İyi Parti

 1. Yargıtay, siyasi partilerin üye sayılarını güncelledi

  Partiler

  Siyasi partilerin sicilini tutan Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, siyasi parti ve üye sayılarını güncelledi.

  2019 yılında sadece 3 parti kurulurken 2020 yılında kuruluşunu ilan eden siyasi parti sayısı 27 oldu. Toplam siyasi parti sayısı da 107’ye yükseldi.

  AKP'nin üye sayısı bir yıl içerisinde 1 milyon artarak 11 milyonun üzerine çıktı. AKP’nin güncel üye sayısı 11 milyon 157 bin 566 oldu.

  MHP ve CHP’nin üye sayısında azalma gözlenirken Gelecek Partisi ve DEVA Partisi üye sayılarını arttırdı.

  Duvar'dan Serkan Alan'ın haberine göre Cumhur İttifakı ortağı MHP’de ise AKP’nin aksine azalma yaşandı. 11 Kasım 2020’de 492 bin 994 üyesi olan MHP’nin, geride kalan iki ayda üye sayısı 2 bin 886 azalmayla 490 bin 131 olarak kayıtlara geçti.

  CHP: Ana muhalefet partisi CHP’nin ise Kasım 2020’de 1 milyon 252 bin 905 üyesi bulunurken bu rakam 2 bin 270 azalmayla toplam 1 milyon 250 bin 635’te kaldı.

  İYİ Parti: 11 Kasım 2020’de 316 bin 319 üyesi olan İYİ Parti, iki ay içerisinde üye sayısını 14 bin 131 arttırdı ve toplam 330 bin 450’ye çıkardı.

  HDP: 11 Kasım 2020’de 40 bin 509 üyesi bulunan HDP, 530 yeni üyeyle toplam 41 bin 39’a ulaştı.

  Gelecek ve DEVA'da artış var

  Ahmet Davutoğlu’nun kurduğu Gelecek Partisi ve Ali Babacan’ın kurduğu Demokrasi ve Atılım Partisi (DEVA) geride kalan iki aylık süreçte üye sayısını arttırdı.

  11 Kasım 2020’de 14 bin 986 üyesi bulunan Gelecek Partisi, üye sayısını 3 bin 295 arttırarak toplam 18 bin 281’e ulaştı. İki ay önce 9 bin 531 üyesi bulunan DEVA Partisi üye sayısını 6 bin 331 arttırarak toplam 15 bin 862’ye çıkardı.

  Eski başbakanlardan Necmettin Erbakan'ın oğlu Fatih Erbakan öncülüğünde kurulan Yeniden Refah Partisi'nin üye sayısı da açıklanan son sayılarla birlikte 100 bini geçti.

 2. Ayşe Sayın

  BBC Türkçe, Ankara

  Meral Akşener

  Bir grup gazetecinin sorularını yanıtlayan İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, iktidarın son dönemdeki adımlarının erken seçime yönelik olduğunu söyleyerek “Erdoğan, Biden'in karşısına güven kazanmış kişi olarak oturmayı tercih edebilir” dedi. Akşener ayrıca, 2018'deki seçimlerden 15 gün önce kendisine bazı telefonlar açıldığını, istifa etmesinin istendiğini söyledi. Ayşe Sayın'ın haberi.

  Daha fazla bilgi
  next
 3. Ayşe Sayın

  BBC Türkçe, Ankara

  Siyasi liderler

  2020, koronavirüs salgını nedeniyle, bütün dünyada dengelerin alt üst olduğu ve deyim yerindeyse "evdeki hesabın çarşıya uymadığı" bir yıl olarak kayıtlara geçti. Peki 2021'de Türkiye siyaseti nasıl şekillenebilir? Siyasi kulislerde bu konuda dile getirilen beklentiler ve yapılan değerlendirmeler nasıl? Ayşe Sayın'ın haberi.

  Daha fazla bilgi
  next
 4. İYİ Parti Lideri Akşener: Erdoğan da ilk seçimde iktidar olamayacağını gördü ve muhalefete hazırlanıyor

  Akşener ve Erdoğan

  İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, partisinin meclis grup toplantısında "Her şey gibi muhalefetin de yerli ve millisini ülkemize kazandırmak inşallah bize nasip olacaktır" diyen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a cevap verdi.

  Cumhuriyet gazetesinden Selda Güneysu'ya konuşan Akşener şunları söyledi:

  "Kendilerini hep ‘yerli ve milli’ olarak tanımladıkları için buradan da anlaşılıyor ki Sayın Erdoğan da ilk seçimde iktidar olamayacağını gördü ve muhalefete hazırlanıyor. Kendince muhalefetteki AK Parti’yi tarif ediyor."

 5. Koronavirüsten son 24 saatte 254 kişi hayatını kaybetti

  Sağlık Bakanlığı verilerine göre Türkiye’de son 24 saatte 18 bin 102 adet koronavirüs vakası tespit edildi. 254 kişi de koronavirüs sebebiyle hayatını kaybetti. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, sosyal medya hesabından “Aşının etkili olacağı müjdesini aldık. Şimdi aşılanıp etkisini görene kadar kendimizi daha iyi koruma zamanı. Güzel günlere tedbirle hazırlanalım” paylaşımı yaptı. Günün önemli gelişmeleri canlı anlatım sayfamızda.

  Follow
  next
 6. Fahrettin Koca

  Sağlık Bakanı Fahrettin Koca "Kısıtlamalar ve tedbirlere uyum sayesinde vaka sayılarımız düşüyor. Buna rağmen virüsün bulaşma yolları değişmeye başladı. Ev içi bulaşma oranları %85'e kadar yükseldi." dedi ve "Ev içi bulaşmalara karşı tedbirli olalım" uyarısında bulundu. Gelişmeler canlı sayfamızda.

  Follow
  next
 7. Ayşe Sayın

  Ankara

  KEMAL KILICDAROGLU

  CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun bütçe konuşmasında, kendisine "aday ol, aday olacak mısın?" diye laf atan AKP milletvekillerine verdiği "Benim aday olup olamayacağımı size kim söyledi?" sözleri, tartışma başlattı. CHP ve ittifak ortağı İYİ Parti kulislerinde neler konuşuluyor? Ayşe Sayın'ın haberi.

  Daha fazla bilgi
  next
 8. Ayşe Sayın

  BBC Türkçe, Ankara

  TBMM

  2021 Merkezi Hükümet Bütçe teklifinin tümü üzerinde yapılan görüşmelerine, TBMM Genel Kurulu'nda başlandı. Görüşmeler esnasında CHP Lideri Kılıçdaroğlu'nun Cumhurbaşkanlığı adaylığına ilişkin AKP'li sıralara söylediği, "Benim aday olup olmayacağımı size kim söyledi?" çıkışı gündem oldu. AKP Başkanvekili Kurtulmuş ise Kılıçdaroğlu'nun adaylık sinyali verdiğini belirtti. Ayşe Sayın'ın haberi.

  Daha fazla bilgi
  next
 9. TBMM'de 2021 Bütçesi görüşmeleri başladı

  Ayşe Sayın

  Ankara

  Meclis

  2021 Merkezi Hükümet Bütçe teklifinin tümü üzerinde yapılan görüşmelerinde İYİ Parti grubu adına söz alan Grup Başkanı İsmail Tatlıoğlu seçim çağrısı yaptı.

  Cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminin milletin ayağında “pranga”olduğunu belirten Tatlıoğlu, “Meclis olarak orta vadeli bir plan ve çıkış planı yapalım 2021 yılında seçime gidelim. Türkiye’yi çıkışa götürecek yeni bir siyasi iklime götürelim” dedi.

  ‘Türk ordusuna karalama kampanyası’

  MHP adına söz alan Grup Başkanvekili Erkan Akçay, CHP Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır'ın tank palet fabrikası ile ilgili sözleri üzerinden CHP'ye tepki gösterdi:

  “TSK Katar’a verildi’ sözlerini nasıl yorumlayacağız? Bu vahim sözler sarf edilirken şanlı Türk ordusu kritik mücadeleler verdi, veriyor. Türkiye ve Türk ordusuna karşı bir karalama kampanyası yürütüldüğü açıkça ortadadır. Bunların Türkiye’ye karşı Türk düşmanı ülkeler ile ağız birliği yaptığı açıktır. Türk milleti bunu asla kabul etmeyecektir.”

  Buldan: Kürt sorunu vardır

  HDP adına Pervin Buldan, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın “Kürt sorunu yoktur. Biz çözdük” sözlerine tepki gösterdi.

  Kürt sorununun Ortadoğu ve Türkiye'nin büyük sorunu olduğuna işaret eden Buldan, “Gören gözler, duyan kulaklar için bir kez daha söylemek isteriz ki; Kürt sorunu vardır, tarihsel bir sorundur” dedi.

  Buldan, Kürtlerin “iktidar eliyle büyütülen” Kürt düşmanlığı nedeniyle kendisini güvende hissetmediğini söyledi.

  2013-2015 yılları arasında Kürt sorununun çözümü için yürütülen “diyalog ve görüşme” sürecinin AKP'nin “başkanlık hevesleri” uğruna bu sürecin heba edildiğini belirten Buldan, “Tarihi deneyimler göstermektedir ki Kürt sorununu çözmezseniz, Kürt sorunu sizi çözer ve çözüyor da” dedi.

  Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemini de eleştiren Buldan, “tek adam” sisteminden kurtulmanın ancak bir iktidar değişimi ile mümkün olduğunu belirterek, erken seçim çağrısı yaptı.

  'Saray'a, yandaşa, savaşa bütçe'

  HDP grubu adına ikinci konuşmayı yapan Eş Başkan Mithat Sancar da Erdoğan'ın “Kürt sorunu yoktur” sözünü anımsatırken, “Mesela, çatısı altında konuştuğumuz Meclis’in tutanaklarında şimdi ben Kürtçe konuşsam, tutanaklarda “bilinmeyen bir dil olarak” yer alır. Arapça konuşsam Arapça olarak girecek biliyorum. Daha önce gördüm. İngilizce konuşsam İngilizce girecek, ama Kürtçe girmiyor. Bundan daha açık kanıt var mıdır Kürt sorunun varlığına? Ve bu iktidarın Kürt sorununda geldiği yeri daha açık gösteren ne olabilir?” görüşünü dile getirdi.

  İktidarın güvenlikçi politikalarını eleştiren Sancar, “Bu bütçe savaşa, yandaşa ve Saray’a bütçedir, halka değil. Yapılan tercihlere baktığınızda bunların hepsi bilinçli birer seçim olarak karşınıza çıkar” diye konuştu.

  'Bilinmeyen dil' tartışması

  Sancar'ın Kürtçe konuşmaların tutanaklara “bilinmeyen dil” ya da “X” şeklinde yer aldığı eleştirileri üzerine, TBMM Başkanı Mustafa Şentop, 2008 yılından bu yana tutanaklarda Türkçe dışındaki diller için “bilinmeyen dil” ifadesinin kullanılmadığını, “Türkçe olmayan kelimeler” diye yazıldığını ifade etti.

  Sancar'ın, kendisinin bir konuşmasında Arapça bir pasaj kullandığını ve bunun tutanaklara aynen yansıdığını ifade edince Şentop, “ham tutanaklarda” bunun yer alabileceğini vurguladı.

  Oktay HDP 'yi hedef aldı: Kürtlerin temsilcisi biziz

  Siyasi partilerin konuşmalarının ardından, eleştirileri yanıtlamak üzere tekrar kürsüye gelen Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, HDP Eşbaşkanları Buldan ve Sancar'ın Kürt sorunu ile ilgili sözlerine tepki gösterdi.

  İktidarları döneminde Kürdoloji bölümleri açıldığını, TRT'nin Kürtçe yayın yaptığını, seçimlerde Kürtçe propagandanın önünün açıldığını, mahkemelerde Kürtçe savunma kapsamının genişletildiğini savundu.

  HDP'lilerin "kadın katillerine, istismarcılarına" yönelik sözlerine dikkat çeken Oktay, sözlerini şöyle sürdürdü:

  “Dağa kaçırılan çocuğuna kavuşmak isteyen Diyarbakır annesini evinde diri diri yakmak isteyenleri sizler iyi tanırsınız. Mağdur olan bu kadınlarımızı, çocuklarımızı size veya hiç kimseye kurban etmeyeceğiz. PKK’nın Suriye’deki kolu PYD/YPG’nin temsilci gibi konuşmak, İmralı’nın sözcüsü gibi konuşmakla Kürt vatandaşlarımızın, Kürt kardeşlerimizin adına konuştuklarını iddia edenler onların temsilcisi değildir. Kürt vatandaşlarımızın, Kürt kardeşlerimizin temsilcisi biziz, hep birlikte TBMM'dir, Türkiye Cumhuriyeti devletidir, hükümetidir. Suriye’de de, Irak’ta da Kürt kardeşlerimizle omuz omuza teröre karşı mücadele eden de biziz.”

  'Biz Türk kökenli diyor muyuz?'

  HDP Grup Başkanvekili Meral Danış Beştaş, Oktay'ın, “Kürdoloji bölümü açtık” yönündeki sözlerine tepki göstererek, sadece “Yaşayan diller bölümü” açıldığını, TRT Kürdi'de ise “Türkçülük propagandası” yapıldığını ifade etti.

  Beştaş, Oktay'ın “Kürt Kökenli vatandaşlarımız” tepki gösteren Beştay, “Biz size Türk Kökenli vadantaş diyor muyuz? Bizim anadilimiz Kürtçe. Anayasa, yasaları biliyoruz, ama anadil gününde bile, anadilimizi iki cümle yazdıramıyoruz” ifadelerini kullandı.

  Yaklaşık 12 saat süren görüşmelerin ardından, bütçenin maddelerine geçilmesi kabul edildi.

  Bütçe görüşmeleri 18 Aralık'ta tamamlanacak.

 10. Ayşe Sayın

  BBC Türkçe, Ankara

  kılıçdaroğlu ve akşener

  Siyasi kulislerde "Millet İttifakı ortaklarının dayanışma ve beraberlik görüntüsü verme" mesajı olarak yorumlanan görüşmede iki lider ağırlıklı olarak ekonomi ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın reform çıkışlarına ilişkin karşılıklı görüş alışverişinde bulunuldu.

  Daha fazla bilgi
  next