiddetin Nedenlerini Araştırma Komisyonu’ndan çekildi

  Ayşe Sayın

  Ankara

  İYİ Parti'li Şenol Sunat

  Türkiye’nin İstanbul Sözleşmesi’nden çekilmesinin ardından kurulan TBMM Kadına Şiddetin Nedenlerini Araştırma Komisyonu’nda CHP’nin ardından İYİ Parti'li Şenol Sunat da Komisyon Başkanı Öznur Çalık’ın tutumunu protesto ederek komisyon üyeliğinden çekildi.

  AKP Malatya Milletvekili Öznur Çalık’ın başkanlığını yürüttüğü Kadına Şiddetin Nedenlerini Araştırma Komisyonu’ndan arka arkaya istifalar geldi.

  CHP’li Komisyon Üyeleri Gamze Taşçıer, Aysu Bankoğlu, Suzan Şahin ve Neslihan Hancıoğlu dün, komisyon başkanının tutumunu eleştirerek, üyelikten çekildiklerini açıklamıştı.

  CHP’li üyeler, komisyona davet edilecek kişiler konusunda görüşlerinin alınmadığını, çocuk evliliklerini normalleştiren, çok eşliliği savunan isimlerin komisyona çağırıldığını belirterek,“Komisyonun resmiyetteki amacı kadına yönelik şiddetin sebeplerinin araştırılması ve önlemlerin belirlenmesi olsa da Cumhur İttifakı'nın ajandası İstanbul Sözleşmesi'nden çekilme kararını meşrulaştıracak bir zemin yaratmaktır” görüşünü dile getirmişlerdi.

  İYİ Partili Sunat da benzer gerekçelerle komisyon üyeliğinden çekildi. Sunat, komisyondan isitfa dilekçesinde İstanbul Sözleşmesi’nden çekilme kararının yanlış yanlış olduğunu ve kadınları yaraladığına işaret etti.

  Bu nedenle komisyon üyeliği konusunda tereddüt de yaşadığını vurgulayan Sunat, şu görüşlere yer verdi:

  Quote Message: “Komisyon başkanının komisyona davet edilecekler konusunda istişare etmemesi, özellikle muhalefet partileri komisyon üyelerinin soru sorma şekline ve söyledikleri sözlere müdahale şekli, süre üzerinde hiç durmadan uyarması rahatsız edicidir.Komisyonda dinlenecek kişilerin, komisyon üyelerine çok kısa süre önce bildirilmesi, kadın hakları ve kadına şiddet konusunda duyarlı olmayan bazı kişi ve kurumların davet edilmesi de ayrı bir garabettir. Meclis araştırma komisyonunun, çoğulcu değil, çoğunlukçu bir anlayışla çalışmaları devam ettireceği, yıllardır sürdürülen kadın hakları ve kadına yönelik şiddeti önleme konusunda, kazanımlardan geri adım atılacağı ve belli kesimleri memnun etmek için kanunlarda değişikliklere gidecek alt yapıyı hazırlamaya çalıştığı ortadadır.
  Quote Message: İstanbul Sözleşmesinden çıkma kararının yürürlüğe gireceği 1 Temmuz 2021 tarihi ve Danıştay’a yapılan müracaatların halen bir karara bağlanmadığı göz önüne alındığında, bu komisyonun içinde yer almamın toplum ve özelliklede kadın vicdanında yeri olmadığını düşündüğümden, meclis araştırma komisyonundan ayrıldığımı bilgilerinize sunarım.”
 5. Akşener'den 'Açları da sen doyuruver' diyen Erdoğan'a tepki: Sen bostan korkuluğu musun?

  Meral Akşener

  İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, erken seçim çağrısı yaptı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın "Millet açsa siz doyurun" açıklamasına "Bana diyorsun ki 'Açları da sen doyuruver.' Olur, in oradan doyurmayan namerttir. Sen bostan korkuluğu musun?" sözleriyle tepki gösterdi.

  Partisinin TBMM'deki grup toplantısında konuşan Akşener konuşmasına, bir şehidin oğlunu kürsüye çıkarmak istediklerini, ancak "başına iş gelmemesi için" çıkarmadıklarını belirtti.

  Ardından mektubu okumaya başlayan İYİ Parti lideri, şehit oğlunun özel okullara girmek için şehit bursundan yararlanamadığını söyledi.

  Annesiyle birlikte okullara başvuran şehit oğluna "O kadar çoksunuz ki hangi birinize burs verelim" yanıtı verildiğini okudu.

  'Kanka diplomasisi'

  Akşener, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, ABD Başkanı Joe Biden ile gerçekleştirdiği görüşmeye ilişkin, "Dünün 'Ey Biden'ı, bugünün 'Dostum Biden'ı oluverdi. İşte size Sayın Erdoğan'ın bipolar dış politika anlayışının son örneği. İşte size kanka diplomasisinin Türkiye'yi getirdiği son nokta" diye konuştu

  Erdoğan'ın 'Hamdolsun 24 Nisan konusu gündeme gelmedi' sözlerini hatırlatan Akşener "Kendisi gündeme getirmesi gerekirken getirmemiş, ama hamdolsun Biden da gündeme getirmemiş. Vay be, halimize bakar mısınız? Küçük ortak siyasi kıvraklıkta Erdoğan'a uyum sağlamış görünüyor. Minik minik ortak, bu işlere ne diyecek? Merak ediyorum" dedi.

  'Emeklilerin dişlerine bakın'

  "Bugüne kadar gördüğüm bütün emeklilerin, rastladığım tüm emeklilerin dişlerine bakın, dişlerine. Çoğu çektirmiş, yeri boş "diyen Akşener "Diş nedir biliyor musunuz? Diş refahın işaretidir. Bomboş. Benimle gezenler bunu görüyor. Ve böyle bir Türkiye ile karşı karşıyayız. Döndürüp o insanlara hakaret ediliyor, 'Sen aç değilsin, sana aç diyenler doyuversin.' Böyle bir mantığı, böyle bir kalbi anlamam mümkün değil benim." ifadelerini kullandı.

  View more on twitter
 6. Erdoğan'ın 'Millet açmış, siz de doyuruverin' sözlerine Akşener'den yanıt: 'Senin şirazen artık iyice kaydı'

  İYİ Parti lideri Meral Akşener, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın "Neymiş millet açmış, siz de doyuruverin" sözleriyle muhalafete yüklenmesine, "Senin şirazen artık iyice kaydı" diyerek yanıt verdi.

  Erken seçim çağrısını yineleyen Akşener, "Sen hiç merak etme, ilk seçimde seni gönderip insanlarımızı onları mahkum ettiğin bu çileden kurtaracağız" dedi.

  View more on twitter
 7. Ayşe Sayın

  BBC Türkçe, Ankara

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan dün akşam TRT'de katıldığı televizyon programında, yeni anayasa hazırlığından koronavirüs salgınıyla mücadeleye kadar gündeme ilişkin konuları değerlendirdi. Erdoğan, muhalefet partilerinin gündeme getirdiği iyileştirilmiş veya güçlendirilmiş parlamenter sistem önerilerine kapıları kapadı. Muhalefet partileri Erdoğan'a tepki gösterdi. Ankara'dan Ayşe Sayın'ın haberi.

  Daha fazla bilgi
  next
 8. Ayşe Sayın

  BBC Türkçe, Ankara

  TBMM Genel Kurulu

  AKP'nin Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkında Kanun Teklifi, TBMM Adalet Komisyonu'nda kabul edildi. Muhalefet partilerinden komisyon üyeleri, teklifin bazı maddelerine şerh koydu. Muhalefet; teklifin cumhuriyet başsavcısına, cumhuriyet savcılarının soruşturmayı sonlandıran kararları arasında oluşabilecek farklılıkların giderilmesi ve bu kararların yasalara uygunluğunu denetleme yetkisi veren maddesini eleştiriyor. Muhalefete göre teklif bu şekilde yasalaşırsa, "Cumhuriyet savcıları bağımlı hale getirilecek ve savcı bağımsızlığı tasfiye edilecek". Ankara'dan Ayşe Sayın'ın haberi.

  Daha fazla bilgi
  next
 9. Erdoğan

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, organize suç örgütü kurmak suçlamasıyla aranan ve yurtdışında bulunan Sedat Peker'in YouTube'da yayımladığı videolarda dile getirdiği iddialarla ilgili olarak ilk kez konuştu. Erdoğan, Peker'in adını vermeden onun suçladığı İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'ya destek verdi, "İçişleri Bakanımızın yanında olduk, yanındayız ve yanında olacağız" dedi. Erdoğan'ın İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener ile ilgili sözleri ise muhalefetin tepkisini çekti.

  Daha fazla bilgi
  next
 10. Ayşe Sayın

  BBC Türkçe, Ankara

  Sedat Peker

  Muhalefet partileri, Sedat Peker'in iddialarının araştırılması için Meclis Araştırma Komisyonu kurulmasını istiyor. Bu konuda AKP'nin tutumu merak ediliyor. AKP, Peker'in iddialarıyla ilgili olarak TBMM'de Araştırma Komisyonu kurulmasına gerek olup olmadığını, partinin Salı günü yapılacak grup yönetim kurulu toplantısında ele alacak. Ankara'dan Ayşe Sayın'ın haberi.

  Daha fazla bilgi
  next